دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) چیست و مزایا و معایب آن:

ابدومینوپلاستی (تومی تاک) یک جراحی در زمینه جراحی پلاستیک به شمار می پاید. در این جراحی زیبایی که بر روی بخش شکم انجام می گیرد. باعث شده تا پوست و چربی اضافی شکم را از بین برود. جراحی ابدومینوپلاستی که به لاتین Abdominoplasty است. راهی برای سفت کردن غضلات شکم بوده. که توسط پزشک و با عمل در کلینیک و یا بیمارستان انجام می گیرد. ابدومینوپلاستی می تواند برای زنانی که باردارهای زیادی داشته اند یا افرادی که وزن زیادی از دست داده اند مناسب باشد.

روش های انجام این جراحی شکم متفاوت است و به چند روش تقسیم بندی می شود که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد. برای بار دیگر به این سوال می پردازیم که ابدومینوپلاستی (تومی تاک) چیست؟

ابدومینوپلاستی روشی است که با برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه های دیواره شکم، شکم شما را صاف می کند. این روش جراحی با نام تامی تاک نیز شناخته می شود. بسته به میزان پوست و چربی، می توان به روش های “مینی” یا بیشتر در نظر گرفت. مهم است که وضعیت خود را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید و برای تصمیم گیری نهایی وقت بگذارید. این روش نباید به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن استفاده شود.

ابدومینوپلاستی (جراحی شکم) چیست و مزایا و معایب آن

بهترین کاندیدا برای ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

ابدومینوپلاستی هم برای مردان و هم برای زنانی که سلامت عمومی خوبی دارند و وزن ثابتی دارند مناسب است. بهتر است غیر سیگاری باشید. عمل جراحی زیبایی شکم را نباید با لیپوساکشن (جراحی زیبایی که برای از بین بردن رسوبات چربی استفاده می شود) اشتباه گرفت، اگرچه جراح شما ممکن است لیپوساکشن را به عنوان بخشی از عمل جراحی شکم انجام دهد.

زنانی که بعد از چندین بارداری دارای عضلات و پوست کشیده شده اند، ممکن است این روش را برای سفت کردن آن عضلات و کاهش آن پوست مفید بدانند. ابدومینوپلاستی همچنین یک جایگزین برای مردان یا زنانی است که در مقطعی از زندگی خود چاق بودند و وزن قابل توجهی از دست داده اند. اما همچنان دارای رسوب چربی بیش از حد یا پوست شل در ناحیه شکم هستند.

چه زمانی باید از ابدومینوپلاستی (تامی تاک) اجتناب کرد؟

اگر شما زنی هستید که هنوز قصد بچه دار شدن دارید، ممکن است بخواهید عمل جراحی شکم را تا زمانی که بچه دار شوید به تعویق بیندازید. در طول جراحی، عضلات عمودی شما سفت می شوند. بارداری های آینده می توانند این ماهیچه ها را یک بار دیگر از هم جدا کنند. اگر همچنان قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید، فوراً جراحی شکم را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما تثبیت شود.

توجه به این نکته ضروری است که عمل جراحی شکم باعث ایجاد اسکار در ناحیه شکم می شود. طول اسکار که در امتداد خط بیکینی قرار دارد به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. با حداقل پوست اضافی، مینی ابدومینوپلاستی باعث ایجاد اسکار کوتاه می شود. جراح پلاستیک شما همه این گزینه ها را با شما در هنگام مراجعه به مشاوره در میان می گذارد. شما و جراحتان در مورد نتایج مورد نظرتان بحث خواهید کرد و جراح در طول مشاوره شما روش مناسب را تعیین خواهد کرد.

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

بسته به نتایجی که می خواهید. این جراحی می تواند از یک تا پنج ساعت طول بکشد. جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. اگر برای انجام این عمل به شهر دیگر سفر می‌کنید. از شما خواسته می‌شود یک شب در هتل بمانید. عمل لیپوساکشن ممکن است همزمان توصیه شود یا نه.

برای انجام جراحی نیاز است که زیباجو به صورت بیهوشی عمومی آماده گردد. مهم است که کسی را همراه خود داشته باشید که بتواند شما را به خانه برساند. اگر تنها زندگی می‌کنید و بعد از عمل به خانه فرستاده می‌شوید، همچنین به کسی نیاز دارید که حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند. روش های انجام این جراحی به صورت موارد زیر می باشد:

ابدومینوپلاستی کامل:

این گزینه برای بیمارانی است که به بیشترین اصلاح نیاز دارند. برش (برش) در خط بیکینی، تقریباً در همان سطح موهای ناحیه تناسلی ایجاد می شود. طول اسکار بستگی به مقدار پوست اضافی دارد. سپس جراح شما پوست و ماهیچه را در صورت نیاز دستکاری و شکل می دهد. همچنین با این روش یک برش در اطراف ناف خود (ناف) خواهید داشت، زیرا لازم است ناف خود را از بافت اطراف آزاد کنید. لوله های زهکشی ممکن است زیر پوست شما قرار بگیرند یا نشوند. اینها در عرض چند روز بر حسب صلاحدید جراح شما برداشته خواهند شد.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی:

مینی ابدومینوپلاستی با برش های کوتاه تری انجام می شود و اغلب در افرادی انجام می شود که پوست اضافی کمتری دارند. ناف شما به احتمال زیاد در این نوع عمل حرکت نمی کند. پوست شما بین خط برش و ناف شما جدا می شود. این روش معمولا یک تا دو ساعت طول می کشد. مانند ابدومینوپلاستی کامل، ممکن است بعد از جراحی لوله های تخلیه داشته باشید یا نداشته باشید.

ابدومینوپلاستی محیطی:

این جراحی شامل ناحیه پشت نیز می شود. هنگامی که در پشت و همچنین شکم چربی اضافی زیادی وجود دارد، ممکن است لیپوساکشن پشت یا ابدومینوپلاستی محیطی انجام دهید. روش دوم امکان برداشتن پوست و چربی از ناحیه باسن و پشت را فراهم می کند که شکل بدن شما را از هر طرف بهبود می بخشد.

پس از عمل جراحی جزئی یا کامل شکم، محل برش شما بخیه و بانداژ می شود. ممکن است جراح از شما بخواهد پس از جراحی یک باند الاستیک یا لباس فشاری بپوشید. اگر چنین است، بسیار مهم است که تمام دستورالعمل های جراح خود را در مورد پوشیدن این لباس و مراقبت از بانداژ رعایت کنید. جراح شما همچنین بهترین راه برای نشستن یا دراز کشیدن را به شما می گوید تا کمترین درد را داشته باشید.

اگر به طور استثنایی از نظر بدنی فعال هستید، باید ورزش های شدید را به مدت چهار تا شش هفته به شدت محدود کنید. در حین انجام مراحل بهبودی، پزشک در این مورد به شما توصیه می کند. به طور کلی، یک هفته تعطیلی کار پس از جراحی برای اکثر افراد برای بهبودی مناسب کافی است. مجدداً، پزشک به شما در تعیین این موضوع کمک می کند.

چگونه باید برای ابدومینوپلاستی آماده شد؟

سیگار کشیدن می تواند خطر عوارض را افزایش داده و بهبودی را به تاخیر بیندازد. اگر سیگار می کشید، باید برای مدت معینی که توسط پزشک تعیین شده است آن را ترک کنید. فقط کاهش مصرف سیگار کافی نیست. حداقل یک ماه قبل از جراحی و تا دو هفته بعد از عمل باید به طور کامل استفاده از انواع نیکوتین – آدامس، چسب و سیگارهای الکترونیکی را متوقف کنید. از نظر فاصله زمانی بین ترک سیگار و جراحی، هر چه طولانی تر باشد، بهتر است.

مطمئن شوید که وعده های غذایی متعادل و کامل می خورید. قبل از جراحی سعی نکنید رژیم غذایی زیادی داشته باشید. تغذیه مناسب برای درمان مناسب مهم است.به عنوان بخشی از مشاوره قبل از عمل، جراح ممکن است به شما دستور دهد که مصرف برخی از داروهایی که خون شما را رقیق می کنند و مکمل های غذایی را برای مدت معینی قبل و بعد از جراحی متوقف کنید. این شامل آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، باید جراح خود را مطلع کنید.

مطمئن شوید که امن ترین و راحت ترین ناحیه ریکاوری را برای برآورده کردن نیازهای خود قبل از انجام عمل جراحی تنظیم کرده اید. منطقه ریکاوری خانه شما باید شامل موارد زیر باشد:

یک تلفن در دسترس آسان. یک سر دوش دستی و صندلی حمام. باید لباس های گشاد بپوشید

عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

همانطور که انتظار می رود. پس از جراحی درد و تورم خواهید داشت. پزشک در صورت نیاز داروهای ضد درد تجویز می کند.درد ممکن است چند هفته طول بکشد. همچنین ممکن است در همان دوره زمانی بی حسی، کبودی و خستگی کلی داشته باشید.مانند هر عمل جراحی، خطراتی وجود دارد. اگر گردش خون ضعیف، دیابت، بیماری قلبی، ریوی یا کبدی دارید یا سیگار می کشید، ممکن است خطر عوارض را افزایش دهید. عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • جای زخم
 • هماتوم (خونریزی)
 • عفونت
 • سروما (تجمع مایع)
 • بهبود ضعیف زخم
 • لخته شدن خون
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس
 • نکروز چربی ( مرگ بافت چربی واقع در عمق پوست )
 • جداسازی زخم
 • عدم تقارن ( ناهمواری یا کج بودن )

ابدومینوپلاستی خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

 • تجمع مایع در زیر پوست (سروما). لوله های زهکشی که پس از جراحی در جای خود باقی می مانند می توانند به کاهش خطر مایع اضافی کمک کنند. پزشک شما همچنین ممکن است مایع را پس از جراحی با استفاده از سوزن و سرنگ خارج کند.
 • بهبود ضعیف زخم گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند یا شروع به جدا شدن می کنند. ممکن است در حین و بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت به شما آنتی بیوتیک داده شود.
 • جای زخم غیر منتظره اسکار برش از شکم دائمی است، اما معمولاً در امتداد خط بیکینی به راحتی پنهان می شود. طول و دید جای زخم در افراد مختلف متفاوت است.
 • آسیب بافتی در طی انجام عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد. سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. بسته به اندازه ناحیه، بافت ممکن است به خودی خود بهبود یابد یا نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
 • تغییرات در احساس پوست. در طی انجام عمل جراحی شکم، تغییر موقعیت بافت های شکمی می تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران تأثیر بگذارد. احتمالاً احساس کاهش یا بی حسی خواهید داشت. این معمولاً در ماه‌های بعد از عمل کاهش می‌یابد.

چرا ابدومینوپلاستی انجام دهیم؟

به طور کلی، اکثر مردم پس از انجام این روش، ظاهر جدید را دوست دارند. با این حال، ممکن است تا ماه‌ها پس از جراحی احساس حالت عادی خود نداشته باشید. شما برای تحقق این امر مقدار زیادی را پشت سر گذاشته اید. این یک تعهد بزرگ است – از نظر عاطفی، فیزیکی و مالی. پیروی از رژیم غذایی مناسب و ورزش برای حفظ ظاهر جدید بسیار مهم است.

با ترکیب لیپوساکشن با ابدومینوپلاستی بیماران می توانند نتایج کانتورینگ بدن خود را به نحوی به حداکثر برسانند که با هیچ یک از این روش ها به تنهایی امکان پذیر نیست. در بیشتر موارد، زمانی که بیماران به دنبال انجام جراحی زیبایی شکم هستند، پوست اضافی و چربی زیر شکم دست به دست هم می دهند.

این روش زیبایی می تواند رسوبات چربی را از ناحیه مورد نظر با استفاده از لیپوساکشن برای کاهش برآمدگی ها و ایجاد کانتور صاف تر از بین ببرد. بنابراین، چقدر چربی را می توان با خیال راحت حذف کرد؟ لیپوساکشن یک جراحی کاهش چربی است و دستورالعمل هایی برای محدودیت حجم ایمن دارد. تا پنج لیتر یا حدود 11 پوند را می توان با یک روش لیپوساکشن با خیال راحت از بدن خارج کرد. به طور کلی، هیچ محدودیتی برای جراحی زیبایی شکم وجود ندارد، اما برای بسته شدن ایمن و نتایج زیبایی خوب، باید بافت کافی را پشت سر گذاشت.

قبل از عمل ابدومینوپلاستی ممکن است به موارد زیر نیز نیاز داشته باشید:

 • سیگار نکش. سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند کند. علاوه بر این، سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.
 • از مصرف برخی داروها خودداری کنید. احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید، که می تواند خونریزی را افزایش دهد.
 • وزن ثابتی را حفظ کنید. در حالت ایده آل، حداقل 12 ماه قبل از انجام عمل جراحی شکم، وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از عمل وزن کم کنید. کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می تواند نتایج شما را کاهش دهد.
 • در طول بهبودی کمک بگیرید. برای کسی برنامه ریزی کنید که بعد از ترک بیمارستان شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بهبودی در خانه با شما بماند.

بسته به اهداف شما و میزان تغییری که دوست دارید مشاهده کنید، روش‌های مختلفی برای عمل جراحی شکم وجود دارد. در طول عمل جراحی شکم معمولی، جراح پلاستیک شما برش هایی برای برداشتن بیشتر پوست و چربی بین شکم و موهای ناحیه تناسلی به شکل افقی بیضی یا بیضی ایجاد می کند. سپس بافت همبند (فاسیا) که روی عضلات شکم قرار دارد با بخیه های دائمی سفت می شود.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
مزایا و معایب ابدومینوپلاستی ( جراحی شکم )
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر