دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

اندولیفت

اندولیفت

با افزایش سن پوست صورت و سایر قسمت های بدن دچار چین و چروک می شوند علاوه بر این افزایش و کاهش وزن می تواند سبب ایجاد تغییراتو شلی پوست شود، در سال های اخیر روش های مختلفی برای جوان سازی و از بین بردن شلی  افتادگی پوست ایجاد شده اند یکی از این روش ها که نسبت به سایر روش ها خطرات کمتری دارد اندولیفت است.

اندولیفت یک روش لیزر سرپایی با حداقل تهاجم است که در پزشکی زیبایی اندو بافتی (بینابینی) استفاده می شود. لیزر درمانی با جدیدترین فوتون اندولیفت 1500 مورد تایید FDA آمریکا برای لیزرانجام می شود. اندولیفت دارای اهداف متعددی است: بازسازی لایه های عمیق و سطحی پوست، تونینگ، جمع شدن سپتوم های همبند، تحریک تولید کلاژن و در صورت لزوم کاهش چربی بیش از حد.

فعالیت اصلی اندولیفت باعث سفت شدن پوست، به عبارت دیگر جمع شدن و کاهش شلی پوست به لطف فعال شدن نئوکلاژنز و عملکردهای متابولیک در ماتریکس خارج سلولی می شود. سفت شدن پوست ایجاد شده توسط اندولیفت به شدت با گزینش پذیری پرتو لیزر مورد استفاده مرتبط است، یعنی با تعامل خاص نور لیزر که به طور انتخابی به دو هدف اصلی بدن انسان برخورد می کند: آب و چربی.
اندولیفت یک روش لیزر سرپایی با حداقل تهاجم است که در پزشکی زیبایی اندو بافتی (بینابینی) استفاده می شود. اندولیفت یک درمان بدون اسکالپل، اسکار و درد است که باعث تقویت بازسازی پوست و کاهش شلی پوست می شود. این نتیجه پیشرفته ترین تحقیقات فنی و پزشکی است که بر روی دستیابی به نتایج عمل جراحی لیفتینگ متمرکز شده است، اما بدون معایب مناسب جراحی سنتی مانند زمان بهبودی طولانی تر و نرخ بالاتر عوارض جانبی جراحی.

اندولفت یک درمان لیفتینگ لیزری بینابینی کم تهاجمی است که با طول موج 1470 نانومتر  – از طریق میکروفیبرهایی به نازکی یک مو 200  یا  300  میکرون انجام می‌شود که می‌تواند بدون برش وارد پوست شود و با امواج انتخابی لیپولیتیک و فتوبیوومدولاتور تحت فشار قرار گیرد. این میکروفیبرها در حین عبور از درم، به عنوان یک مسیر نور داخل پوستی عمل می کنند و امواج N.IR ​​تابشی را به موارد زیر منتقل می کنند:

 • رفع افتادگی خفیف صورت، گردن، بازوها
 • کانتور و سفت کردن پوست
 • تشکیل کلاژن جدید را فعال می کند
 • عملکردهای متابولیکی ماتریکس خارج سلولی را فعال می کند
 • افزایش حرارت و تحریک عروق
 • کاهش بافت لنفاوی و چربی
 • القای واکنش لیپولیز
 • کاهش کیسه های زیر چشم بدون جراحی

کاربردهای اندولیفت

 • جایگزین نوآورانه لیزر جدید برای لیفتینگ جراحی یا لیپوساکشن
 • اندولیفت یک روش درمانی کم تهاجمی، بدون چاقوی جراحی و بدون اسکار است که انرژی لیزر را در جایی که لازم است – زیر پوست ارائه می کند
 • به طور معمول فقط یک درمان مورد نیاز است
 • درمان سریع، با حداقل زمان استراحت مورد نیاز
 • قابل استفاده بر روی صورت و گردن و همچنین سایر نواحی بدن از جمله زانو و دست
 • از اندولیفت می توان برای کانتورینگ بدن، انقباض پوست و کاهش چربی در نواحی معمولی دارای پوست و چربی اضافی در صورت از جمله چانه دوتایی، گردن و گردن استفاده کرد. از اندولیفت می توان برای ایجاد کانتور گونه و لیفت ابرو نیز استفاده کرد.

این درمان مزایای لیفت صورت با جراحی را ارائه می دهد، اما بدون چاقوی جراحی و بدون اسکار. اندولیفت نتیجه تحقیقات تکنولوژیکی و پزشکی پیشرفته است که بر چگونگی دستیابی به نتایج یک روش جراحی لیفتینگ متمرکز شده است، اما از معایب مرتبط با جراحی سنتی مانند زمان بهبودی طولانی‌تر، نرخ بالاتر مشکلات جراحی و قیمت‌های همیشه بالاتر اجتناب می‌کند.

 

اندولیفت چگونه انجام می شود ؟

درمان اندولیفت بینابینی است و از طریق فیبرهای میکرو نوری یکبار مصرف خاص، به نازکی مو، عمل می کند، که به راحتی در زیر پوست به هیپودرم سطحی وارد می شود. سپس حرارت انتخابی ناشی از لیزر، چربی را ذوب می کند، که از سوراخ های ورودی میکروسکوپی در ناحیه تحت درمان می ریزد. این امر به طور همزمان باعث جمع شدن فوری پوست و کاهش شلی پوست به لطف فعال شدن کلاژنز جدید و عملکردهای متابولیک در ماتریکس خارج سلولی می شود. سفت کردن پوست ایجاد شده توسط اندولیفتبه شدت با انتخاب پرتو لیزر مورد استفاده مرتبط است، یعنی به تعامل خاص نور لیزر که به طور انتخابی به دو هدف اصلی بدن انسان برخورد می کند: آب و چربی.

این روش حداقل تهاجمی است و نیازی به برش ندارد و برای کاهش هر گونه درد احتمالی به بیمار پیشنهاد می کنیم برای این عمل مقداری بی حسی موضعی داشته باشد. زمان ریکاوری کمی مورد نیاز است، و بازگشت به فعالیت های عادی و کار در عرض چند ساعت امکان پذیر است، اگرچه ممکن است کمی تورم و کبودی وجود داشته باشد.

نتایج نه تنها فوری و بلندمدت هستند و تا چند ماه پس از عمل بهبود می یابند، زیرا کلاژن اضافی در لایه های عمیق پوست ساخته می شود. مانند تمام روش‌های پزشکی زیبایی، پاسخ و طول مدت اثر بستگی به هر بیمار دارد و در صورت لزوم، اندولیفت را می‌توان بدون عوارض جانبی تکرار کرد یا با سایر درمان‌های غیرجراحی مبتنی بر انرژی ترکیب کرد تا بهینه‌سازی شود.

 

درمان با لیزر اندولیفت برای چیست؟

اندولیفت توسط فیبرهای میکرو نوری یکبار مصرف خاص، کمی نازکتر از مو (FTF Eufoton) انجام می شود که به راحتی زیر پوست در هیپودرم سطحی قرار می گیرند. علت اصلی اندولیفت، افزایش سفت شدن پوست است. به عبارت دیگر، جمع شدن و کاهش شلی پوست به دلیل فعال شدن نئوکلاژنز و عملکردهای متابولیکی در ماتریکس خارج سلولی است. سفت شدن پوست ناشی از اندولیفت به دلیل پرتو لیزر است که به طور انتخابی دو ناحیه آب و چربی را هدف قرار می دهد. . هدف از این درمان شامل:

 • بازسازی لایه های عمقی و سطحی پوست
 • تونینگ بافتی فوری و میان مدت تا طولانی مدت ناحیه تحت درمان به دلیل سنتز کلاژن جدید. (ناحیه تحت درمان ماه ها پس از درمان به بازتعریف و بهبود بافت خود ادامه می دهد
 • انقباض سپتوم همبند
 • تحریک کلاژن سازی و کاهش چربی بیش از حد

کدام نواحی را می توان با اندولیفت درمان کرد؟

اندولیفت کل صورت را بازسازی می‌کند: افتادگی خفیف پوست و تجمع چربی در یک سوم پایینی صورت (چانه دوتایی، گونه‌ها، دهان، خط فک) و گردن را اصلاح می‌کند، بیش از اصلاح شلی پوست پلک پایین.

گرمای انتخابی ناشی از لیزر، چربی را ذوب می کند، که از سوراخ های میکروسکوپی در ناحیه تحت درمان می ریزد و به طور همزمان باعث جمع شدن فوری پوست می شود. علاوه بر این، در رابطه با بدن، چندین نواحی قابل درمان وجود دارد: گلوتئوس، زانوها، ناحیه اطراف ران، قسمت داخلی ران و مچ پا.

 

مدت زمان انجام اندولیفت چقدر است؟

بستگی به این دارد که چند قسمت از صورت (یا بدن) درمان شود. با این حال، فقط برای یک قسمت از صورت (به عنوان مثال، گردن) تا نیم ساعت برای کل صورت از 5 دقیقه شروع می شود. این روش نیازی به برش یا بیهوشی ندارد و باعث درد نمی شود. هیچ زمان بهبودی مورد نیاز نیست و این امکان بازگشت به فعالیت ها و مشاغل عادی را در عرض چند ساعت پس از درمان فراهم می کند.

 

نتایج چقدر دوام دارند؟

مانند تمام روش ها در تمام زمینه های پزشکی، پاسخ و مدت درمان به شرایط هر بیمار بستگی دارد. اگر پزشک لازم بداند اندولیفت می تواند تکرار شود. نتایج حاصل از روش اندولیفت باید دائمی در نظر گرفته شود. با این حال، این تنها در صورتی خواهد بود که پس از درمان به رژیم غذایی و سبک زندگی سالم خود ادامه دهید. اندولیفت مانع از افزایش وزن در آینده نمی شود. علاوه بر این، روند پیری متوقف نمی شود و شما همچنان انتظار دارید که با گذشت زمان تغییرات طبیعی پیری را مشاهده کنید.

 

بعد از جراحی اندولیفت چه انتظاری داریم؟

عوارض جانبی احتمالی روش اندولیفت عبارتند از: تورم و ناهمواری پوست به مدت تقریباً دو تا سه هفته پس از درمان، مقداری کبودی و تورم جزئی و مقداری قرمزی و حساسیت جزئی در ناحیه که به طور کلی با استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه قابل کنترل است. ظرف یکی دو روز ناپدید می شوند.

ممکن است بلافاصله پس از عمل درد و حساسیت داشته باشید، اما معمولاً می‌توانید طی چند ساعت پس از درمان کلینیک را ترک کنید، مشروط بر اینکه داروی بیهوشی را به خوبی تحمل کرده باشید. معمولاً برای بازگشت به خانه از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده به کمک نیاز دارید زیرا رانندگی امکان پذیر نیست و پیاده روی ممکن است ناراحت کننده باشد.

 

آیا اندولیفت منع مصرف دارد؟

تا زمانی که به طور کلی سالم هستید و هیچ گونه بیماری یا عفونت پوستی در ناحیه تحت درمان ندارید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که چرا نباید این درمان را انجام دهید. با این حال، برخی از افراد برای درمان مناسب نخواهند بود، از جمله زنان باردار و شیرده، شرایط خاص، از جمله بیماری خودایمنی، بیماری های پوستی و عفونت های پوستی و عدم تحمل شناخته شده به بی حس کننده های موضعی مورد استفاده در طول درمان.

 

مزایای انجام اندولیفت چیست؟

 • کم تهاجمی
 • درمان تنها
 • بی خطر
 • حداقل زمان بهبودی بعد از عمل یا بدون آن
 • دقت، درستی
 • بدون برش
 • بدون خونریزی
 • کبودی نیست

نتایج بلافاصله قابل مشاهده است و طی چند ماه پس از درمان به بهبود ادامه می‌دهد. بهترین نتایج پس از 6 ماه پس از جراحی نشان داده می شود. نتایج نه تنها فوری و طولانی مدت هستند، بلکه برای چندین ماه با ساخت کلاژن اضافی در لایه های عمیق پوست، بهبود می یابند. مانند تمام روش‌های درمان‌های زیبایی، پاسخ و مدت زمان نتایج به هر بیمار بستگی دارد. اندولیفت در مواردی که پزشک لازم بداند قابل تکرار است.

 

چه تعداد درمان لازم است؟

در صورت ناقص بودن نتایج در 12 ماه اول می توان این روش را تکرار کرد. تمام نتایج پزشکی به شرایط پزشکی قبلی بیمار بستگی دارد. سن، وضعیت سلامتی و جنسیت می تواند بر نتیجه و موفقیت یک روش پزشکی تأثیر بگذارد.

اندولیفت در مقابل اولتراپی

اولتراپی به عنوان “لیفت صورت غیر تهاجمیو “نتایج طبیعی” مورد استفاده قرار می گیرد که از فناوری اولتراسوند برای بهبود ظاهر خطوط و چین و چروک روی صورت، گردن و قفسه سینه استفاده می کند. متأسفانه، بسیاری از بیماران اولتراپی، روش‌های «نادرست» را گزارش می‌کنند که منجر به عوارض جانبی دائمی و بدتر شدن ظاهر می‌شود. مواردی از آسیب شدید عصبی، آسیب چشم و تغییر شکل بدن در پی درمان گزارش شده است.

این روش با ارائه انرژی اولتراسوند متمرکز به لایه بنیادی پوست برای تحریک تولید کلاژن عمل می کند. کلاژن پروتئین ساختاری اصلی است که به سفت شدن پوست کمک می کند. کلاژن به طور گسترده در جراحی های زیبایی برای درمان چین و چروک و پیری پوست استفاده می شود.

پس از اولتراپی، بسیاری از بیماران آسیب عصبی را گزارش می کنند. اولترا هشدار می دهد که این روش ممکن است باعث ضعف عضلانی، بی حسی، درد، پارستزی و سوزن سوزن شدن شود که “معمولا” ظرف 6 هفته برطرف می شود. با این حال، بسیاری از بیماران درد دائمی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و تغییر شکل را گزارش کرده اند. تا به امروز، اولترا معتقد است که “هیچ آسیب دائمی به اعصاب صورت” از روش های اولتراپی گزارش نشده است.

کاربران اولتراپی نیز آسیب چشمی را پس از این عمل گزارش کرده اند شرکت سازنده اوترا هشدار می دهد که این دستگاه نباید مستقیماً روی چشم استفاده شود، با این وجود اولتراپی را برای استفاده در اطراف چشم به بازار عرضه می کند. در نتیجه، انرژی اولتراسوند ممکن است در طول عمل به چشم برسد و باعث آسیب دائمی شود.

هنوز سایر بیماران تغییر شکل را به دلیل اولتراپی گزارش می کنند. اولترا اذعان می کند که جای زخم ممکن است رخ دهد، اما معتقد است که ناشی از تکنیک نادرست پزشک است که این روش را انجام می دهد. همچنین مشخص شده است که اولتراپی باعث آتروفی چربی می شود که منجر به افتادگی، فرورفتگی و ظاهر «اسکلتی» می شود.

با توجه به معایب اولتراپی و کم خطر بودن اندولیفت در مقایسه با این روش در حال حاضر اندولیفت روشی مناسب تر برای از بین بردن افتادگی پوست به حساب می آید، اندولیفت را می توان برای نوحای بیشتر نیز به کاربرد.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
اندولیفت
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر