دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

اپیکانتوپلاستی

اپیکانتوپلاستی

اپیکانتوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی است که با هدف از بین بردن چین مغولی که گوشه داخلی چشم را مسدود می کند، انجام می شود. یک چین برجسته ممکن است قسمت قابل توجهی از چشم داخلی را بپوشاند و باعث شود که چشم‌ها با فاصله زیاد یا خیلی کوتاه افقی به نظر برسند.

اپیکانتوپلاستی که از نظر پزشکی به عنوان اپی کانتوپلاستی داخلی یا جانبی شناخته می شود، نوعی جراحی چشم است که هدف آن بلند کردن قسمت های داخلی چشم برای بزرگتر کردن چشم است. این یک روش زیبایی است که بیشتر در کشورهای آسیایی انجام می شود.

 

اپیکانتوپلاستی چیست؟

اپیکانتوپلاستی  راه حلی برای اصلاح  چین مغولی (یا چین اپیکانتی)  چشم است. چین مغولی پوست پلک بالایی است که گوشه داخلی چشم را می پوشاند.

یکی از روش‌های مرجح برای اپیکانتوپلاستی داخلی در بین جراحان، روش به اصطلاح ریدراپ است. برخی از وب‌سایت‌های کره‌ای از این کار به عنوان «اپیکانتوپلاستی جادویی» یاد می‌کنند. روش بازسازی پوست جدیدترین روش اپیکانتوپلاستی داخلی است که از برش لبه لب استفاده می کند. این به جراح اجازه می دهد تا جای زخم را در چین داخلی پلک پنهان کند تا در ناحیه کانتال داخلی ظاهر نشود.

در حالی که در گذشته هدف از عمل جراحی برش پوست بیرونی پلک بود، امروزه پزشکان از تکنیک ردراپینگ برای شل کردن عضلات زیرین استفاده می‌کنند تا به ظاهر دلخواه برسند. این جدیدترین روش مزایایی مانند برش‌های کوتاه‌تر، جای زخم کمتر قابل مشاهده، و کمتر یا بدون بستن به رباط کانتال داخلی را ارائه می‌دهد و در نتیجه تنش زخم را به حداقل می‌رساند.برای نتایج هماهنگ تر، اپیکانتوپلاستی اغلب به عنوان یک روش اضافی برای جراحی دوبل پلک انجام می شود.

 

بهبودی از اپیکانتوپلاستی داخلی چیست؟

زمان بهبودی اپی کانتوپلاستی داخلی معمولا بین 7 تا 10 روز است. توجه به این نکته ضروری است که دوره نقاهت گاهی برای افراد مختلف متفاوت است.

بلافاصله پس از جراحی، چشمان شما کبود و متورم می شود و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. برای کاهش تورم می توانید کمپرس یخ را روی چشمان خود قرار دهید. همچنین اگر در روز اول تاری دید داشته باشید طبیعی است. معمولاً به دلیل پمادهای آنتی بیوتیکی ایجاد می شود که جراح برای محافظت از چشم شما استفاده می کند. پماد در طول روز از بین می رود و بینایی شما بهتر می شود. کمی ناراحتی بعد از اپیکانتوپلاستی شایع است. با این حال، در صورت نیاز، می توانید مقداری مسکن برای کنترل درد مصرف کنید.

شما باید تا 2 هفته پس از جراحی از فعالیت های شدید خودداری کنید.

از مالیدن یا خاراندن ناحیه تحت درمان چشم خودداری کنید زیرا ممکن است روند بهبودی را مختل کند. بنابراین، در صورت نیاز، به آرامی ناحیه تحت درمان را با یک پد پنبه‌ای ضربه بزنید یا آن را پاک کنید. بعد از دو هفته می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید. در صورتی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید، جراح ممکن است به شما توصیه کند که برای بهبود زخم به مدت چند روز از آنها اجتناب کنید.

پوستی که گوشه داخلی چشم را می پوشاند مشکلاتی به همراه دارد:

فاصله بین چشم ها خیلی زیاد به نظر می رسد. باعث ناراحتی چشم می شود

چشم ها می توانند کوچکتر به نظر برسند

شکل چشم ها نامشخص به نظر می رسد

اپی کانتوپلاستی  شامل برش های بسیار کوچکی در گوشه داخلی چشم است تا از شر مشکلات فوق خلاص شود. نتایج چشمان بزرگتر و شفاف تر است. افراد معمولاً  اپیکانتوپلاستی را با  جراحی پلک دوتایی انجام می دهند تا چشمانی  شفاف تر و زیباتر داشته باشند.

این روش توصیه می شود اگر …

طول بسیار کوتاه و افقی تا چشم داشته باشید

برای چشم ها فرمی ملایم و نرم می خواهید

چشمانی داشته باشید که بیش از حد از هم باز شده اند

برای چشمانتان ظاهری بزرگتر می خواهید

افرادی که چشمانی دارند که مشخص نیستند و به دلیل چین خوردگی مغولی بسیار نزدیک به هم ظاهر می شوند

چین‌های اپیکانتی یا چین‌های فوقانی چشم که گوشه داخلی چشم را می‌پوشاند، نتیجه ژنتیک، میراث و سن است. دکتر کیم می تواند به شما کمک کند تا برنامه درمانی مناسبی را برای رسیدگی به ظاهر چین های اپیکانتیک پیدا کنید و به شکل ایده آل چشم خود برسید.

 

جراحی پتوز چگونه انجام می شود؟

پتوز ضعیف شدن عضله چشم بالابرنده فوقانی است که معمولاً منجر به افتادگی پلک می شود. روش های جراحی مختلفی وجود دارد که دکتر کیم می تواند برای اصلاح پتوز استفاده کند. جراحی پلک مضاعف می تواند پتوز را با چسباندن پوست پلک به عضله بالابرنده چشم اصلاح کند. دکتر کیم همچنین می‌تواند پتوز را با بالا بردن پلک و کار بر روی پلک داخلی عمیق با یک روش بدون برش اصلاح کند. از بیمارانی که علاقه مند به رسیدگی به پتوز خود هستند دعوت می شود تا یک جلسه مشاوره را برنامه ریزی کنند تا بدانند کدام گزینه درمان پتوز برای آنها مناسب است.

 

آیا جراحی پلک خطرناک است؟

جراحی پلک، زمانی که توسط یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد مانند دکتر کیم انجام شود، یک روش ایمن و موثر برای بهبود شکل و ظاهر چشم شما است. با توجه به ماهیت ظریف بافت چشم و ماهیچه های اطراف، شما باید جراحی پلک خود را از یک پزشک مجرب و دارای گواهی هیئت مدیره دریافت کنید که مطمئن هستید می تواند نتایج ایده آل شما را ارائه دهد.

دکتر کنت کیم تجربه زیادی در کار با اشکال چشم از همه قومیت ها دارد. او مطمئن خواهد شد که جراحی شما برای شما ایمن و مناسب است.

 

هزینه اپیکانتوپلاستی چقدر است؟

قیمت جراحی اپیکانتوپلاستی با دکتر کنت کیم به جزئیات برنامه درمانی شخصی شما بستگی دارد. نوع اپی کانتوپلاستی که دریافت خواهید کرد و اینکه آیا جراحی های اضافی چشم علاوه بر آن انجام خواهد شد نیز بر هزینه جراحی شما تأثیر می گذارد. هنگامی که طرح جراحی شخصی خود را دریافت کردید، یک تفکیک قیمت نیز دریافت خواهید کرد که منعکس کننده برنامه شما است.

 

روش انجام اپیکانتوپلاستی

بی حسی موضعی

قبل از شروع جراحی، بی حسی موضعی به شما داده خواهد شد . با بی حسی موضعی، بخش کوچکی از بدن شما بی حس می شود، اما شما کاملا هوشیار می مانید. این با بیهوشی عمومی متفاوت است، که در آن شما کاملاً ناخودآگاه و از این عمل بی اطلاع هستید.

بی‌حسی موضعی معمولاً پس از یک ساعت از بین می‌رود، اما ممکن است تا چند ساعت پس از جراحی، احساس سوزن سوزن شدن و بی‌حسی داشته باشید. به طور کلی، برای آماده شدن برای بی حسی موضعی نیازی به انجام کارهای زیادی ندارید. در طول مشاوره، باید به پزشک خود اطلاع دهید که:

هر گونه زخم باز دارید که می تواند از بهبودی در نزدیکی ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند

شما از داروهای رقیق کننده خون یا سایر داروهایی استفاده می کنید که می توانند خطر خونریزی شما را افزایش دهند (معمولاً باید این داروها را برای مدت کوتاهی قبل از جراحی قطع کنید)

دچار یک نوع از اختلالات خونی هستید

اگر در حین عمل احساس درد کردید، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا معمولاً نشان می دهد که آنها باید دوز بالاتری را به شما بدهند. به طور کلی، بی حسی موضعی بسیار بی خطر است، اما برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. عوارض جانبی عبارتند از:

سرگیجه

تکان دادن

صدای زنگ در گوش

بی حسی

طعم فلزی در دهان شما

همچنین ممکن است واکنش آلرژیک به بی حسی موضعی ایجاد شود، اما این بسیار نادر است.

به محض اینکه جراح بی حسی موضعی انجام داد، جراحی را شروع می کند. جراح شما با ایجاد برش های از پیش برنامه ریزی شده در اطراف گوشه چشم شروع می کند.

این برش‌ها فلپ‌های کوچکی ایجاد می‌کنند که به جراح شما اجازه می‌دهد شکل پلک داخلی شما را بازسازی کند. سپس، جراح پوست اضافی را از چشم شما خارج می کند.با اپی کانتوپلاستی جانبی، برش هایی در گوشه های خارجی چشم شما ایجاد می شود. پس از باز شدن موفقیت آمیز چشم ها، جراح چشم را به دقت بخیه می زند تا چین های باز پوست را ببندد.به طور معمول، عمل جراحی بین 30 دقیقه طول می کشد. اگر انتخاب می کنید که جراحی پلک دوبل را نیز انجام دهید، می توانید انتظار داشته باشید که حدود یک ساعت طول بکشد.

بسته به نیاز مورد منحصر به فرد شما، ممکن است اپی کانتوپلاستی داخلی یا اپی کانتوپلاستی جانبی انجام شود. اپیکانتوپلاستی داخلی به بافت اپیکانتال در گوشه داخلی چشم می پردازد. اپی کانتوپلاستی جانبی به بافت اپیکانتال چشم داخلی و همچنین بافت گوشه بیرونی چشم می پردازد. اپی کانتوپلاستی جانبی می تواند ظاهر چشم را طولانی تر کند.

 

مراقبت های پس از اپیکانتوپلاستی

به طور کلی، روند بهبودی برای جراحی بزرگ شدن چشم بسیار روان است. اکثر افراد کمی تورم و کبودی در اطراف چشم را تجربه می کنند، اما این وضعیت پس از یک هفته شروع به کاهش می کند.

هر تورم باقیمانده به تدریج طی هشت تا دوازده هفته آینده فروکش خواهد کرد. چهار تا شش روز پس از جراحی، باید به کلینیک یا بیمارستان برگردید تا بخیه‌هایتان را بکشند.

اکثر بیماران دو هفته پس از جراحی به سر کار باز می گردند، اما جدول زمانی بهبودی برای همه متفاوت است. چند روز پس از برداشتن بخیه‌ها، می‌توانید دوباره آرایش کنید.

جراح شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از بخیه ها در روزهای بعد از عمل به شما ارائه می دهد. فرآیند مراقبت پس از آن معمولاً شامل موارد زیر است:

پرهیز از سیگار برای چند هفته

۴ ساعت پس از جراحی از خوردن غذاها و نوشیدنی های گرم خودداری کنید

برای کاهش تورم و کبودی، یک کمپرس سرد روی چشمان خود قرار دهید

مصرف داروهای مسکن و استفاده از کرم آنتی بیوتیک طبق دستور پزشک

استفاده از کرم اسکار پس از برداشتن بخیه ها

اجتناب از لنزهای تماسی و مژه مصنوعی به مدت دو هفته پس از جراحی

اجتناب از سونا و استخر تا دو هفته پس از جراحی

همچنین باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در هفته های اول پس از جراحی خودداری کنید. اگر نیاز به بیرون رفتن دارید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و چشمان خود را با عینک آفتابی بزرگ پنهان کنید.

 

مزایای اپیکانتوپلاستی

 • چشمان شما بزرگتر و درخشان تر به نظر می رسند
 • خطاب به ظاهر خسته
 • بافت را با خیال راحت از داخل و بالای چشم خارج کنید
 • چشم های کج را صاف کنید
 • ظاهر چشم ها را بلندتر کنید
 • صورت را متعادل کنید
 • تکنیک های جراحی پیشرفته نتایج مطلوب را تضمین می کند
 • بهبود مادام العمر چشم و ظاهر صورت شما

پس از اپیکانتوپلاستی ، چشمان شما بازتر، روشن تر و هوشیارتر به نظر می رسند. چین اپیکانتال شما دیگر ظاهر چشم بالایی شما را سنگین نمی کند. بیمارانی که اپی کانتوپلاستی را علاوه بر جراحی پلک دوبل دریافت می کنند، به طور کلی از یک فرم چشم بزرگتر و جذاب تر برخوردار خواهند بود.بیماران طی چند هفته پس از درمان ، نتایج اپی کانتوپلاستی خود را خواهند دید . همانطور که تورم کاهش می یابد و برش های شما بهبود می یابد، بافت شما تغییرات ایجاد شده در طول عمل را می پذیرد. بیماران در عرض 3 ماه پس از اپی کانتوپلاستی، نتایج نهایی خود را خواهند دید .چشم بیماران پس از اپیکانتوپلاستی ظاهری رسا و باز خواهد داشت. بیمارانی که اپی کانتوپلاستی و جراحی پلک دوبل دریافت کرده‌اند، از چشم‌های دو پلک و فرم چشم‌های پهن‌تر و جذاب‌تر لذت خواهند برد.

 

کاندیدای اپیکانتوپلاستی چه افرادی هستند؟

اگر چین های اپی کانتال ضخیم تری دارید که ظاهری خسته یا کوچکتر برای چشم ها ایجاد می کند، کاندید خوبی برای اپیکانتوپلاستی هستید .

برای انجام اپی کانتوپلاستی، بیماران باید از سلامت کلی برخوردار باشند . اگر شرایطی دارید که در توانایی بدن شما برای بهبود اختلال ایجاد می کند، در طول مشاوره خصوصی خود به دکتر کیم اطلاع دهید. اگر سیگار می کشید، از شما خواسته می شود که سیگار را به مدت سه هفته قبل و سه هفته بعد از جراحی خود قطع کنید. این به این دلیل است که سیگار کشیدن می تواند توانایی بدن شما برای بازیابی را کاهش دهد.

 

خطرات و عوارض احتمالی اپیکانتوپلاستی چیست؟

اگر توسط یک جراح پلاستیک با تجربه و ماهر انجام شود، اپیکانتوپلاستی یک روش بی خطر است که میزان موفقیت بالایی را به همراه دارد. با این حال، مانند هر روش تهاجمی، احتمال عوارض و عوارض جانبی وجود دارد. در اینجا برخی از خطرات احتمالی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

 • جای زخم قابل مشاهده اگرچه جراح از تکنیک های مدرن برای پنهان کردن برش ها استفاده می کند، اما هنوز خطر ایجاد اسکار وجود دارد. در ابتدا، اسکارها ممکن است برای 2-3 ماه ظاهر شوند و سپس ممکن است به تدریج ناپدید شوند.
 • نتایج ناامید کننده و نیاز به جراحی تجدید نظر . با اطمینان از انتخاب یک جراح پلاستیک دارای گواهی بورد که تجربه زیادی در این زمینه دارد، می توان از این مشکل جلوگیری کرد.
 • خونریزی و عفونت  از عوارض بسیار نادری هستند.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
اپیکانتوپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *