دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

براکیوپلاستی

براکیوپلاستی

براکیوپلاستی، که معمولاً لیفت بازو نامیده می شود، یک روش جراحی برای تغییر شکل و ایجاد کانتور بهبود یافته در قسمت بالایی بازوها و ناحیه اتصال دهنده دیواره قفسه سینه است.

 

براکیوپلاستی چیست؟

براکیوپلاستی جراحی است که در آن قسمت پشتی بازو، از بازو تا آرنج، تغییر شکل می‌دهد. به آن بالابر بازو نیز می گویند. پوست و بافت اضافی را از بین می برد. این باعث می شود که بازوی شما صاف تر به نظر برسد.

زمانی که فرد وزن زیادی اضافه می کند، پوست او به مرور زمان به آرامی کشیده می شود. اگر وزن زیادی کم کنید، ممکن است پوست شما خاصیت ارتجاعی کافی برای بازگشت به جای خود نداشته باشد. این می تواند منجر به چین های پوستی اضافی شود. اینها احتمالاً زیر بازو و چانه شما و در قسمت بالای ران و پایین شکم شما قرار دارند. این تغییرات ممکن است پس از کاهش وزن زیادی در اثر جراحی کاهش وزن رخ دهد.

براکیوپلاستی نوعی جراحی کانتورینگ بدن است. این نوع جراحی اغلب بعد از جراحی کاهش وزن انجام می شود. اکثر افرادی که جراحی کاهش وزن انجام داده اند به جراحی هایی که بدن را تغییر می دهد علاقه مند هستند. جراحان اغلب جراحی براکیوپلاستی را همزمان با جراحی دیگری انجام می دهند. اینها ممکن است شامل کانتور کردن بدن در اطراف قسمت میانی، زیر چانه یا در امتداد قسمت داخلی ران باشد.

در طی این جراحی، یک جراح زیبایی یا زیبایی بخش هایی از بافت اضافی را از زیر بازوی شما خارج می کند. جراح شما یک برش در داخل یا پشت بازوی شما ایجاد می کند. او چین های اضافی پوست و چربی را از بین می برد. سپس جراح شما بافت باقیمانده را به هم می دوزد. این یک کانتور صاف تر ایجاد می کند. این ممکن است تون عضلانی بالای بازوی شما را نیز بهبود بخشد. گاهی اوقات جراح بافت اضافی کنار قفسه سینه را نیز برمی دارد. جراح همچنین ممکن است در حین عمل جراحی برای کمک به کانتور ناحیه لیپوساکشن انجام دهد.در طول این جراحی احتمالاً تحت بیهوشی عمومی خواهید خوابید.

 

چرا ممکن است به جراحی براکیوپلاستی نیاز داشته باشم؟

اگر اخیراً وزن زیادی از دست داده اید، ممکن است این جراحی برای شما مناسب باشد. اغلب پس از انجام عمل جراحی کاهش وزن روی افرادی انجام می شود. اگر چین های بافتی زیر بازوی خود دارید، ممکن است از نحوه عملکرد خود پس از جراحی کاهش وزن راضی نباشید.

این چین های پوستی اضافی ممکن است باعث مشکلات زیر شود:

ناراحتی عمومی

التهاب و بثورات. این می تواند منجر به عفونت شود.

مشکلات بهداشتی در این منطقه

عزت نفس ضعیف

 

براکیوپلاستی

خطرات جراحی براکیوپلاستی چیست؟

به طور کلی، براکیوپلاستی یک عمل بی خطر است. اما همه جراحی ها با خطراتی همراه هستند.خطرات شما به سن شما، میزان وزنی که از دست داده اید و سایر مشکلات سلامتی شما بستگی دارد. آنها همچنین به رویکرد جراح شما نسبت به جراحی بستگی دارند. در مورد خطراتی که برای شما اعمال می شود با پزشک خود صحبت کنید.

خطرات احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکل در بهبود زخم

عفونت

خون ریزی بیش از حد

آسیب به بافت لنفاوی. این ممکن است باعث تورم در بازوی شما شود.

آسیب به اعصاب مجاور

عوارض ناشی از بیهوشی

دردی که از بین نمی رود

لخته شدن خون. اینها می تواند شامل آمبولی ریه باشد.

اسکارهای ضخیم یا پهن

همچنین ممکن است از جراحی به نتایجی که می خواهید نرسید. ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای کانتور کردن بیشتر ناحیه بالای بازو داشته باشید.شما همچنین یک اسکار بزرگ و قابل مشاهده بر روی بازوی خود از جراحی خواهید داشت.

 

براکیوپلاستی

چگونه برای جراحی براکیوپلاستی آماده شوم؟

ابتدا باید از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر. اگر مشکلات سلامتی خاصی دارید، ممکن است خطرات جراحی ارزشش را نداشته باشد. جراح شما همچنین می خواهد مطمئن شود که شما یک ایده واقع بینانه از نتایج جراحی دارید. شما همچنین باید متعهد به یک سبک زندگی سالم باشید.

شاید لازم باشد به امور مالی خود نگاه کنید. اکثر طرح های بیمه درمانی، جراحی کانتورینگ بدن را پوشش نمی دهند. اگر عارضه ای مانند عفونت در اطراف چین خوردگی پوست داشته باشید، ممکن است آن را بپوشانند. این جراحی ها می توانند بسیار گران باشند. این ایده خوبی است که بدانید چقدر برای شما هزینه خواهد داشت.

تا زمانی که به وزن ثابتی نرسیده اید نباید این جراحی را انجام دهید. اگر بعد از جراحی وزن کم کنید، ممکن است نواحی جدیدی از افتادگی پوست داشته باشید. اگر بعد از جراحی براکیوپلاستی وزن زیادی اضافه کنید، می تواند به پوست ضعیف شما آسیب برساند. این می تواند باعث ایجاد علائم کشش و زخم های گسترده شود.

اگر سیگار می کشید، باید حداقل چند هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن خطر عوارض را تا حد زیادی افزایش می دهد و ممکن است جراحی شما را به تاخیر بیندازد. از جراح خود بپرسید که آیا باید قبل از جراحی مصرف هر دارویی را قطع کنید. حتما در مورد داروهای بدون نسخه مانند آسپرین سوال کنید. بعد از نیمه شب قبل از روز جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. همچنین، جراح خود را در مورد مشکلات سلامتی که اخیراً داشته اید، مانند تب، مطلع کنید.

جراح شما ممکن است قبل از جراحی آزمایشاتی را انجام دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام، برای بررسی ریتم قلب شما

تست های عملکرد ریوی، برای بررسی عملکرد ریه شما

آزمایش خون اولیه برای بررسی عفونت، کم خونی و عملکرد کلیه

جراح شما ممکن است دستورالعمل های بیشتری در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی به شما بدهد.

 

براکیوپلاستی

در حین جراحی براکیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

جراح شما می تواند جزئیات جراحی شما را توضیح دهد. یک جراح زیبایی و تیمی از پرستاران جراحی شما را انجام خواهند داد. به طور کلی، می توانید انتظارات زیر را داشته باشید:

در بیشتر موارد، بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد. این برای کمک به خواب شما در طول عمل است. چیزی حس نخواهی کرد یا ممکن است بی حسی موضعی و دارویی دریافت کنید که شما را آرام اما بیدار نگه می دارد.

متخصص بیهوشی ضربان قلب، فشار خون و سایر علائم حیاتی شما را در طول جراحی بررسی خواهد کرد.

در حین و بعد از عمل آنتی بیوتیک دریافت خواهید کرد. این برای کمک به جلوگیری از عفونت است.

جراح در پشت بازو یا داخل بازوی شما برشی ایجاد می کند. از زیر بغل تا آرنج شما خواهد رفت. یا ممکن است برش تا حدی به سمت قفسه سینه شما برود.

جراح پوست و چربی اضافی این ناحیه را خارج می کند.

سپس جراح پوست را دوباره وصل می کند. این یک کانتور صاف ایجاد می کند.

در صورت برنامه ریزی، جراح نوع دیگری از جراحی کانتورینگ بدن را انجام می دهد.

کارکنان پزشکی پانسمان هایی را روی برش های شما قرار می دهند.

کارکنان ممکن است برای جلوگیری از تجمع مایع در زیر برش در زمانی که ناحیه در حال بهبود است، درن‌ها قرار دهند.

بعد از عمل براکیوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

وقتی از خواب بیدار می شوید، ممکن است لوله ای زیر پوست خود داشته باشید. این برای تخلیه مایع از زخم شما استفاده می شود. ممکن است بعد از آن کمی درد داشته باشید. می توانید داروی درد بخواهید. شما باید بتوانید به محض اینکه برای آن آماده شدید، از یک رژیم غذایی معمولی استفاده کنید.

ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید. برخی از افراد می توانند در همان روز عمل جراحی به خانه بروند. در این صورت، مطمئن شوید که کسی می تواند شما را به خانه برساند. همچنین باید برای کمک پس از جراحی برنامه ریزی کنید. برای چند روز رانندگی برای شما ایمن نخواهد بود.

جراح به شما می گوید که چگونه از برش های خود مراقبت کنید. تخلیه کمی مایع از محل برش طبیعی است. اگر تخلیه شدید، قرمزی یا تب دارید به جراح خود اطلاع دهید. همچنین در صورت داشتن علائم شدید فوراً به جراح خود اطلاع دهید. اینها شامل تنگی نفس ناگهانی یا درد قفسه سینه است.

جراح به شما خواهد گفت که بعد از جراحی چقدر می توانید حرکت کنید. شما نباید فشار زیادی به برش های خود وارد کنید زیرا آنها بهبود می یابند. پیروی دقیق از دستورات جراح، شانس شما را برای بهبودی آرام افزایش می دهد.

بلافاصله نتایج جراحی براکیوپلاستی خود را خواهید دید. تا زمانی که وزن خود را ثابت نگه دارید، دوام خواهند داشت. اگر از نتایج جراحی خود راضی نیستید، با جراح خود صحبت کنید. برخی از افراد برای بهترین نتیجه به جراحی دیگری نیاز دارند.

قبل از اینکه با آزمایش یا روش موافقت کنید، مطمئن شوید که:

نام نوع جراحی یا روش چیست

دلیل انجام آزمایش یا روش چیست

چه نتایجی را باید انتظار داشت و چه معنایی دارند

خطرات و مزایای آزمایش یا روش را بدانید

عوارض جانبی یا عوارض احتمالی چیست؟

زمان و مکان شما برای انجام آزمایش یا روش

چه کسی این آزمایش یا روش را انجام خواهد داد و صلاحیت آن شخص چیست

اگر آزمایش یا روش را نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

هر گونه آزمایش یا روش جایگزین که باید در مورد آن فکر کنید

 

براکیوپلاستی

بهبودی پس از انجام براکیوپلاستی

پس از جراحی، در همان روز به منزل مرخص خواهید شد. از این فرصت برای استراحت استفاده کنید، زیرا بدن شما از جراحی خسته خواهد شد. شما باید احتمال بروز ناراحتی، کبودی، تورم و قرمزی در بازوهای خود را پیش بینی کنید که همگی موقتی هستند. تا سه یا چهار روز پس از جراحی، ممکن است برای بازگشت به کار آماده باشید. حتی اگر ممکن است به سر کار بازگردید، فعالیت‌های شما همچنان باید محدود باشد، با حداقل استفاده از بازوها برای یک تا دو هفته اول و همچنین ورزش محدود تا شش هفته. جراح دستورالعمل‌های دقیقی را در اختیار شما قرار می‌دهد که باید در طول دوران نقاهت دنبال کنید تا بتوانید بهترین تجربه بهبودی را داشته باشید و خطر عفونت یا عوارض را به حداقل برسانید.

فعالیت

در دوران نقاهت، باید تمام دستورالعمل های بعد از عمل را دنبال کنید. برای کاهش خطر عفونت، داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید. در هفته اول بهبودی، شما فقط از بازوهای خود استفاده محدود خواهید داشت. مراقب باشید که از حرکت، ساییدگی یا نیروی اضافی روی برش های خود استفاده نکنید. در دو هفته اول تاپ های راحت و گشاد بپوشید که در جلو باز می شوند تا مجبور نباشید دست های خود را بالای سر خود ببرید. شما باید به مدت سه تا شش هفته پس از بهبودی از یک لباس فشاری استفاده کنید تا به بهبودی بازوها کمک کرده و نتایج ایده‌آل‌تری به دست آورید. در نهایت، تا شش هفته پس از عمل، شما باید بتوانید فعالیت های عادی خود را با تایید پزشک خود از سر بگیرید.

درد و ناراحتی

ناراحتی در اوایل پس از براکیوپلاستی شایع است. احتمالاً در هفته اول یا دو هفته بهبودی، کبودی، تورم، قرمزی و ناراحتی خفیف تا متوسط ​​خواهید داشت. داروهای ضد درد خوراکی می توانند در این دوران درد را کاهش دهند. پیروی از تمام دستورالعمل‌های فعالیت بعد از عمل، از جمله زمان و نحوه پوشیدن لباس فشاری و نحوه درمان برش‌ها، به کاهش ناراحتی شما کمک می‌کند.

جای زخم

ایجاد اسکار بعد از هر جراحی رایج است. به احتمال زیاد در جایی که برش ها قرار می گیرند، جای زخم دائمی خواهید داشت. این برش ها به طور محتاطانه در داخل بازوها قرار می گیرند تا در اکثر فعالیت ها قابل توجه نباشند. برخی از بیماران به برش های طولانی تری نسبت به سایرین نیاز دارند و این بیماران احتمالاً افزایش اسکار دارند. جراح شما در هنگام بخیه زدن برش ها برای رسیدن به بهترین جای زخم ممکن دقت زیادی خواهد کرد..

نتایج

در حالی که برخی از نتایج اولیه را در مدت کوتاهی پس از جراحی خود مشاهده خواهید کرد، اما به طور موقت با تورم مسدود می شوند. معمولاً تا حدود شش هفته پس از جراحی، بیشتر تورم اصلی شما فروکش می کند و می توانید نتایج خود را ببینید. برداشتن بافت از طریق براکیوپلاستی دائمی است، به این معنی که تا زمانی که وزن بدن خود را ثابت نگه دارید و سبک زندگی سالمی داشته باشید، می‌توانید از خطوط جدید بالای بازو خود برای سال‌ها لذت ببرید.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
براکیوپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *