دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی (BLEF-uh-roe-plas-tee) نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می کند و ممکن است شامل برداشتن پوست، ماهیچه و چربی اضافی باشد. با افزایش سن، پلک های شما کشیده می شود و ماهیچه های حمایت کننده از آنها ضعیف می شوند. در نتیجه، ممکن است چربی اضافی در بالا و زیر پلک شما جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک های فوقانی و کیسه های زیر چشم شود.علاوه بر این که شما را مسن‌تر نشان می‌دهد، افتادگی شدید پوست اطراف چشم‌ها می‌تواند دید جانبی (دید محیطی) به‌ویژه قسمت‌های فوقانی و بیرونی میدان دید شما را کاهش دهد.

بلفاروپلاستی می تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و چشمان شما را جوان تر و هوشیارتر نشان دهد.برای کمک به تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر، دریابید که به طور واقع بینانه چه انتظاراتی می توانید داشته باشید و مزایا و خطرات بلفاروپلاستی را بررسی کنید.

 

بلفاروپلاستی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک ها است.بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک های بالایی، پلک های تحتانی یا هر دو انجام داد.چه بخواهید ظاهر خود را بهبود ببخشید و چه با مشکلات عملکردی پلک های خود مواجه هستید، جراحی بلفاروپلاستی می تواند ناحیه اطراف چشم شما را جوان کند.

بلفاروپلاستی با ارتباط مستقیم زیبایی شناختی با ابرو و گونه نقش حیاتی در جوانسازی صورت دارد. بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین برای درمان پوست اضافی و/یا چربی دور چشم اندیکاسیون دارد. ارزیابی قبل از عمل باید شامل شرح حال کامل پزشکی و چشمی همراه با معاینه دقیق پوست و چشم باشد. علائم خشکی چشم باید قبل از عمل مشخص شود، زیرا مستقیماً با عوارض بعد از عمل مرتبط است. معاینه فیزیکی باید موقعیت ابرو، پتوز پلک، وضعیت پلک پایین و برآمدگی گونه را در نظر بگیرد. بلفاروپلاستی را می توان با روش های جراحی متعددی انجام داد. این بررسی، بلفاروپلاستی استاندارد فقط برای پوست و برداشتن یا تغییر موقعیت محافظه‌کارانه چربی پلک تحتانی را برجسته می‌کند.

 

بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلاستیک چشم در درجه اول با اختلالات پلک، دستگاه اشکی، چشم و جراحی زیبایی دور چشم سروکار دارد. در گذشته، متوسط ​​جراحان پلاستیک چشم عمدتاً بر روی رشته‌های عملکردی تمرکز می‌کردند و تعداد کمی از جراحان علاقه‌ای به جراحی زیبایی نشان می‌دادند. این روند به تدریج در حال تغییر است و امروزه اکثر جراحان پلاستیک چشم جراحی های زیبایی را انجام می دهند و بسیاری نیز در این زمینه تخصص دارند.

چشم یکی از اجزای مهم زیبایی شناسی صورت است و بلفاروپلاستی می تواند نقش مثبتی در هماهنگی صورت و درک پیری داشته باشد. بلفاروپلاستی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی صورت است. علائمی مانند چشم‌های خسته، پوست اضافی، افتادگی پلک یا حلقه‌های اطراف چشم ممکن است از بلفاروپلاستی سودمند باشدهمچنین می‌توان آن را با سایر روش‌های جوان‌سازی صورت و پوست مانند لیفت ابرو یا وسط صورت، لیزر یا ترکیب کرد. بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که روی پلک ها انجام می شود. این کار برای از بین بردن پوست اضافی پلک بالا و کاهش پف کردن پلک پایین انجام می شود. به آن لیفت چشم نیز می گویند.

 

روند پیری پلک

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. فقدان خاصیت ارتجاعی به علاوه کشش مداوم ناشی از جاذبه باعث می شود پوست اضافی روی پلک های بالا و پایین جمع شود.

پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می شود. در پلک های بالایی، یک چین اضافی از پوست می تواند روی مژه ها آویزان شود و مانع دید شود.

چربی هایی که کره چشم را از جمجمه جدا می کند نیز می تواند باعث برآمدگی در پلک های بالا و پایین شود. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می دارد با افزایش سن ضعیف می شود و به چربی اجازه می دهد مانند فتق به داخل پلک ها جلو بیاید.

 

چه کسی کاندیدای خوب برای بلفاروپلاستی است؟

بهترین کاندیدها برای لیفت چشم افرادی هستند که از سلامت خوبی برخوردار هستند و ایده ای واقع بینانه از آنچه می خواهند دارند. اکثر آنها 35 سال یا بیشتر هستند، اما اگر پلک های گشاد یا افتادگی پلک در خانواده شما وجود دارد، ممکن است تصمیم بگیرید که جراحی را زودتر انجام دهید.

جراحی پلک می تواند ظاهر شما را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال، ممکن است به ظاهر ایده آل شما منجر نشود یا ساختار صورت شما را تغییر ندهد. قبل از اینکه تصمیم به عمل جراحی بگیرید، در مورد اهداف خود فکر کنید و آنها را با جراح خود در میان بگذارید.

 

کاربرد بلفاروپلاستی

شلی یا افتادگی پوست که چین‌خوردگی ایجاد می‌کند یا خط طبیعی پلک بالایی را مختل می‌کند و گاهی اوقات بینایی را مختل می‌کند.

رسوبات چربی که به صورت پف کرده در پلک ها ظاهر می شوند

کیسه های زیر چشم

افتادگی پلک های پایین که سفیدی زیر عنبیه را نمایان می کند

پوست اضافی و چین و چروک های ریز پلک پایین

بیهوشی

بلفاروپلاستی ممکن است با بیهوشی موضعی یا عمومی بسته به طرح جراحی، ترجیح بیمار و جراح و نیاز به اعمال همزمان انجام شود. بلفاروپلاستی ساده پلک بالا یا پایین که در آن فقط پوست یا چربی برداشته می شود، می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود. سایر روش‌های تهاجمی‌تر، مانند بلفاروپلاستی تحتانی همراه با تغییر موقعیت چربی، لیفت وسط صورت، یا لیفت ابرو آندوسکوپی ممکن است به آرام‌بخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی نیاز داشته باشند.

 

روش انجام بلفاروپلاستی

تکنیک جراحی

پلک های بالایی باید به صورت سطحی، با لیدوکائین 2% با اپی نفرین 1:100000 با استفاده از سوزن 27 تا 30 تزریق شود. برش پوست را می توان با تیغه شماره 15 بارد پارکر یا نوک Empire کوتر تک قطبی فرکانس رادیویی ایجاد کرد. برداشت محافظه کارانه چربی را می توان به عنوان بخشی از بلفاروپلاستی پلک فوقانی انجام داد. دو محفظه چربی میانی و مرکزی وجود دارد که می‌توان از طریق برش‌های کوچک در سپتوم به آن‌ها دسترسی پیدا کرد و با استفاده از نوک تک قطبی فرکانس رادیویی برداشته شد. از چربی میانی و مرکزی، تنها چربی که به راحتی وارد زخم می شود برداشته می شود. مهم است که به طور تهاجمی چربی را از مدار خارج نکنید.

اگر هر دو پلک بالا و پایین با هم انجام شوند، معمولاً لیفت چشم حدود 2 ساعت طول می کشد. پزشک شما به احتمال زیاد از بی حسی موضعی (مسکن تزریق شده در اطراف چشم) همراه با آرامبخش خوراکی استفاده خواهد کرد.

اگر این روش را در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می دهید، به احتمال زیاد آرامبخش IV دریافت خواهید کرد.

اگر هر چهار پلک را انجام می دهید، جراح احتمالاً ابتدا روی پلک بالایی کار می کند. جراح معمولاً خطوط طبیعی پلک های شما را برش می دهد. از طریق این برش ها، جراح شما پوست را از بافت زیرین جدا می کند و چربی و پوست اضافی (و عضله را در صورت لزوم) از بین می برد. در مرحله بعد، جراح آن برش ها را با بخیه های بسیار کوچک می بندد . بخیه ها در پلک های بالایی به مدت 3-6 روز باقی می مانند. بسته به تکنیک مورد استفاده، پلک های پایین ممکن است نیاز به بخیه داشته باشند یا نداشته باشند.

جراحی پلک پایین ممکن است با استفاده از یکی از چندین تکنیک انجام شود. در یک روش، جراح شما برشی را در داخل پلک پایینی شما ایجاد می کند تا چربی را از بین ببرد. آن برش قابل مشاهده نخواهد بود. سپس جراح شما می تواند خطوط ریز پوست را با استفاده از لیزر C02 یا اربیوم نرم کند.

روش دیگر شامل برش در امتداد حاشیه مژه است. از طریق آن برش، جراح شما می تواند پوست اضافی، عضله شل و چربی را حذف کند. خط برش پس از مدت کوتاهی محو می شود.پس از هر یک از این روش ها، جراح شما ممکن است انجام لیزر را توصیه کند.

 

بلفاروپلاستی

سن ایده آل برای بلفاروپلاستی چیست؟

افتادگی پلک‌ها زمانی ظاهر می‌شوند که از 30 سالگی فراتر می‌روید. این سن ایده‌آل برای بلفاروپلاستی است، اگرچه افراد جوان‌تر نیز می‌توانند آن را انجام دهند. با این حال، اکثر جراحان پلاستیک برای انجام این عمل توصیه می کنند که حداقل 18 سال سن داشته باشد. اگر جوان تر هستید و پوست پلک بالایی دید شما را مسدود می کند، می توانید جراحی را انجام دهید. چنین موقعیت‌های منحصربه‌فردی ممکن است نتیجه چندین شرایط، از جمله ناهنجاری‌های طبیعی یا حوادث باشد.

 

بلفاروپلاستی

چرا بلفاروپلاستی انجام دهیم؟

این یک عمل زیبایی است. این می تواند به افراد سالخورده ای که افتادگی پلک های بالایی روی دید آنها تأثیر می گذارد کمک کند. با این حال، این روش سیاهی زیر چشم یا چین و چروک های دیگر را از بین نمی برد. می‌توانید این جراحی را در کنار روش‌هایی مانند لیفت پیشانی، لایه‌برداری با لیزر یا تزریق فیلر انجام دهید.پشت چشمان شما، یک لایه چربی وجود دارد که کره چشم شما را از جمجمه محافظت می کند. این ممکن است با افزایش سن در پلک های بالا و پایین برآمدگی کند. چربی ممکن است به دلیل ضعیف شدن غشایی که آن را در جای خود نگه می دارد، به داخل پلک شما بیرون بزند در این صورت نیاز به جراحی بلفاروستی پلک است.

 

بلفاروپلاستی

خطرات احتمالی بلفاروپلاستی

 • عفونت و خونریزی
 • چشم های خشک و تحریک شده
 • مشکل در بستن چشم ها یا سایر مشکلات پلک
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • نیاز به یک جراحی بعدی
 • تاری دید موقت یا به ندرت از دست دادن بینایی
 • خطرات مرتبط با جراحی به طور کلی، از جمله واکنش به بیهوشی و لخته شدن خون

با پزشک خود در مورد چگونگی اعمال خطرات جراحی برای شما صحبت کنید. درک آنچه در بلفاروپلاستی دخیل است و ارزیابی مزایا و خطرات می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این روش گزینه خوبی است یا خیر.

قبل از برنامه ریزی برای بلفاروپلاستی، با یک جراح پلاستیک و یک متخصص چشم (چشم پزشک) یا یک جراح پلاستیک متخصص در جراحی های چشم (جراح چشمی) ملاقات خواهید کرد تا در مورد:

سابقه پزشکی شما :جراح شما سوالاتی در مورد جراحی های قبلی و شرایط گذشته یا فعلی مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت می پرسد. پزشک شما همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر می پرسد.

انتظارات شما :بحث صادقانه در مورد امیدها و انگیزه شما برای جراحی به ایجاد زمینه برای یک نتیجه رضایت بخش کمک می کند. جراح شما با شما صحبت خواهد کرد که آیا این روش احتمالاً برای شما خوب عمل می کند یا خیر.

قبل از جراحی پلک، شما باید تحت:

یک معاینه فیزیکی جراح شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که ممکن است شامل آزمایش تولید اشک شما و اندازه گیری قسمت هایی از پلک شما باشد.

یک معاینه بینایی چشم پزشک چشم های شما را معاینه می کند و بینایی شما از جمله بینایی محیطی را آزمایش می کند. این برای حمایت از ادعای بیمه مورد نیاز است.

عکاسی از پلک. از چشمان شما از زوایای مختلف عکس گرفته می شود. این عکس ها به برنامه ریزی جراحی، ارزیابی اثرات فوری و بلندمدت آن و حمایت از ادعای بیمه کمک می کند.

و از شما خواسته می شود که:

مصرف وارفارین (Coumadin، Jantoven)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، ناپروکسن سدیم (Aleve، دیگران)، ناپروکسن (Naprosyn) و هر دارو یا مکمل گیاهی دیگر مرتبط با افزایش خونریزی را متوقف کنید. از پزشک خود بپرسید که چه مدت قبل از جراحی نیاز به قطع مصرف این داروها دارید. فقط داروهای مورد تایید جراح خود را مصرف کنید.

چند هفته قبل از جراحی، سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند توانایی شما را برای بهبودی پس از جراحی کاهش دهد.اگر در حال انجام عمل جراحی سرپایی هستید، ترتیبی دهید که شخصی شما را به سمت جراحی و از آن برگردد. برنامه ریزی کنید که کسی برای اولین شب پس از بازگشت به خانه از عمل جراحی کنار شما بماند.

 

بلفاروپلاستی

عمل بلفاروستی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک روشی است که به ترمیم افتادگی پلک کمک می کند. این روش ممکن است شامل برداشتن چربی، پوست و عضله اضافی باشد. افتادگی چشم یک فرآیند طبیعی است که با افزایش سن رخ می دهد. این عارضه ناشی از ضعیف شدن ماهیچه های پشتیبان پلک است که منجر به کشش آنها می شود. این باعث می شود که چربی اضافی در بالا و زیر پلک ها جمع شود. این کار باعث می شود که فرد دارای کیسه های زیر چشم باشد و همچنین باعث افتادگی ابروها می شود.گزینه ای برای بلفاروپلاستی غیرجراحی نیز وجود دارد. این یک روش غیر تهاجمی است که از پرکننده های تزریقی استفاده می کند. فیلرهای تزریقی به جوانسازی و شادابی ناحیه اطراف چشم کمک می کند.

 

بلفاروپلاستی

قبل از عمل بلفاروستی پلک

بلفاروپلاستی معمولاً در یک محیط سرپایی انجام می شود. جراح شما داروهای بی حس کننده را به پلک های شما تزریق می کند و داروهای داخل وریدی برای کمک به آرامش شما تجویز می کند.

انواع بیهوشی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد

جراح شما بسته به روش خاص جراحی پلک را با استفاده از بیهوشی یا بی حسی منطقه ای انجام می دهد.

 • بیهوشی عمومی ترکیبی از داروها و گازهای داخل وریدی (IV) است که شما را در خواب عمیق فرو می برد. شما از این روش بی اطلاع هستید و هیچ دردی احساس نخواهید کرد.
 • بی حسی منطقه ای به عنوان بلوک عصبی نیز شناخته می شود. این شامل تزریق یک ماده بی حس کننده در اطراف اعصاب خاص برای بی حس کردن ناحیه بزرگی از بدن است. برای بی حس کردن ناحیه کوچکتر، پزشک داروی بی حسی را در پوست و بافت های اطراف ناحیه عمل تزریق می کند (بی حسی موضعی). احتمالاً با بی حسی منطقه ای آرام بخش خواهید داشت تا آرامش و راحتی داشته باشید.

در طول عمل بلفاروستی پلک

اگر پلک بالایی و پایینی خود را جراحی می کنید، جراح معمولاً ابتدا روی پلک بالایی شما کار می کند. او در امتداد چین پلک برش می دهد، مقداری پوست، ماهیچه و احتمالاً چربی اضافی را برمی دارد و برش را می بندد.

در پلک پایینی، جراح برشی را درست زیر مژه ها در چین طبیعی چشم شما یا داخل پلک پایین ایجاد می کند. او چربی اضافی، ماهیچه ها و پوست افتاده را برداشته یا دوباره توزیع می کند و برش را می بندد.اگر پلک بالایی شما نزدیک مردمک شما افتاده باشد، جراح شما ممکن است بلفاروپلاستی را با روشی به نام پتوز (TOE-sis) انجام دهد که حمایت بیشتری از عضله ابرو می کند.

بعد از عمل بلفاروستی پلک

پس از جراحی، شما مدتی را در اتاق ریکاوری می گذرانید، جایی که از نظر عوارض تحت نظر قرار می گیرید. می توانید بعد از آن روز برای بهبودی در خانه ترک کنید.

روش پلک بالا با پلک پایین متفاوت است. بستگی به این دارد که کدام یک نیاز به جراحی دارد. برای پلک پایین، جراح پوست شما را به سمت بالا می کشد و از شر پوست اضافی آن خلاص می شود. برای پلک های بالایی از ابزار مخصوصی برای برداشتن بافت چربی استفاده می کنند. این روش برای همه افرادی که به دنبال آن هستند یکسان نیست. بسته به میزان درمان مورد نیاز متفاوت است.پس از بهبودی، پلک های سفت تری خواهید داشت و افتادگی و پف کمتری خواهید داشت. ظاهر شما برای سالهای آینده بهتر خواهد بود.

بهبودی پس از جراحی یک فرآیند تدریجی است. زمان بهبودی بسته به تعداد برش ها، سلامت عمومی، سن و عوامل دیگر متفاوت است. به احتمال زیاد پس از جراحی پلک، تورم و کبودی در اطراف چشم و صورت خود خواهید داشت. کبودی باید ظرف 10 روز کاهش یابد. تورم در ماه های بعد به تدریج کاهش می یابد. محو شدن اسکارها ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

ممکن است همچنان در اثر آرامبخشی یا بیهوشی خواب آلود یا حالت تهوع داشته باشید، بنابراین به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نیاز دارید که شما را به خانه برساند و یکی دو شب اول با شما بماند.

پس از جراحی ممکن است به طور موقت تجربه کنید:

تاری دید ناشی از پماد روان کننده ای که روی چشم های شما زده می شود

اشک چشم

حساسیت به نور

دوبینی

پلک های پف کرده و بی حس

تورم و کبودی شبیه به سیاهی چشم

درد یا ناراحتی

پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند که اقدامات زیر را پس از جراحی انجام دهید:

از کمپرس یخ به مدت 10 دقیقه در شب بعد از جراحی روی چشمان خود استفاده کنید. روز بعد، چهار تا پنج بار در طول روز از کمپرس یخ روی چشمان خود استفاده کنید.

پلک های خود را به آرامی تمیز کنید و از قطره ها یا پمادهای تجویز شده استفاده کنید.

به مدت یک هفته از ورزش کردن، بلند کردن اجسام سنگین و شنا خودداری کنید.

به مدت یک هفته از فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.

از سیگار کشیدن خودداری کنید.

از مالیدن چشم ها خودداری کنید.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، تا حدود دو هفته پس از جراحی آن ها را قرار ندهید.

برای محافظت از پوست پلک در برابر آفتاب و باد از عینک آفتابی تیره استفاده کنید.

چند روز در حالی بخوابید که سر خود را بالاتر از سینه خود قرار دهید.

برای کاهش تورم از کمپرس خنک استفاده کنید.

پس از چند روز، در صورت نیاز، برای کشیدن بخیه به مطب پزشک مراجعه کنید.

برای حدود یک هفته از آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران)، ناپروکسن سدیم (Aleve، دیگران)، ناپروکسن (Naprosyn) و سایر داروها یا مکمل های گیاهی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند، خودداری کنید. در صورت نیاز، از استامینوفن (تیلنول، سایرین) برای کنترل درد استفاده کنید.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

تنگی نفس

درد قفسه سینه

ضربان قلب غیر معمول

درد شدید جدید چشم

خون ریزی

مشکلات بینایی

چه کسی جراحی پلک را انجام می دهد؟

متخصصان زیر عمل جراحی پلک را انجام می دهند:

جراحان پلاستیک در جراحی زیبایی و ترمیمی تخصص دارند.

جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت که متخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت هستند. این افراد در ابتدا به عنوان جراحان پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی (پزشکان/ جراحان گوش، حلق و بینی) آموزش می بینند.

جراحان پلاستیک سر و گردن که در جراحی پلاستیک و ترمیمی سر و گردن تخصص دارند. این افراد همچنین قبل از تخصص بیشتر به عنوان جراح پلاستیک یا متخصص گوش و حلق و بینی (پزشکان/ جراحان گوش، حلق و بینی) آموزش می بینند.

چشم پزشکانی که در مراقبت های پزشکی و جراحی بیماری ها و بیماری های چشم تخصص دارند.

نتیجه گیری

برخی افراد بلفاروستی پلک را یک روش تهاجمی می دانند. پلک ها بخش حساسی از بدن صورت شما هستند، اما عمل شما خیلی دردناک نخواهد بود.می توانید چنین ترس هایی را کنار بگذارید.

بلفاروستی پلک یک روش کم تهاجمی است . جراح شما هیچ برش عمیقی روی پلک ایجاد نمی کند. روش موضعی فقط روی سطح پوست شما تأثیر می گذارد.در طول عمل، شما نمی توانید بلفاروستی را احساس کنید. برخی از جراحان شما را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهند، در حالی که برخی دیگر در صورت نیاز به کار کمی، بی حسی موضعی ساده را انتخاب می کنند.در واقع، بلفاروستی پلک بسیار ساده و کم تهاجمی است، که اکثر آنها جراحی های یک روزه هستند. کل پروسه ممکن است دو ساعت طول بکشد.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
بلفاروپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *