دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

تای پلاستی یا لیفت ران

تای پلاستی یا لیفت ران

رسوب بیش از حد چربی در ناحیه ران می تواند ناشی از ورزش نکردن و در نتیجه چاقی باشد. همچنین ممکن است به دلیل کاهش وزن زیاد و ناگهانی، پوست شل شود. افزایش سن می تواند منجر به افتادگی و شلی پوست در اطراف آن ناحیه شود. کانتور نامناسب ران می تواند تعادل کلی بدن را نامتناسب کند. اگر چین و چروک‌هایی روی ران‌های خود دارید که می‌خواهید از شر آن خلاص شوید، یا می‌خواهید پوست خود را سفت کنید تا ظاهری محکم‌تر و جوان‌تر داشته باشید، در ادامه ی مقاله همراه ما باشید.

 

لیفت ران چیست؟

لیفت ران یا جراحی ران روشی است که شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از داخل یا خارج ران می شود. این اغلب پس از کاهش وزن چاقی یا در افرادی که رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند بافت اضافی بالای ران را کاهش دهند، مطلوب است. لیپوساکشن ممکن است به عنوان مکملی برای بازسازی ران داخلی استفاده شود

بسیاری از بیمارانی که مایل به بهبود ظاهر ران خود هستند، کاندیدای خوبی برای جراحی ران هستند، اما برای واجد شرایط بودن برای این جراحی باید شرایط خاصی را رعایت کنید. این معیارها به شما کمک می کند تا در طول عمل ایمن باشید و شانس شما را برای دستیابی به ظاهر جدید خود به حداکثر برسانید. به طور معمول، شما واجد شرایط لیفت ران خواهید بود اگر:

پوست و بافت نرم ناخواسته در امتداد ران خود داشته باشید.

وزن ثابتی را حفظ کنید. اگر هنوز به اهداف کاهش وزن خود نرسیده اید، کاهش وزن بیشتر می تواند باعث افتادگی مجدد بافت ران شما شود. علاوه بر این، افزایش وزن قابل توجه بعد از عمل نیز می تواند در نتایج شما اختلال ایجاد کند.

از نظر روانی سالم هستند

جراح پلاستیک شما می‌تواند با معاینه بدن، بررسی سوابق پزشکی و بحث در مورد اهداف شما در طول مشاوره اولیه، کاندیداتوری شما را برای جراحی ران ارزیابی کند.

از روش خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

می توانید متعهد به حفظ یک رژیم غذایی سالم و ورزش بعد از لیفت ران خود برای حفظ نتایج خود باشید.

سیگار نکشید، زیرا می تواند روند بهبودی را مختل کند و خطر عوارض را افزایش دهد. اگر سیگار می کشید، اگر قبل و بعد از جراحی برای مدت معینی سیگار را ترک کنید، ممکن است کاندیدای جراحی ران شوید.

بیش از حد الکل مصرف نکنید، زیرا این می تواند بهبودی شما را مختل کند و خطر عوارض را افزایش دهد.

 

انواع مختلف تایپلاستی چیست؟

تکنیک های متعددی برای سفارشی کردن عمل لیفت ران با نیازهای هر بیمار وجود دارد. اینها با اندازه و شکل برش مورد استفاده برای برداشتن پوست، چربی و بافت اضافی متمایز می شوند. جراح پلاستیک شما کاندیداتوری شما را برای هر یک از این انواع لیفت ران ارزیابی می کند و روشی را که با نیازها و ترجیحات شما مطابقت دارد توصیه می کند.

 

تایپلاستی داخلی ران

این نوع لیفت ران قسمت داخلی ران را هدف قرار می دهد. با چربی مقاوم در برابر ورزش و افتادگی پوست که منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی پوست می شود سروکار دارد.

در طول لیفت داخلی ران، جراح پلاستیک شما برشی را در محل اتصال ران به ناحیه شرمگاهی ایجاد می کند. این به او اجازه می‌دهد تا به بافت‌های زیرین دسترسی داشته باشد در حالی که محتاطانه‌ترین برش ممکن را ایجاد می‌کند، زیرا جای زخم حاصل می‌تواند به راحتی با لباس زیر پنهان شود. سپس جراح پلاستیک شما تکه‌ای از پوست و احتمالاً چربی را از ناحیه برداشته و پوست باقی‌مانده را سفت می‌کند تا خطوط پا را بهبود بخشد.

 

مینی تایپلاستی ران

اگر فقط در قسمت بالای ران پا دچار افتادگی بافت هستید، ممکن است واجد شرایط یک مینی لیفت ران باشید، اصلاحی در تکنیک لیفت داخلی ران که فقط شامل یک اسکار کوتاه در ناحیه کشاله ران است. در حالی که این تکنیک نتایج چشمگیر کمتری ارائه می دهد، فقط کمترین جای زخم را ایجاد می کند و معمولاً به دوره بهبودی کوتاه تری نیاز دارد.

 

تایپلاستی دو طرفه ران

لیفت دو طرفه ران یا “لیفت بیرونی ران” برای سفت کردن پوست در جلو و خارج ساق طراحی شده است. در طی این کار، جراح شما برشی در بالای ساق پا ایجاد می‌کند، جایی که لبه پایین بیکینی یا یک جفت لباس زیر قرار دارد و شکل “V” ایجاد می‌کند.
بسته به نیاز شما، این برش ممکن است به ناحیه لگن یا باسن شما بپیچد. سپس جراح شما مقدار مشخصی از پوست را بسته به نیاز و ترجیحات شما، قبل از کشیدن پوست باقیمانده به سمت بالا و چسباندن آن به همان ناحیه به طوری که صاف شود، برمی دارد.

 

تایپلاستی داخلی ران

لیفت داخلی ران باعث کاهش پوست و چربی اضافی در قسمت فوقانی داخلی ران می شود. این برای بیمارانی طراحی شده است که از شکل پاهای خود ناراضی هستند یا می خواهند پوست اضافی را پس از کاهش وزن شدید از بین ببرند. در طی عمل لیفت داخلی ران، برشی در کشاله ران ایجاد می‌شود که تا پشت چین باسن یا باسن امتداد می‌یابد. همچنین ممکن است شامل اسکارهای عمودی باشد که از کشاله ران به سمت پایین پاها کشیده می شوند تا دسترسی بیشتری به بافت زیرین داشته باشند. پوست لیفت می شود، پوست و چربی اضافی برای بهبود شکل ساق و تقویت آن برداشته می شود.

 

مراقبت های قبل از تایپلاستی

مراقبت از بدن و برنامه ریزی برای دوره بهبودی در هفته های قبل از عمل می تواند شانس شما را برای نتایج عالی به حداکثر برساند و خطر عوارض را کاهش دهد.
مراحل خاصی وجود دارد که باید برای آماده سازی این روش انجام دهید، از جمله:

 • ترک سیگار و الکل برای یک دوره زمانی خاص قبل از عمل.
 • اجتناب از مصرف برخی داروها و مکمل‌ها که می‌توانند در جراحی یا روند بهبودی شما اختلال ایجاد کنند.
 • ران های خود را به طور کامل تمیز کنید تا مطمئن شوید که پوست شما قبل از عمل استریل و سالم می ماند. اگر پوست شما عفونی شده باشد، جراح پلاستیک شما نمی تواند جراحی لیفت ران را انجام دهد، که بیشتر با افتادگی بافت رخ می دهد.
 • هیدراته ماندن و مصرف مکمل هایی مانند ویتامین C و آهن برای کمک به بدن برای انجام عمل لیفت ران و بهبود آن.
 • درست خوابیدن. اگر استراحت کافی داشته باشید، بدن شما در مراحل بهبودی سریع‌تر بهبود می‌یابد، و ممکن است بعد از جراحی خوابیدن برای شما دشوارتر شود.
 • ادامه ورزش و داشتن یک رژیم غذایی سالم. برای انجام عمل جراحی لیفت ران، وزن شما باید ثابت باشد. شما همچنین باید پس از انجام این روش زندگی سالم را برای حفظ نتایج خود ادامه دهید.
 • انجام هر گونه آزمایش اضافی یا کار آزمایشگاهی به دستور جراح پلاستیک شما. اگر نامزدی شما زیر سوال است، جراح پلاستیک شما ممکن است قبل از انجام لیفت ران شما نیاز به ارزیابی بیشتری داشته باشد.
 • از همسر، یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید تا چند روز پس از جراحی از شما مراقبت کنند. این شخص باید بیاموزد که چگونه به شما کمک کند تا زهکشی ها را از برش هایتان خالی کنید، داروهایتان را به شما بدهد و در رفت و آمد در خانه به شما کمک کند.
 • نسخه های مسکن، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد انعقاد و هر دارویی را که ممکن است نیاز به انجام و بهبودی پس از جراحی داشته باشید، پر کنید. اگر جراح پلاستیک شما داروهایی را در کلینیک به عنوان بخشی از بسته جراحی شما ارائه دهد، لازم نیست نگران این مرحله مقدماتی باشید.
 • ترتیبی دهید که از کار خود مرخصی بگیرید. در چند هفته اول پس از لیفت ران خود نمی توانید بنشینید یا فعالیت زیادی انجام دهید.
 • حداقل 12 ساعت قبل از زمان جراحی خود از خوردن غذا خودداری کنید. خوردن غذا در معده می تواند بیهوشی را پیچیده تر یا خطرناک تر کند.

مراقبت های پس از تایپلاستی چیست؟

 • مستقیماً پس از جراحی، برش ها بانداژ می شوند، ممکن است درن هایی برای جلوگیری از تجمع خون و مایع قرار داده شود، و یک لباس فشرده برای نگه داشتن برش ها در جای خود پوشیده می شود.
 • پرستاران جراحی شما را تحت نظر خواهند داشت و دستورالعمل‌هایی را در مورد مصرف داروها ارائه می‌کنند و بدن شما را طوری قرار می‌دهند که برش‌های شما را مختل نکند، و همچنین نحوه جستجوی علائم عوارض را برای درمان موثر آنها ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، دیدن مایع زرد/سبز در زهکشی می تواند نشانه عفونت باشد.
 • مسکن های تجویز شده بعد از مراقبت باید به شما در مدیریت هر گونه درد/درد/ناراحتی کمک کند.
 • حداقل به مدت 2 روز از مصرف آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید تا خطر خونریزی افزایش نیابد.
 • قبل از اینکه بیمارستان یا کلینیک جراحی را ترک کنید، باید بتوانید راحت راه بروید و تمام داروها و لوازم مورد نیاز خود را داشته باشید.
 • با توجه به اثرات بیهوش کننده بیهوشی، آرام بخش، و مسکن ها، یکی از دوستان/عضو خانواده باید شما را از عمل جراحی به خانه براند.
 • در طی 24 ساعت اول پس از جراحی برای مراقبت های بعد از عمل،
  • برای انجام فعالیت های منظم مانند تهیه غذا و رفتن به حمام به کمک نیاز خواهید داشت.
  • شما باید استراحت کنید و بدن خود را طوری قرار دهید که بافت ران خود را کشش ندهید. بسیاری از بیماران از بالش برای برداشتن فشار از روی پاها در حین بهبودی استفاده می کنند.
  • خواب می تواند به بهبودی بدن شما پس از عمل جراحی کمک کند، اما برای مصرف داروهای خود باید در فواصل زمانی منظم از خواب بیدار شوید.
  • در حالی که نباید از پله ها بالا بروید، چمباتمه بزنید یا فعالیت های سنگین انجام دهید، باید برای حفظ گردش خون در خانه قدم بزنید.
 • 2 روز پس از لیفت ران، ممکن است دوش بگیرید، لباس فشاری و بانداژ خود را با دقت بردارید تا به آرامی ران های خود را بشویید.
 • یک هفته پس از انجام عمل، شما برای یک قرار ملاقات بازمی‌گردید، که طی آن جراح شما ران‌های شما را معاینه می‌کند و در مورد هرگونه سوالی که دارید بحث می‌کند و بخیه‌ها و درن‌های شما را می‌کشد، اگر برش‌های شما به اندازه کافی بهبود یافته باشد.
 • 2 تا 3 هفته پس از جراحی لیفت ران، اسکارها ممکن است در این نقطه بارزتر یا قرمزتر به نظر برسند، اما در هفته ها و ماه های بعد شروع به محو شدن خواهند کرد. باید بتوانید ورزش و رانندگی ملایم را از سر بگیرید.
 • تقریباً یک ماه پس از لیفت ران،
  • ممکن است با تأیید جراح پلاستیک خود از پوشیدن لباس فشرده خودداری کنید.
  • تورم و کبودی باید کاهش یابد. اگر همچنان احساس ناراحتی و التهاب دارید، با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید، زیرا این ممکن است نشانه یک عارضه باشد.
 • 6 تا 8 هفته پس از جراحی، تا زمانی که جراح پلاستیک شما را برای این سطح از فعالیت معاف کند، باید بتوانید برنامه ورزشی منظم خود را از سر بگیرید.
 • 6 تا 12 ماه پس از جراحی تایپلاستی ، روند بهبودی شما باید کامل شود.

رژیم غذایی بعد از تایپلاستی چیست؟

با یک رژیم غذایی مایع شروع کنید، زیرا ممکن است حالت تهوع داشته باشید.

از آنجایی که تقریباً یک ماه طول می کشد تا به روال عادی ورزش خود بازگردید، باید مصرف رژیم غذایی را تا آن زمان حدود 20 درصد کاهش دهید. این برای ایجاد تعادل بین ورودی و خروجی است.

برای یک ماه، مصرف نمک باید کمتر باشد زیرا نمک تورم را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن 4 هفته قبل و بعد از جراحی می تواند خطر عوارض را افزایش دهد.

با رژیم غذایی و ورزش می توان بخش هایی از چربی را از دست داد. با این حال، هنگامی که پوست شل شد، نمی توان آن را با ورزش یا رژیم غذایی سفت کرد.

مایعات بنوشید تا بدن را از شر داروهای مورد استفاده در جراحی خلاص کنید.

نوشیدن مشروبات الکلی را می توان تنها پس از اینکه تمام داروهای مسکن تجویزی را قطع کرد، از سر گرفت.

نتایج برای یک عمر باقی می ماند، اما شکل ران فرد در طول زمان تغییر می کند. از این رو حفظ وزن سالم بسیار مهم است.

این جراحی می‌تواند با بهبود خطوط بدن و حذف بافت‌های ناخواسته ظاهری نرم‌تر و جوان‌تر ایجاد کند. تایپلاستی راه حلی برای افرادی است که به دنبال کاهش وزن آسان هستند.نتایج کامل جراحی تنها چند هفته پس از عمل زمانی که زمان بهبودی به پایان رسیده است قابل مشاهده خواهد بود.

تایپلاستی جراحی می تواند باعث ایجاد اسکار خفیفی شود که برای همیشه باقی می ماند. با این حال، بیش از یک سال، اگر فرد سلامت و تناسب اندام خود را حفظ کند، اسکارها می توانند دید را کاهش دهند.سفتی ران ها می تواند در طول سال ها به دلیل روند طبیعی پیری از بین برود.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
تای پلاستی یا لیفت ران
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *