دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

تزریق چربی به پوست

تزریق چربی به پوست

تزریق چربی به پوست، می تواند راهی موثر برای کاهش چین و چروک، کاهش جای زخم آکنه و بازیابی ظاهری جوان تر باشد. جراحان زیبایی با تزریق چربی انسانی که از بدن شما جمع آوری شده است، پری صورت را بهبود می بخشد، چین های عمیق را پر می کند، چین و چروک های صورت را نرم می کند، لب ها را حجیم می کند و خطوط کم عمق را ایجاد می کند. برخی از بیماران ممکن است بخواهند تزریق چربی را در نظر بگیرند ، که از چربی برداشت شده از بدن خود بیمار استفاده می کند که می تواند مجدداً برای افزایش پری صورت، پر کردن چین و چروک ها یا ایجاد خطوط کم عمق تزریق شود.

هدف انتقال چربی جوانسازی صورت با افزایش حجم، تغییر خطوط و کاهش ظاهر چین و چروک است. به بازگرداندن پری بافت های صورت که با افزایش سن از بین رفته اند کمک می کند. همچنین نشان داده شده است که کیفیت پوست و بافت پوست را بهبود می بخشد. جوانسازی صورت با انتقال چربی معمولا در نواحی مانند گونه ها، لب ها، پلک ها، شقیقه ها و برای چین و چروک های اطراف دهان (خطوط ماریونت، خطوط نازولبیال) استفاده می شود.

انتقال چربی با تغییر حجم و کانتور صورت را جوان می کند، اما فقط بافت ها را به حداقل می رساند یا سفت می کند. بیمارانی که شلی قابل توجه یا افتادگی پوست صورت و گردن دارند ممکن است از لیفت صورت و/یا لیفت گردن سود بیشتری ببرند. در طول مشاوره با جراح پلاستیک خود درباره گزینه هایی برای جوانسازی صورت که به بهترین وجه برای شما و اهداف شما مناسب است صحبت خواهید کرد.

 

تزریق چربی به پوست

تزریق چربی سر و گردن

تزریق چربی اتولوگ کم تهاجمی در ناحیه سر و گردن می تواند جایگزین معتبری برای روش های جراحی تهاجمی بزرگ برای اهداف زیبایی و عملکردی در نظر گرفته شود. نتایج مطلوب تزریق چربی اتولوگ در عمل گوش و حلق و بینی به دلیل پر شدن بافت نرم و عمدتاً به دلیل اثر بازسازی بالقوه سلول های بنیادی مزانشیمی مشتق از چربی است. در اینجا، برخی از نکات اولیه بیولوژیکی مهم در زمینه پتانسیل تزریق چربی اتولوگ در پزشکی بازساختی، و تجربه شخصی در استفاده از آن برای هر دو کاربرد بالینی تلفیقی، مانند پیوند چربی به صورت و افزایش چین های صوتی در درمان ناتوانی گلوت، توضیح داده شده است. و کاربردهای جدیدتر از جمله درمان سندرم فری پس از پاروتیدکتومی و نارسایی ولوفارنکس.

چه کسی کاندیدای مناسب برای جوانسازی صورت با تزریق چربی به پوست است؟

جوانسازی صورت با انتقال چربی یک گزینه عالی برای بیمارانی است که می خواهند حجم نواحی خاصی را در صورت افزایش دهند یا حجم از دست رفته با افزایش سن را بازگردانند. چربی تزریق شده در این نواحی باعث افزایش حجم و بهبود کانتور می شود تا ظاهری جوان تر داشته باشید. انتقال چربی همچنین برای جبران حجم از دست رفته که باعث ایجاد چین و چروک و گودی می شود مفید است. چربی های منتقل شده به خطوط عمیق لبخند، گوشه های دهان، چشم های گود و افتادگی گونه ها می تواند حجم را بازگرداند و اثرات پیری را بهبود بخشد. جراح پلاستیک شما با مشاوره با شما ملاقات می کند و نگرانی ها و تغییرات مورد نظر و همچنین سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا تعیین کند که آیا جراحی لیفت صورت و/یا گردن برای شما مناسب است یا خیر.

 

بیماران ایده آل برای تزریق چربی صورت

ایده آل ترین کاندیدها برای انتقال چربی صورت افرادی هستند که تمایل زیادی به از بین بردن علائم پیری از صورت خود دارند – خواه نواحی فرورفته، شیارها، چین و چروک ها، خطوط عمیق یا ترکیبی از این ویژگی ها. به خاطر داشته باشید که تزریق چربی صورت نیز می تواند لب ها را بزرگ و حجیم کند . در سناریوهای خاص، بیماران جوانتر حتی ممکن است واجد شرایط تزریق چربی صورت باشند.

تزریق چربی صورت وضعیتی به نام لیپوآتروفی را نیز درمان می کند که به از بین رفتن لایه چربی روی صورت که به گونه ها و خط فک شکل می دهد اشاره دارد. با پر کردن فرورفتگی های توخالی روی صورت، تزریق چربی صورت می تواند خطوط رضایت بخشی را به چهره شما بازگرداند .

 

اگر از مشکلی در صورت خود رنج می برید که در این صفحه ذکر نشده است، همچنان باید با متخصص پوست یا جراح زیبایی خود مشورت کنید و از آنها بپرسید که آیا تزریق چربی صورت می تواند مشکل خاص صورت شما را کاهش دهد یا اینکه می توان از آن در ارتباط با یک درمان دیگر صورت مانند بوتاکس ، رادیس یا کاسموپلاست .

به دلیل ایمنی ذاتی روش انتقال چربی صورت، هیچ محدودیتی در ارتباط با آلرژی وجود ندارد و خطر واکنش را از بین می برد. با این حال، در اولین مشاوره با جراح زیبایی خود، از شما خواسته می شود که سابقه پزشکی خود را فاش کنید .

 

تزریق چربی به پوست

در حین تزریق چربی برای جوانسازی صورت چه مراحلی طی می شود؟

جوانسازی صورت با جراحی انتقال چربی به صورت سرپایی انجام می شود و شما در همان روز عمل به خانه خواهید رفت. جراحی تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود.

چربی از بدن شما گرفته می شود و به ناحیه دیگری از بدن، به ویژه صورت برای جوانسازی صورت منتقل می شود. چربی از هر قسمتی از بدن شما که در آن چربی اضافی دارید گرفته می شود. رایج ترین نواحی برای گرفتن چربی شکم، ران ها و دسته های عشق هستند. چربی به عنوان یک پرکننده طبیعی استفاده می شود. از بدن شما اهدا می شود و به بدن شما بازگردانده می شود بنابراین خطر انتقال یا رد بیماری وجود ندارد.

مقدار معینی از چربی منتقل می شود که ذوب می شود (به عنوان تحلیل شناخته می شود) زیرا بافت چربی بستگی به منبع خونی دارد که در محلی که تزریق می شود وجود دارد. با توجه به این کاهش مورد انتظار، مقدار اضافی چربی در زمان جراحی برای اصلاح بیش از حد تزریق می شود. این برای جبران تحلیلی است که رخ خواهد داد. انتظار می رود اکثریت جذب در 6 تا 8 هفته اول پس از جراحی رخ دهد. پس از این، انتظار می رود تمام حجم باقی مانده دائمی باشد. برای برداشت (گرفتن) چربی، برش کوچکی در نزدیکی ناحیه ای که چربی اضافی برای اهدا دارد ایجاد می شود و لیپوساکشن انجام می شود. برای انتقال (تزریق) چربی، برش کوچکی در نزدیکی ناحیه صورت ایجاد می شود که نیاز به حجم، کانتور و جوانسازی دارد.

 

نحوه انجام تزریق چربی

اصطلاحات مختلفی برای توصیف انتقال چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر استفاده می شود. برخی از نمونه ها شامل پیوند چربی، انتقال چربی و تزریق چربی است. همه این اصطلاحات تکنیک استفاده از چربی به عنوان یک پرکننده طبیعی برای بهبود ظاهر صورت را توصیف می کنند.

تزریق چربی به پرکننده های بافت نرم «خارج از قفسه» نیاز دارد.

باید «ناحیه اهداکننده» تعیین شود (مانند شکم یا باسن) و برای استخراج چربی از لیپوساکشن استفاده می‌شود. سپس چربی ساکشن شده را می توان به صورت پیوند به صورت منتقل کرد.

سپس چربی پیوند شده برای زنده ماندن باید یک منبع خون را دوباره توسعه دهد. حدود 50 درصد از چربی تزریق شده زنده می ماند و چربی باقی مانده برای همیشه باقی می ماند.

 

در طول پیوند چربی صورت چه انتظاراتی باید داشت؟

روش پیوند چربی صورت شامل سه مرحله است. ابتدا چربی از محل دیگری در بدن با سوزن برداشته می شود. سپس چربی تمیز می شود تا فقط از سلول های چربی کامل و سالم استفاده شود. در نهایت سلول های چربی به نواحی مورد نظر تزریق می شوند. بهبودی حدود دو ساعت طول می کشد.

 

بهبودی پس از تزریق چربی به پوست

پس از جراحی، شما می توانید در همان روز با همراهی یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود به خانه بروید، پس از اینکه تمام اثرات بیهوشی عمومی از بین رفت. در طول روز باید در خانه استراحت کنید و تا یک هفته پس از جراحی از فعالیت بدنی که ضربان قلب یا فشار خون شما را بالا می برد، خودداری کنید. می توانید فعالیت های اوقات فراغت سبک مانند مطالعه یا استفاده از رایانه را انجام دهید.

. شب‌ها باید در حالی که سرتان را بلند کرده‌اید روی بالش بخوابید یا روی یک صندلی دراز بخوابید. بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم صورت کمک می کند. می توانید انتظار درد خفیف داشته باشید و ممکن است در نواحی که چربی از آن گرفته شده احساس کبودی کنید. ( این نوع خوابیدن در فارسی به خوابین نشسته معروف است)

برای شما داروی ضد درد تجویز خواهد شد. در 1 تا 2 هفته اول باید منتظر کمی کبودی و تورم باشید. این کبودی و تورم به تدریج هر هفته بهبود می یابد. می توانید انتظار داشته باشید که 1 تا 2 هفته پس از جراحی به تدریج فعالیت های خود را افزایش دهید. تا زمانی که 4 تا 6 هفته از جراحی شما نگذشته است، نباید هیچ فعالیت سنگینی انجام دهید با این کار ضربان قلب و فشار خون شما افزایش پیدا خواهد کرد.

بهبودی پس از انتقال چربی برای جراحی جوانسازی صورت یک فرآیند تدریجی است. معمولاً فقط برش حداقلی وجود دارد، اما مقداری کبودی و تورم وجود دارد که معمولاً در 2 هفته پس از جراحی برطرف می شود. برخی از تورم های خفیف ممکن است برای چندین ماه باقی بماند و ممکن است تا یک سال طول بکشد تا نتایج به طور کامل ظاهر شوند.

 

چه نتایجی می توانم از جراحی انتظار داشته باشم؟

انتقال چربی می تواند با کاهش علائم قابل مشاهده پیری در صورت که ممکن است شامل خطوط عمیق زیر پلک ها و از اطراف بینی تا گوشه دهان و همچنین بهبود شکل گونه ها باشد، به جوان سازی صورت شما کمک کند. اگرچه مقداری جذب چربی وجود دارد، اما نتایج انتقال چربی دائمی است. با این حال، انتقال چربی روند پیری را متوقف نمی کند.

 

خطرات و عوارض احتمالی جراحی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، برخی از عوارض رایج ممکن است رخ دهد. اینها شامل خونریزی (تشکیل هماتوم)، عفونت، بهبود ضعیف زخم، جای زخم نامطلوب، درد (که ممکن است پس از بهبود برش ها ادامه یابد)، عدم تقارن صورت، آسیب عصب صورت، از دست دادن پوست، بی حسی/تغییر حس پوست، بی نظمی در ناحیه چربی برداشت شد و نیاز به جراحی تجدید نظر شد.

عوارض جانبی بسیار وخیم لیپومدلینگ نسبتاً نادر است و بیشتر عوارض جانبی جزئی تر هستند و قابل اصلاح هستند. چیزی که باید بدانید (همانطور که جراح زیبایی شما توضیح خواهد داد) این است که پس از عمل اولیه، ممکن است در ماه ها یا سال های آینده به روش های دیگری نیاز داشته باشید تا ظاهر مورد نظر خود را حفظ کنید. بنابراین ممکن است این جراحی یکبار مصرف نباشد.

چربی منتقل شده با گذشت زمان مقداری از حجم اولیه خود را از دست می دهد. این کار شکل و ظاهر کلی ناحیه را تغییر می دهد و درمان های بیشتری برای اصلاح آن مورد نیاز است. در صورت افزایش وزن، چربی ممکن است در جرم افزایش یابد و ظاهر نامطلوبی ایجاد کند. بنابراین آشکار می شود که ممکن است برای حفظ ظاهری که می خواهید به درمان بیشتری نیاز باشد.

سفتی، برآمدگی یا عدم تقارن نیز ممکن است رخ دهد. اگر مقداری از چربی از انتقال جان سالم به در نبرد، ممکن است در واقع “بمیرد” و سفت شود و باعث ناراحتی شود. کیست ها ممکن است در محل انتقال ایجاد شوند و برای برداشتن آنها نیاز به یک روش باشد.

متأسفانه ظاهر متقارن بدن ممکن است ناشی از روش انتقال چربی نباشد. عواملی مانند رنگ پوست، رسوبات چربی، برجستگی استخوانی و تون ماهیچه ای وجود دارند که ممکن است باعث عدم تقارن طبیعی در برخی از ویژگی های بدن شوند. در واقع ممکن است به دنبال انتقال چربی به دست آوردن یا حفظ تقارن دقیق امکان پذیر نباشد.

اکثر این موارد را می توان اصلاح کرد، اما جراحی بیشتری مورد نیاز است. اکثر بیماران این روش ها را برای کمک به بازیابی اعتماد به نفس و عزت خود انجام می دهند. تمام مزایای این خطرات کوتاه مدت باید به طور طولانی با جراح پلاستیک شما در میان گذاشته شود تا بتوانید روش را به طور دقیق ارزیابی کنید. سعی کنید با پزشکان مجرب زیبایی که با روش لیپومدلینگ یا تزریق چربی آشنا هستند کار کنید.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
تزریق چربی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *