دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

جراحی پلک یا کانتوپلاستی

جراحی پلک یا کانتوپلاستی

جراحی پلک یا کانتوپلاستی، نوعی جراحی است که برای تقویت تاندون کانتال جانبی و ساختار حمایت کننده اطراف آن استفاده می شود. هدف تقویت بافت های کانتوس برای کمک به حفظ موقعیت طبیعی و رابطه بین پلک و کره چشم است. کانتوپلاستی به طور معمول توسط دکتر لمب برای جراحی زیبایی پلک تحتانی انجام می شود. شل شدن پلک به دلیل افزایش سن اغلب باعث افتادگی گوشه بیرونی پلک پایین می شود. با این حال، می تواند ناشی از سفت شدن پوست به دلیل جراحی زیبایی ضعیف، آسیب آفتاب و جراحی سرطان پوست باشد.

خانم های زیادی هستند که می خواهند چشم های درشت تر و درخشان تری داشته باشند که جلوه مطلوبی به آنها بدهد. روش‌های جراحی که باعث بزرگ‌تر و روشن‌تر شدن چشم می‌شوند عبارتند از: پلک دوبل، اپیکانتوپلاستی و همچنین کانتوپلاستی جانبی. پلک دوبل باعث ایجاد تغییراتی در بعد عمودی چشم می شود، در حالی که اپی کانتوپلاستی و کانتوپلاستی جانبی تغییراتی در بعد افقی چشم ایجاد می کند.

اپیکانتوپلاستی، یک روش جراحی است که چشم را به صورت افقی بزرگ می کند، در گوشه داخلی چشم انجام می شود، در حالی که کانتوپلاستی جانبی لبه خارجی چشم را بزرگ می کند. بسته به شرایط بیمار، اگر این روش همراه با سایر روش‌ها مانند جراحی پلک دوبل، اپی کانتوپلاستی، جراحی تشکیل غلتک چشم، پیوند چربی و جراحی کانتور کردن استخوان صورت انجام شود، می‌توان به نتایج بهتری نیز دست یافت.

 

روش انجام کانتوپلاستی

کانتوپلاستی (گاهی اوقات به عنوان کانتوپکسی شناخته می‌شود) ماهیچه‌های گوشه‌های بیرونی پلک‌های تحتانی را بالا می‌برد، به جای بلند کردن یک انتهای یک بانوج. در صورت تمایل می توان از کانتوپلاستی برای تغییر شکل گوشه بیرونی چشم نیز استفاده کرد. گاهی اوقات به روش گسترده‌تری نیاز است و برای ترمیم شلی پلک باید یک تاندون جدید پلک پایینی ساخته شود.

 

کانتوپلاستی جانبی

کانتوپلاستی جانبی به منظور افزایش شقاق و کاهش درجه شیب چشم در بین مردم شرق آسیا رایج شده است. با این حال، مانند کانتوپلاستی جانبی معمولی، روش‌های جراحی که زاویه کانتال جانبی را به خطر می‌اندازند ممکن است با عوارض این عمل همراه باشد. عوارض شایع عبارتند از تغییر شکل کمیسور خارجی، عود، قرار گرفتن در معرض مخاط و اکتروپیون.

اگر کانتوس جانبی به سادگی برش داده شود و بخیه شود، اثر طولانی شدن کانتوس جانبی ناچیز خواهد بود. در مواردی که ملتحمه کف دست داخلی در معرض دید قرار می گیرد، ملتحمه کف دست قرمز قابل مشاهده است و هنگامی که فلپ پوست بالا می رود، ممکن است در ناحیه خارجی کنتوس جانبی زخم ایجاد شود. اگر برش در ناحیه بیرونی انجام شود و از کانتوس جانبی اجتناب شود، ممکن است عوارضی مانند ناپدید شدن مژه های پلک تحتانی در حین برش، زخم قابل مشاهده در حاشیه پلک پایین یا ایجاد اسکار به شکل بریدگی که در نقطه شروع ظاهر می شود رخ دهد.

دو عارضه اول ممکن است منجر به کاهش مثلث سفید جانبی شود، در این صورت بیماران احساس می کنند که عمل جراحی هیچ تاثیری نداشته یا حتی چشمانشان کوچکتر شده است. قرار گرفتن در معرض مخاط و اکتروپیون از نظر زیبایی ناخوشایند هستند و می توانند باعث خشکی چشم شوند.

اکثر روش های کانتوپلاستی جانبی شامل انجام کانتوتومی جانبی به منظور انجام کانتوپلاستی جانبی است. با این حال، تخریب زاویه کانتال در اثر کانتوتومی جانبی می تواند منجر به ناهنجاری های مختلفی مانند تار شدن یا گرد شدن کمیسور خارجی شود. بنابراین، روش‌های کانتوپلاستی جانبی نیز معرفی شده‌اند که زاویه کانتال را حفظ می‌کنند تا از این بدشکلی‌ها جلوگیری شود. از طرفی استفاده از روش های کانتوپلاستی جانبی که زاویه کانتال را حفظ می کند در کانتوپلاستی لترال زیبایی مشکل است.

در کانتوپلاستی جانبی زیبایی، بر خلاف کانتوپلاستی جانبی معمولی، تنها با جدا کردن پوست پلک بالا و پلک تحتانی می توان از پتوز مکانیکی جلوگیری کرد زیرا جهت حرکت کانتوپلاستی جانبی خلفی یا خلفی جانبی به سمت پایین است. به منظور حل این مشکل، نویسندگان روشی برای انجام کانتولیز و کانتوتومی جانبی طراحی کردند که زاویه کانتال جانبی را حفظ می‌کند و این روش را برای کانتوپلاستی جانبی زیبایی به کار بردند. بزرگترین مزیت این روش این است که با حفظ زاویه کانتال جانبی، تقریباً هیچ تغییر شکلی در کمیسور خارجی مشاهده نمی شود.

اگر موقعیت تثبیت در لبه بیش از حد به سمت قسمت داخلی لبه مداری جانبی باشد، آنتروپیون پلک تحتانی ممکن است رخ دهد، در حالی که اگر موقعیت بیش از حد به سمت جانبی لبه مداری جانبی باشد، اکتروپیون و قرار گرفتن در معرض مخاط ایجاد می شود. علاوه بر این، اگر موقعیت فیکساسیون بیش از حد رو به پایین باشد، غیرطبیعی به نظر می رسد و پتوز مکانیکی رخ می دهد.

با در نظر گرفتن چنین مواردی می توان از نتایج نامطلوب و عوارض ناشی از تثبیت نامناسب جلوگیری کرد. عود، قرار گرفتن در معرض مخاط و اکتروپیون عمدتاً در اثر تثبیت نامناسب ایجاد می شوند. بافتی که ثابت می شود و موقعیت تثبیت هر دو برای تثبیت مناسب کانتوس جانبی به لبه مداری مهم هستند. به منظور کاهش اثر سیم کشی پنیر، مهم است که هر بافت ثابتی شامل صفحه تارسال در کنتوس جانبی و پریوستوم در لبه مداری جانبی باشد. با این حال، از آنجایی که اندازه صفحه تارسال در نزدیکی کانتوس جانبی بسیار کوچک می شود ، عبور مواد بخیه از این بافت آسان نیست و بسته به شرایط می توان از LCT متصل به صفحه تارسال به عنوان بافت ثابت کننده استفاده کرد. از آنجایی که ضخامت پریوستئوم لبه اربیتال جانبی نسبتاً نازک است، باقی ماندن بافت پیش پریوست در هنگام انجام جداسازی به تثبیت کمک می کند.

در خاتمه برای کاهش عوارض باید به نکات زیر توجه داشت. قبل از عمل باید ارزیابی دقیق آناتومی پلک بیمار قبل از عمل انجام شود و بر این اساس برنامه جراحی مناسب تدوین شود. علاوه بر این، روش های جراحی باید به طور ایده آل حداکثر آناتومی طبیعی کانتوس جانبی را حفظ کنند. کانتوس جانبی آزاد شده در حین جراحی باید به طور ایمن به ناحیه مناسب لبه اربیتال چسبانده شود. اگر جراحی با در نظر گرفتن این نکات انجام شود، می توان از بخش مناسبی از عوارض ناشی از کانتوپلاستی جانبی زیبایی جلوگیری کرد.

 

جراحی کانتوپلاستی شامل چه مواردی است؟

در جراحی کانتوپلاستی، تاندون کانتال جانبی جدا شده، کوتاه شده و مجدداً به لبه اربیتال جانبی متصل می شود. دو نوع اصلی جراحی کانتوپلاستی وجود دارد. اولین مورد کانتوپلاستی جانبی نامیده می شود . با این کار ظاهری “چشم گربه ای” به دست می آید. دومی اپی کانتوپلاستی نام دارد که شامل تغییر شکل گوشه داخلی چشم می شود. این روش‌ها بین 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد و اغلب تحت بی‌حسی موضعی و در جایی که ناحیه چشم بی‌حس است انجام می‌شود. یک محافظ پلاستیکی شفاف مخصوص کره چشم شما را می پوشاند که پس از بسته شدن برش ها برداشته می شود. سپس چشم برای محافظت از زخم و کاهش تورم پانسمان می شود.

 

چگونه برای جراحی کانتوپلاستی آماده شوید؟

پس از معاینه دقیق توسط یک متخصص که در آن آناتومی چشم و گزینه‌های درمانی را ارزیابی می‌کند، زمانی که شما برای عمل بستری می‌شوید، جراح معمولاً با علامت‌گذاری روی چشم‌ها با قلم محل برش‌ها شروع می‌کند. بیهوشی بعدی انجام خواهد شد. برای این روش بیشتر از بی حسی موضعی استفاده می شود.

 

دستورالعمل های بعد از عمل کانتوپلاستی

به مدت ده روز بدون خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های سنگین. تورم قابل انتظار است و می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. در دو روز اول استفاده مکرر از کمپرس سرد توصیه می شود. یک کاسه تمیز از آب سرد بردارید، یک پارچه صورت تمیز به آن اضافه کنید، آن را در آب سرد خیس کنید و آن را فشار دهید. پارچه صورت را روی محل برش قرار دهید. وقتی پارچه دیگر خنک نشد، دوباره آن را در آب سرد بشویید. کمپرس سرد تورم و ناراحتی را کاهش می دهد.از نخود فرنگی منجمد، بسته‌های ژل کریوژل و غیره استفاده نکنید. فقط از پارچه‌های سبک استفاده کنید.

در صورت لزوم برای درد می توانید از قرص پاراستامول استفاده کنید. تراوش مقدار کمی خون در طی 24 ساعت بعد از عمل طبیعی است.

 

سن انجام کانتوپلاستی

کانتوپلاستی به طور گسترده ای برای جمعیت جوان تر جذاب است، بسیاری از بیماران در 20 و 30 سالگی هستند و اکثر آنها کمتر از 40 سال دارند. از آنجایی که چشم های بادامی شکل در هر دو جنس جذاب است و اغلب مطلوب است، این روش برای مردان و زنان مناسب است. .

 

آیا من کاندیدای کانتوپلاستی هستم؟

یک کاندید خوب برای کانتوپلاستی تا قبل از جراحی از سلامت خوبی برخوردار خواهد بود. سلامتی برای یک جراحی موفق و دوره بهبود ضروری است. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در هفته های قبل از عمل از سیگار کشیدن خودداری کنید. شما باید بدن خود را با قدرت کامل بخواهید تا بتوانید به سرعت بهبود یافته و زودتر از نتایج خود لذت ببرید.

ما همچنین با بیماران خود کار می کنیم تا مطمئن شویم انتظارات آنها سالم است. دانستن اینکه چه کارهایی را می توان و نمی توان به عنوان بخشی از این روش انجام داد، عامل مهمی است.

در طول مشاوره، دکتر کول مطمئناً تمام جنبه های نامزدی شما را بررسی خواهد کرد. او می تواند در مورد هر گونه نگرانی سلامتی که ممکن است داشته باشید صحبت کند و می تواند در مورد اینکه چگونه خود را به بهترین شکل برای این عمل آماده کنید، راهنمایی هایی ارائه دهد.

 

خطرات کانتوپلاستی

این روش شامل برش هایی در سطح خارجی پلک های تحتانی است. عوارض ممکن است رخ دهد، اما نادر است. عفونت همیشه یک احتمال است، اما بعد از جراحی پلک غیر معمول است. خونریزی ممکن است رخ دهد و این پتانسیل را دارد که بینایی را تحت تأثیر قرار دهد، اما با جراحی لیزر این بسیار نادر است. آسیب به ماهیچه پلک بالا یا پایین می تواند منجر به افتادگی پلک شود. اقدامات احتیاطی انجام می شود تا این اتفاق نیفتد، اما در صورت وقوع، می توان آن را تعمیر کرد. آسیب به عضله در پلک پایین می تواند منجر به دوبینی شود. این نادر است و من هرگز این مشکل را ندیده ام.

اگر پوست بیش از حد از پلک بالایی گرفته شود، ممکن است در بستن چشم مشکل ایجاد شود. با جراحی پلک پایین، پلک معمولاً به دلیل تورم دور از چشم می‌نشیند و معمولاً به سرعت ته نشین می‌شود. همانطور که پوست پلک بالایی برش داده می شود، ممکن است اسکار ایجاد شود. برش در چین پلک است و با گذشت زمان محو می شود. با این حال، اگر فردی بیش از حد زخم کند، ممکن است برجسته‌تر باشد و نیاز به اصلاح داشته باشد. عدم تقارن درب ممکن است رخ دهد و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد.

لیزر در صورت شلیک مستقیم به چشم می تواند به چشم آسیب برساند. این نباید اتفاق بیفتد زیرا دکتر لمب برای جلوگیری از این امر از محافظ های چشمی طراحی شده ویژه استفاده می کند. مقداری ناراحتی، تورم و احتمالاً کبودی ممکن است رخ دهد، مایع می تواند روی سفیدی چشم جمع شود و معمولا گذرا است، اما با استفاده از لیزر این امر به حداقل می رسد.

 

جایگزین های درمان کانتوپلاستی

اگرچه کانتوپکسی به طور دقیق یک جایگزین نیست، اما کانتوپکسی یک روش کمتر تهاجمی است که تاندون‌ها را برش نمی‌دهد، بلکه صرفاً از بخیه‌های با دقت قرار داده شده برای سفت کردن و تثبیت تاندون کانتال جانبی استفاده می‌کند. از این رو، زمان بهبودی سریع‌تری نسبت به کانتوپلاستی وجود دارد. با این حال، غیر معمول است که کانتوپکسی با شکل دیگری از جراحی پلک پایین همراه نباشد و معمولاً همراه با آن انجام می شود.

 

نتیجه نهایی کانتوپلاستی

برای یک کانتوپلاستی، حدود یک هفته پس از جراحی می توانید کمی تورم و کبودی را انتظار داشته باشید. در روزهای آینده، این به سرعت محو خواهد شد. زمان بهبودی برای بیمارانی که چندین روش انجام داده اند می تواند بیشتر متفاوت باشد. دکتر کول لیستی از دستورالعمل های پس از عمل را برای دوره بهبودی به شما ارائه می دهد. در این مدت رعایت دقیق این موارد ضروری است.

انجام این کار نه تنها منجر به بهبودی سریعتر می شود، بلکه نتایج بسیار مثبت تری را مشاهده خواهید کرد. بعد از جراحی نتایج فوری را مشاهده خواهید کرد. با این حال، مدتی طول می کشد تا اثر کامل قابل مشاهده باشد. همانطور که بدن شما بهبود می یابد، نتایج نهایی هر روز آشکارتر می شود.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
کانتوپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر