دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

جنیوپلاستی یا جراحی چانه

جنیوپلاستی (جراحی چانه)

جنیوپلاستی نوعی جراحی است که روی چانه انجام می شود. هم جراحان پلاستیک و هم جراحان فک و صورت (جراحانی که روی دهان و فک کار می کنند) می توانند این نوع جراحی را انجام دهند. جنیوپلاستی اغلب یک جراحی زیبایی است ، به این معنی که افراد آن را برای ظاهر و نه به دلیل یک مشکل پزشکی انتخاب می کنند. به همین دلیل، اغلب تحت پوشش بیمه نیست.

ژنیوپلاستی زمانی است که برای تغییر چانه تحت عمل جراحی قرار می گیرید. شما ممکن است این جراحی را برای بازسازی چانه یا فک خود انجام دهید. در صورت داشتن مشکل در مجاری تنفسی فوقانی، پزشک ممکن است عمل جنیوپلاستی را پیشنهاد دهد. یا ممکن است به دلایل زیبایی خواهان عمل جنیوپلاستی باشید. جنیوپلاستی معمولا توسط جراحان پلاستیک انجام می شود.

چانه یک ویژگی مهم در صورت شماست. اکثر جراحی های جنیوپلاستی به دلایل زیبایی انجام می شود. ممکن است بخواهید چانه‌تان را تغییر دهید تا برای خودتان جذاب‌تر به نظر برسد. جراحی چانه/جنیوپلاستی عقب‌رفتگی چانه، ناهماهنگی چانه یا چانه اضافی را اصلاح می‌کند. اگر نگران موقعیت، شکل یا کانتور چانه خود هستید، جراحی چانه ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد.

دلایل دیگر برای انجام عمل ژنیوپلاستی عبارتند از: اصلاح چانه های عقب رفته، چینش مجدد چانه یا تراشیدن چانه اضافی. جنیوپلاستی در افراد مسن که در حال انجام یک عمل زیبایی دیگر نیز هستند، بیشتر است.

چندین روش برای انجام این روش وجود دارد:

پیشرفت یا حرکت دادن چانه به جلو

پس زدن، یا حرکت چانه به عقب

پهلو به پهلو، که می تواند به چانه های نامتقارن کمک کند

تغییرات عمودی، مانند بلندتر یا کوتاه کردن چانه

اگر به جراحی چانه/جنیوپلاستی علاقه دارید، ابتدا شما را برای مشاوره شخصی با جراح پلاستیک خود دعوت می کنیم. شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد اهداف خود و نتایجی که می خواهید به دست آورید صحبت کنید. جراح شما با شما همکاری خواهد کرد تا به درک درستی در مورد آنچه می توانید از این روش و مزایای طولانی مدت آن داشته باشید، برسید. هر بیمار متفاوت است و جراح شما روش جراحی و طرح درمانی را که برای شما مناسب است انتخاب می کند. در طول مشاوره اولیه، باید انتظار داشته باشید که:

یک تاریخچه پزشکی کامل ارائه دهید. شامل اطلاعات مربوط به هر گونه روش جراحی قبلی. شرایط پزشکی گذشته و حال؛ و تمام داروها یا مکمل های گیاهی که مصرف می کنید.

از جراح خود بخواهید تا معاینه کامل صورت شما از جمله پوست و استخوان زیرین را انجام دهد.

در مورد خطرات و عوارض احتمالی بحث کنید.

ممکن است برای تعیین روش مناسب برای شما یک عکس اشعه ایکس لازم باشد

پس از مشاوره و تصمیم گیری در مورد جراحی، اطلاعاتی را قبل از عمل به شما ارائه می شود که همه مواردی  را که باید قبل از عمل انجام دهید و بدانید را توضیح می دهد. تیم جراحی شما نحوه آماده سازی را به شما آموزش می دهد. باید ترتیبی دهید که شخصی شما را پس از جراحی به خانه برساند. همچنین ممکن است بخواهید ترتیبی بدهید که شخصی برای یک یا دو روز در حین بهبودی به شما کمک کند.

 

بیهوشی جنیوپلاستی (جراحی چانه)

در تمام طول عمل راحت خواهید بود. در بیشتر موارد، ما از بیهوشی عمومی استفاده می کنیم تا در طول عمل بخوابید. بی حسی موضعی همراه با آرامبخشی داخل وریدی نیز برای برخی از بیماران گزینه ای است.

 

بهبودی جنیوپلاستی (جراحی چانه)

بسیار مهم است که از دستورات جراح خود پیروی کنید. این باعث بهبودی و بهبود پیشرفت به سمت ظاهر فیزیکی جدید شما می شود. همچنین، مهم است که در تمام جلسات بعدی شرکت کنید تا جراح شما بتواند نتایج بلند مدت شما را ارزیابی کند و به هر سوال یا نگرانی پاسخ دهد.

 

انواع ژنیوپلاستی

دو نوع اصلی ژنیوپلاستی وجود دارد: جنیوپلاستی کشویی و کاشت چانه.

جنیوپلاستی کشویی

در جنیوپلاستی کشویی، جراح با استفاده از اره، استخوان چانه را از بقیه فک جدا می کند و آن را حرکت می دهد تا کمبود چانه را اصلاح کند. به این عمل ژنیوپلاستی استخوانی نیز می گویند.این نوع از جنیوپلاستی برای افرادی که رتروژنی شدید دارند یا افرادی که چانه آنها نسبت به بقیه صورتشان خیلی عقب است توصیه می شود. همچنین می تواند به اصلاح چانه هایی که بیش از حد به جلو کشیده شده اند و خیلی بلند هستند کمک کند.

کاشت چانه

از ایمپلنت چانه می توان برای تغییر شکل، بزرگ کردن یا جلو بردن ظاهر چانه استفاده کرد. این را می توان از طریق جراحی یا تزریق انجام داد.عمل جراحی بزرگ کردن چانه شامل کاشت یک ماده پلاستیکی در چانه و چسباندن آن به استخوان است. ایمپلنت های آلوپلاستیک (آنهایی که از مواد مصنوعی ساخته شده اند) رایج ترین هستند.بزرگ کردن چانه غیر جراحی شامل استفاده از سوزن برای تزریق فیلرها، مانند چربی بدن، برای بهبود ظاهر چانه است.

 

هزینه عمل جنیوپلاستی چقدر است؟

تعمیم اینکه جنیوپلاستی چقدر هزینه دارد دشوار است. هزینه هر جراحی به اندازه شما منحصر به فرد است. مواردی که می تواند بر قیمت تأثیر بگذارد عبارتند از:

جایی که زندگی می کنید

با چه جراحي کار مي کني

فک چقدر در حال حرکت است

ایمپلنت چقدر بزرگ است

ماده ای که ایمپلنت از آن ساخته شده است

پوشش بیمه شما

جراحی جنیوپلاستی کشویی

این روش می تواند در یک بیمارستان یا یک اتاق عمل مطب انجام شود. اکثر آنها بیهوشی عمومی برای این عمل دارند.برای شروع، جراح لب پایین شما را پایین می کشد و لثه لب پایین زیر دندان های پایینی شما را برش می دهد. سپس بافت نرم از استخوان چانه جدا می شود. جراح شما از یک اره برای برش یک خط عمودی کوچک در چانه استفاده می کند. این تضمین می کند که استخوان وقتی به جلو یا عقب حرکت می کند صاف بماند.

سپس پزشک یک برش افقی در امتداد استخوان چانه ایجاد می کند. اگر چانه‌تان به عقب حرکت می‌کند یا کوچک‌تر می‌شود، پزشک شما یک قطعه استخوان را نیز برش می‌دهد. سپس استخوان را به جلو یا عقب می‌لغزند و پیچ‌ها و احتمالاً یک صفحه فلزی را برای اطمینان از ثابت ماندن آن در جای خود وصل می‌کنند.برای بلندتر شدن چانه، استخوان را با فاصله ای بین بقیه فک و چانه دوباره می چسبانند. استخوان با گذشت زمان دوباره رشد می کند و این شکاف را پر می کند.برای کوتاه‌تر کردن چانه‌تان، گوه‌های استخوان را برمی‌دارند و چانه‌تان را دوباره به بقیه فک‌تان می‌چسبانند.

اگر چانه خود را به سمت جلو حرکت می دهید، جراحی ممکن است یک “گام” در استخوان ایجاد کند. گام‌ها در خانم‌ها بسیار بیشتر از آقایان دیده می‌شود، زیرا موهای صورتشان کم است. اگر گامی دارید، جراح ممکن است مقداری از استخوان را تراشیده تا از ظاهر شدن آن جلوگیری کند.سپس برش بسته شده بخیه می شود. سپس پزشک شما نوار فشاری را در قسمت بیرونی دهان و چانه شما قرار می دهد تا اطمینان حاصل شود که ناحیه در طول بهبودی اولیه محافظت می شود.

 

مراقبت های بعد جنیوپلاستی کشویی

پس از جراحی، جراح به شما دستور می دهد که به مدت دو روز آنتی بیوتیک های خوراکی مصرف کنید. بخیه های دهانی قابل جذب هستند، بنابراین لازم نیست برای برداشتن آنها به بیمارستان مراجعه کنید.به محض اینکه احساس کردید آماده هستید، ممکن است شروع به خوردن عادی کنید. رژیم غذایی مایع یا نرم توصیه می شود. بعد از هر وعده غذایی باید دهان خود را با آب یا شستشوی دهانی ضد عفونی کننده بشویید.

پس از سه تا پنج روز، می‌توانید پانسمان زخم و چسب فشاری خود را بردارید و به روال روزانه خود بازگردید. 10 روز اول بعد از جراحی ورزش نکنید. به مدت شش تا هشت هفته در ورزش های تماسی شرکت نکنید.

ممکن است متوجه تورم، قرمزی یا کبودی شوید که باید پس از چند روز برطرف شود.

اگر متوجه هر یک از موارد زیر شدید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر

کبودی، قرمزی یا تورم که در عرض یک هفته از بین نمی رود

بوی بدی که از محل برش می آید

ترشحات زرد یا سبز

خونریزی که با فشار خفیف نمی توان آن را متوقف کرد

جراحی کاشت چانه

برای کاشت چانه، جراح می تواند داخل دهان یا زیر چانه شما را برش دهد. قبل از جراحی، جراح شما ایمپلنت را به اندازه و شکل مناسب تراش می دهد تا برای قرار دادن آماده باشد.

انواع مختلفی از آلوپلاستیک ها برای کاشت چانه استفاده می شود، مانند سیلیکون، تفلون و مدپور. Medpore یک ماده جدیدتر است که محبوبیت آن در حال افزایش است زیرا دارای “منافذ” در پلاستیک است که به بافت اجازه می دهد به جای کاشت به جای اطراف آن بچسبد. ایمپلنت ها با استفاده از پیچ به استخوان می چسبند.پس از کاشت مواد، جراح برش را بخیه می‌زند. این روش می تواند از 30 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد.اگر کاشت ایمپلنت غیرجراحی را انتخاب کنید، پزشک ممکن است پس از لیپوساکشن ، فیلرهای پوستی یا مقداری از چربی خود را تزریق کند.

 

مراقبت های بعد از جراحی کاشت چانه

فیلرها با سوزن تزریق می شوند و بدون جای زخم و حداقل زمان بهبودی هستند.

ایمپلنت های جراحی زمان بهبودی مشابهی با ژنیوپلاستی کشویی دارند زیرا بافت باید زمان لازم برای چسبیدن به ایمپلنت را داشته باشد. بخیه های داخل دهان قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند .

به محض اینکه احساس راحتی کردید، ممکن است شروع به خوردن یک رژیم غذایی نرم یا مایع کنید. مطمئن شوید که بعد از هر وعده غذایی با آب یا شستشوی ضد عفونی کننده بشویید .

عوارض

عوارض جنیوپلاستی عبارتند از:

عفونت

واکنش آلرژیک به ایمپلنت

اکستروژن ایمپلنت

قرار گرفتن در معرض پیچ ها

آسیب عصبی که باعث بی حسی دهان یا لب می شود

چه چیزی در طول جراحی انتظار می رود

در بیشتر موارد، شما تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت. این برای اطمینان از خواب آرام در طول جراحی است. پزشک یا برشی در داخل دهان یا زیر چانه شما ایجاد می کند. جراحی کم تهاجمی است.

زمانی که تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید، باید آماده شوید تا شخصی شما را به خانه برساند. شاید بهترین کار این باشد که در چند روز اول بهبودی پس از عمل، کسی در کنار شما بماند و به شما کمک کند.

با پیروی از دستورالعمل های بهبودی جراح خود، باید ظرف یک یا دو هفته بهبود پیدا کنید. همچنین می توانید در آن زمان شروع به تطبیق با ظاهر جدید خود کنید.

فرآیند بازیابی

احتمالاً بعد از عمل جنینوپلاستی بسیار درد خواهید داشت. ناراحتی شما ممکن است حتی با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بدتر شود. اما درد با بهبودی صورت شما کاهش می یابد.

پس از جراحی، چانه شما ممکن است متورم و کبود شده باشد. باید از کیسه یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید و در چند روز اول صاف بخوابید. این به کاهش تورم شما کمک می کند. ‌

همچنین باید در چند روز اول یک رژیم غذایی نرم رعایت کنید. هنگامی که چانه شما شروع به بهبودی کرد، می توانید به تدریج شروع به خوردن غذاهای معمولی خود کنید. هنوز هم باید آرام بگیرید و غذاهای سخت را زیاد نجوید. ‌

 

در طول روند بهبودی، مطمئن شوید که داروهای مسکن تجویز شده و هر داروی دیگری را تا پایان مصرف می‌کنید، مگر اینکه پزشک خلاف آن را بگوید.

مانند هر عمل جراحی، برخی از عوارض احتمالی وجود دارد که ممکن است بعد از عمل جنیوپلاستی داشته باشید.

بی حسی ممکن است در لب پایین خود احساس گزگز یا بی حسی کنید. این امر پس از جراحی رایج است. با این حال، در برخی موارد، این احساس می تواند تا ماه ها ادامه یابد. اگر عوارض طولانی مدتی را تجربه کردید، باید با پزشک خود صحبت کنید. ‌

خون ریزی. شما باید منتظر کمی خونریزی از محل برش در شب جراحی خود باشید. بعید است که خونریزی زیادی داشته باشید. هر خونریزی که دارید نباید بیش از 10 دقیقه با فشار اعمال شود. ‌

عفونت در این عمل غیر معمول است اما در موارد نادری ممکن است رخ دهد. ممکن است در محل برش خود دچار عفونت شوید، به خصوص اگر در طول فرآیند بهبودی تمیز نگهداشته نشود. همچنین ممکن است در نزدیکی صفحات کوچک یا پیچ هایی که فک شما را در جای خود نگه می دارند، دچار عفونت شوید. این صفحات و پیچ ها دائمی هستند اما احتمال عفونت وجود ندارد.

سایر عوارض عبارتند از:

عدم رضایت از نتیجه ی کار

آسیب به اعصاب روانی

آسیب به ریشه دندان

اگر این عوارض را تجربه می کنید، باید بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
جنیوپلاستی یا جراحی چانه
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر