دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

روش های لیپوساکشن

روش های لیپوساکشن

لیپوساکشن یک روش زیبایی است که چربی هایی را که به نظر نمی رسد با رژیم غذایی و ورزش از بین ببرید، از بین می برد. جراح پلاستیک یا پوست معمولا این عمل را روی باسن، شکم، ران، باسن، پشت، بازوها و زیر چانه یا صورت انجام می دهد تا شکل آنها را بهبود بخشد. اما لیپوساکشن را می توان با سایر جراحی های پلاستیک از جمله لیفت صورت، کوچک کردن سینه و شکم انجام داد.

این روش سلولیت ، گودی، یا علائم کشش را از بین نمی برد. هدف زیبایی شناختی است. مناسب کسانی است که می خواهند کانتور بدن خود را تغییر دهند و تقویت کنند.لیپوساکشن سلول های چربی را برای همیشه از بین می برد و شکل بدن را تغییر می دهد. با این حال، اگر بیمار پس از عمل سبک زندگی سالمی را دنبال نکند، این خطر وجود دارد که سلول های چربی باقی مانده بزرگتر شوند.مقدار چربی که می توان با خیال راحت از بین برد محدود است.

برخی از خطرات از جمله عفونت، بی حسی و زخم وجود دارد. اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است برآمدگی یا فرورفتگی در پوست ایجاد شود. به نظر می رسد خطرات جراحی با مقدار چربی برداشته شده مرتبط باشد.

لیپوساکشن عمدتاً برای بهبود ظاهر استفاده می شود، نه اینکه فوایدی برای سلامتی بدن ایجاد کند. اکثر مردم احتمالاً با اتخاذ یک سبک زندگی سالم، با رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و برنامه خواب سالم به نتایج مشابه یا بهتری دست خواهند یافت.

لیپوساکشن معمولا تنها در صورتی توصیه می شود که تغییر سبک زندگی به نتایج مطلوب دست نیافته باشد. می تواند نواحی چربی را که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند درمان کند.

هنگامی که یک فرد وزن اضافه می کند، اندازه و حجم هر سلول چربی افزایش می یابد. لیپوساکشن تعداد سلول های چربی در نواحی ایزوله را کاهش می دهد.

افراد باید قبل از تصمیم گیری در مورد انجام این کار، مزایا و معایب لیپوساکشن را با پزشک خود در میان بگذارند. لیپوساکشن فقط باید پس از بررسی دقیق انجام شود.

نتایج به جای نمایشی، ظریف هستند.

نواحی زیر معمولاً برای درمان لیپوساکشن هدف قرار می گیرند:

لیپوساکشن بیشتر جنبه زیبایی دارد تا سلامتی.

شکم

بازگشت

باسن

قفسه سینه

زانوهای داخلی

باسن

پهلوها

خط گردن و ناحیه زیر چانه

ران، هر دو “کیسه زین”، یا بیرونی ران، و ران داخلی

بازوهای بالایی

وقتی وزن اضافه می کنید، سلول های چربی از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. به نوبه خود، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تغییرات کانتور حاصل به طور کلی دائمی هستند – تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.پس از لیپوساکشن، پوست به خطوط جدید نواحی تحت درمان قالب می زند. اگر رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی دارید، احتمالاً پوست صاف به نظر می رسد. با این حال، اگر پوست شما نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیف است، پوست در نواحی تحت درمان ممکن است شل به نظر برسد.

لیپوساکشن فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست را بهبود نمی بخشد. به همین ترتیب، لیپوساکشن علائم کشش را از بین نمی برد.برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید، بدون اینکه شرایطی مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف باشد که می‌تواند جراحی را پیچیده کند.

خطرات لیپوساکشن

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص لیپوساکشن عبارتند از:

 • بی نظمی های کانتور پوست شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و التیام غیرمعمول، برآمدگی، موج دار یا پژمرده به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیب زیر پوست ناشی از لوله نازک (کانولا) که در حین لیپوساکشن استفاده می شود ممکن است ظاهر خالدار دائمی به پوست بدهد.
 • تجمع مایعات پاکت های موقت مایع (سروم) می تواند در زیر پوست ایجاد شود. این مایع ممکن است نیاز به تخلیه با سوزن داشته باشد.
 • بی حسی ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. تحریک موقت عصبی نیز ممکن است.
 • عفونت عفونت های پوستی نادر اما ممکن است. عفونت شدید پوست ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
 • سوراخ داخلی. به ندرت، کانولایی که بیش از حد عمیق نفوذ می کند ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند. این ممکن است نیاز به تعمیر جراحی اضطراری داشته باشد.
 • آمبولی چربی تکه‌های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. آمبولی چربی یک اورژانس پزشکی است.
 • مشکلات کلیوی و قلبی. تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن مایعات می تواند باعث مشکلات بالقوه تهدید کننده حیات کلیه، قلب و ریه شود.
 • سمیت لیدوکائین لیدوکائین یک بی حس کننده است که اغلب با مایعات تزریق شده در حین لیپوساکشن برای کمک به مدیریت درد تجویز می شود. اگرچه به طور کلی بی خطر است، اما در شرایط نادر، سمیت لیدوکائین ممکن است رخ دهد و باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی شود.

اگر جراح روی سطوح بزرگتر بدن شما کار کند یا چندین روش را در طول یک عمل انجام دهد، خطر عوارض افزایش می یابد. با جراح خود در مورد چگونگی اعمال این خطرات در مورد شما صحبت کنید

 

روش های مختلف لیپوساکشن

قبل از عمل لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرند، علامت بزند. همچنین ممکن است عکس‌ها گرفته شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کرد.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن شما بستگی به تکنیک خاصی دارد که استفاده می شود. جراح شما بر اساس اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن شما که باید تحت درمان قرار گیرد و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید، تکنیک مناسب را انتخاب می کند.

 • لیپوساکشن تومسنت. این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل – مخلوطی از آب نمک که به حذف چربی کمک می کند، یک داروی بی حس کننده (لیدوکائین) برای تسکین درد و یک دارو (اپی نفرین) که باعث انقباض رگ های خونی می شود – به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن ناحیه آسیب دیده می شود. سپس جراح بریدگی های کوچکی روی پوست شما ایجاد می کند و لوله نازکی به نام کانولا را زیر پوست شما قرار می دهد. کانولا به یک خلاء متصل است که چربی و مایعات را از بدن شما مکش می کند. مایع بدن شما ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) دوباره پر شود. محبوب ترین روش لیپوساکشن و همچنین رایج ترین روش زیبایی در ایالات متحده، لیپوساکشن تامسنت است که نسبت به لیپوساکشن سنتی موثرتر، ایمن تر و کم دردتر است و زمان بهبودی سریع تری دارد. این روش به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.
 • لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL). گاهی اوقات از این نوع لیپوساکشن همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در طول UAL ، جراح یک میله فلزی را وارد می کند که انرژی مافوق صوت را زیر پوست شما ساطع می کند. این باعث پارگی دیواره های سلول چربی و شکستن چربی برای برداشتن راحت تر می شود. نسل جدیدی از UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER از دستگاهی استفاده می کند که ممکن است خطوط پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش دهد. بهترین کاندیدها برای لیپوساکشن با کمک اولتراسونیک افرادی هستند که با چربی هایی سروکار دارند که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ خوبی نمی دهند. این نامزدها در غیر این صورت باید از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد UAL و آنچه می تواند به دست آورد داشته باشند. به لطف امواج اولتراسونیک تکنیک UAL، حذف چربی آسان‌تر شده و آسیب به بافت‌های اطراف کاهش می‌یابد..
 • لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL). این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای تجزیه چربی برای حذف استفاده می کند. در طول LAL ، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس چربی از طریق یک کانول خارج می شود. پس از ارزیابی ابعاد و شکل برآمدگی چربی شکم یا پهلو که باید درمان شود، ناحیه مورد نظر برای شناسایی محل قرار دادن اپلیکاتور علامت گذاری می شود. اپلیکاتور اعمال می شود و بیمار احساس خنکی می کند. در طول درمان 25 دقیقه ای، بیمار ممکن است گرمای متناوب و/یا سوزن سوزن شدن را احساس کند.
 • لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL). در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می شود که در یک حرکت سریع به عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های سخت را راحت‌تر و سریع‌تر بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری خارج کند. جراح شما ممکن است این روش را انتخاب کند اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر قبلاً عمل لیپوساکشن داشته اید. کاندیداهای خوب برای لیپوساکشن با کمک قدرت معمولاً شامل زنان و مردانی می‌شوند که در ناحیه شکم، باسن، دستگیره‌های عاشقانه، باسن، ران‌ها، پشت، بازوها، قفسه سینه و/یا گردن، تقریباً در هر نقطه‌ای از بدن که چربی خوبی دارند، چربی‌های سرسخت دارند. کیفیت و خاصیت ارتجاعی پوست لیپو کانتورینگ PAL همچنین می‌تواند گزینه‌ای عالی برای افرادی باشد که به درمان‌های «لکه‌ای» یا «تاچ‌آپ» برای اصلاح بی‌نظمی‌های کانتور ایجاد شده توسط روش قبلی و نامطلوب کاهش چربی نیاز دارند.

در طول روش

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی یا منطقه ای نیاز داشته باشند – بیهوشی محدود به یک ناحیه خاص از بدن شما. سایر روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت موقتی بیهوشی می شود. ممکن است به شما یک آرام بخش داده شود، معمولاً از طریق تزریق IV ، تا به شما کمک کند آرام و آرام بمانید.

تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را در طول عمل کنترل می کند. اگر به شما بی حسی موضعی داده شد و در حین عمل احساس درد کردید، به جراح خود اطلاع دهید. دارو یا حرکات ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.

بسته به میزان برداشت چربی، این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

اگر بیهوشی عمومی کرده اید، در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. شما معمولاً حداقل چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می گذرانید تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی شما را نظارت کنند. اگر در بیمارستان هستید، ممکن است یک شب بمانید تا مطمئن شوید که دچار کم آبی یا شوک از دست دادن مایعات نشده اید.

بعد از عمل

انتظار کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل را داشته باشید. جراح شما ممکن است دارو برای کمک به کنترل درد و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.

پس از عمل، جراح ممکن است برش‌های شما را باز بگذارد و درن‌های موقتی برای تخلیه مایع قرار دهد. شما معمولاً برای چند هفته نیاز به پوشیدن لباس های فشرده دارید که به کاهش تورم کمک می کند.

ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از از سرگیری فعالیت های عادی خود – از جمله ورزش – صبر کنید.

در طول این مدت، انتظار برخی از بی نظمی های کانتور را داشته باشید زیرا چربی باقی مانده در موقعیت خود قرار می گیرد.

نتایج

پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید حجم کمتری به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید ماندگاری طولانی دارند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، ممکن است توزیع چربی شما تغییر کند. به عنوان مثال، شما ممکن است بدون توجه به این که چه نواحی در ابتدا تحت درمان قرار گرفته اند، چربی اطراف شکم خود را جمع آوری کنید.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
لیپوساکشن
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر