دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

ساب منتوپلاستی

ساب منتوپلاستی

ساب منتوپلاستی یک روش جراحی است که برای ارائه نتایج دائمی برای یک خط گردن مشخص تر استفاده می شود. سابمنتوپلاستی شامل برداشتن رسوبات چربی و سفت شدن عضلات زیر چانه و گردن است. سابمنتوپلاستی در واقع نوعی لیفت چانه است که بدون جراحی چانه ای باریک گتر و گردنی صاف تر را برای شما به ارمغان می آورد.

سابمنتوپلاستی باعث می‌شود جوان‌ها پیر و لاغرتر به نظر برسند. لیفت گردن می تواند با برداشتن پوست و چربی اضافی و ترمیم ماهیچه های پلیزما به بازسازی چانه، خط فک و گردن کمک کند.

سابمنتوپلاستی  اغلب به عنوان بخشی از لیفت صورت انجام می شود، اما می توان آن را به تنهایی، تحت بیهوشی عمومی، به صورت سرپایی نیز انجام داد. در طول لیفت گردن، برش هایی در اطراف گوش ها و یک برش بسیار کوچک در زیر چانه برای استتار و پنهان کردن جای زخم ها ایجاد می شود. اگر پوست شما شل است، از برش ها برای برداشتن پوست و چربی اضافی استفاده می شود. اگر نیاز به ترمیم عضله دارید، ماهیچه های پلیزمای شما به هم بخیه می شوند تا سفت شوند.

با محبوبیت بیشتر جراحی زیبایی صورت، تمایل بیماران برای جراحی کم تهاجمی و زمان بهبودی کوتاه افزایش یافته است. ساب منتوپلاستی به عنوان یک روش مجزا توصیف شده است، اما معمولاً در لیفت صورت برای جوانسازی گونه ها، مچ پا و گردن استفاده می شود. با این حال، بسیاری از بیمارانی که ساب منتوپلاستی را در نظر می گیرند، نیازی به جراحی لیفت صورت ندارند یا تمایلی به جراحی لیفت صورت ندارند.

ساب منتوپلاستی، همراه با لیپوساکشن، لایه برداری گسترده و پلاتیسما، ثابت کرده است که روشی موثر برای جوانسازی گردن با بازگرداندن زاویه گردن بدون جراحی با برش بزرگ مانند لیفت صورت است. در اینجا تکنیکی برای انجام ساب منتوپلاستی ارائه شده است که بر اساس تجربه با بیش از 100 بیمار در سنین مختلف توسعه یافته است. زمان بهبودی کوتاه‌تر از روش‌های استاندارد لیفت صورت است. و عوارض کم بوده است. ساب منتوپلاستی یک گزینه مناسب برای بیمارانی است که مایل به جوانسازی گردن به عنوان یک روش انفرادی یا در ترکیب با سایر جراحی های زیبایی صورت هستند.

بیمارانی که تحت عمل ساب منتوپلاستی قرار می گیرند می توانند منتظر نتایج زیر باشند:

 • کاهش چربی زیر چانه و در ناحیه گردن
 • خط گردن صاف تر، براق تر و جذاب تر
 • نمایه ای متعادل از نظر آناتومیک در ناحیه چانه و گردن

ترکیب ساب منتوپلاستی با روش های دیگر

ممکن است برای کمک به تعیین نیمرخ صورت و ایجاد یک خط گردن زیبا و برجسته، ساب منتوپلاستی به تنهایی توصیه شود و ممکن است همراه با درمان های اضافی توصیه شود.

اگر ترکیبی از درمان‌های جراحی به شما توصیه می‌شود، می‌توانید منتظر باشید که نتایج جراحی شما با دید زیبایی شما هماهنگی بیشتری داشته باشد.

ترکیبات متداول درمان های جراحی با ساب منتوپلاستی عبارتند از:

ساب منتوپلاستی با لیفت گردن – برای بیماران مبتلا به شلی در پوست گردن

ساب منتوپلاستی با کاشت چانه – برای نمایه ای زیبا و متعادل

ساب منتوپلاستی با افزایش حجم غیر جراحی صورت – برای بهبود کانتورینگ صورت و نیم رخ

جراحان پلاستیک صورت مرکز ظاهر در طول فرآیند مشاوره به اهداف زیبایی شما با جزئیات گوش می دهند. بر اساس بحث شما، آنها توصیه های حرفه ای را ارائه می دهند که به ارائه ایمن نتایج زیبا کمک می کند.

بیمارانی که علاقه مند به تعیین خط گردن  و لیفت چانه خود هستند، کاندیدای عالی برای مشاوره ساب منتوپلاستی هستند. در طول مشاوره، جراحان دارای مجوز هیئت مدیره ما کاندیداتوری را برای این روش تایید می‌کنند و اگر معتقدند توصیه‌ها به دستیابی به اهداف پیش‌بینی‌شده بیمار کمک می‌کند، توصیه‌های بیشتری ارائه می‌کنند.

اگر :

دارای چربی اضافه زیر چانه هستید

یک نمایه مستقیم (بدون کانتور) از چانه تا گردن هستید

مقدار طبیعی پوست در ناحیه گردن هستید

پس شما کاندیدای مشاوره ساب منتوپلاستی هستید. متخصصان خوش برخورد، با استعداد و با تجربه ما می توانند با ارائه توصیه های مناسب به شما کمک کنند.

 

نحوه ی انجام ساب منتوپلاستی

در حین ساب منتوپلاستی، برش کوچکی در زیر چانه ایجاد می شود، عضلات مرکزی گردن سفت می شوند و نوارهای عمودی در گردن آزاد می شوند. این یک زاویه گردنی-ذهنی (زیر گردن) تیزتر ایجاد می کند. لیپوساکشن همزمان گردن اغلب برای مشخص کردن بیشتر خطوط گردن انجام می شود.

 

ریکاوری پس از ساب منتوپلاستی

یک پانسمان نرم به مدت 3 روز روی گردن اعمال می شود. کبودی و تورم می تواند 7-10 روز طول بکشد. بخیه ها در یک هفته کشیده می شوند. ممکن است به مدت 3 تا 4 هفته پس از بهبودی، سفتی، سفت شدن و خارش را تجربه کنید. زمان بهبودی شما بستگی به میزان اقدامات شما دارد. کبودی و تورم ممکن است تا 4 هفته ادامه داشته باشد. شما باید حدود 48 ساعت بانداژ داشته باشید، و ممکن است لازم باشد تا 2 هفته هر شب از یک لباس کشسان استفاده کنید. بهبودی کامل و نتایج ممکن است چند ماه طول بکشد.

خطرات مرتبط با جراحی ساب منتوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی زیر پوست (هماتوم)
 • واکنش به داروی بیهوشی
 • جای زخم ضخیم
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • از دست دادن پوست
 • زخم های باز

یکی دیگر از خطرات احتمالی جراحی ساب منتوپلاستی این است که ممکن است از نتایج خود راضی نباشید. در این شرایط، جراحی دیگری ممکن است یک گزینه باشد.

 

اقدامات پیش از ساب منتوپلاستی

غذا و داروها

ممکن است پزشک از شما بخواهد چند روز قبل از جراحی مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. اینها می توانند شامل وارفارین Coumadin، Jantoven)، هپارین و آسپرین و سایر داروها مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، و غیرهباشند.

سایر اقدامات احتیاطی

از آنجایی که کشیدن مواد مخدر باعث چروک شدن پوست می شود و هم بهبودی و هم بهبودی را کند می کند، پزشک به شما توصیه می کند قبل از انجام ساب منتوپلاستی ، سیگار را ترک کنید.

ترتیبی دهید که بعد از عمل جراحی خود را به خانه برسانید و یک نفر در اولین شب بعد از عمل در کنار شما بماند.

قبل از عمل

قبل از انجام ساب منتوپلاستی ، پزشک با شما مشورت خواهد کرد تا سلامت شما را ارزیابی کند و در مورد اهداف و انتظارات جراحی شما صحبت کند. سپس پزشک در مورد روش جراحی که برای شما بهترین کار را دارد تصمیم می گیرد. او ممکن است روش‌های دیگری مانند لیفت ابرو، جراحی پلک یا لایه‌برداری پوست را پیشنهاد کند که ممکن است به شما کمک کند نتایج دلخواهتان را به دست آورید.

صورت شما معاینه و اندازه گیری می شود و ممکن است عکس هایی بگیرید تا بتوانید ظاهر خود را قبل و بعد از عمل مقایسه کنید.

قبل از انجام جراحی زیبایی برای برداشتن دو چانه، با یک جراح پلاستیک ملاقات خواهید کرد.

سابقه پزشکی شما، از جمله شرایط سلامتی، آلرژی ها و جراحی های قبلی.

هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله ویتامین ها و داروهای بدون نسخه.

استفاده از الکل، تنباکو یا مواد مخدر غیرقانونی.

جراح همچنین:

صورت و گردن خود را بررسی و اندازه گیری کنید.

با یک نشانگر یا خودکار روی آن ناحیه بکشید.

از صورت و گردن خود عکس بگیرید.

در مورد گزینه های خود برای جراحی زیبایی بحث کنید و توصیه هایی را ارائه دهید.

گزینه های خود را برای بیهوشی برای کنترل درد مرور کنید و در مورد خطرات جراحی به شما بگویید.

در طول روش ساب منتوپلاستی

ساب منتوپلاستی را می توان با آرام بخش و بی حسی موضعی انجام داد، که در آن تنها بخشی از بدن شما احساس بی حسی می کند یا تحت بیهوشی عمومی است.

لیپوساکشن رایج ترین روش مورد استفاده است. جراح یک برش کوچک در پشت هر گوش و زیر چانه ایجاد می کند. تجهیزات تخصصی چربی را از خط فک و زیر چانه مکش می کنند. اگر پوست شما انعطاف پذیر است و تنها دلیل نارضایتی شما از ظاهر گردنتان پر بودن به دلیل چربی است، لیپوساکشن می تواند گردن مشخص تری به شما بدهد.

با این حال، لیپوساکشن مشکلات ساختاری که به ظاهر گردن شما کمک می کند را اصلاح نمی کند. پزشک شما بسته به عوامل متعددی از جمله نتیجه دلخواه، هزینه و آنچه که باعث نارضایتی شما از گردن شما می شود، نوع جراحی را که برای شما بهترین نتیجه را خواهد داشت، مورد بحث قرار خواهد داد.

بعد از عمل

پس از ساب منتوپلاستی ، احتمالاً دچار تورم و کبودی خواهید شد.

ممکن است لازم باشد لباس خاصی بپوشید که گردن شما را فشرده کرده و به کاهش تورم کمک کند. همچنین باید سر خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید و آن را صاف نگه دارید. گردن خود را نپیچانید یا خم نکنید.

نتایج

ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا تورم و کبودی به طور کامل از بین برود و تا شش ماه طول بکشد تا خطوط برش شما محو شود. در این بین مراقب باشید که پوست خود را در برابر نور خورشید محافظت کنید، لباس هایی را که باید روی سر خود بکشید نپوشید و با برش های جراحی خود ملایم باشید.

چه نتایجی را می توانم از ساب مانتوپلاستی انتظار داشته باشم؟

بیمارانی که تحت عمل ساب منتوپلاستی قرار می گیرند می توانند منتظر نتایج زیر باشند:

 • کاهش چربی زیر چانه و در ناحیه گردن
 • یقه صاف تر، براق تر و جذاب تر
 • نمایه ای متعادل از نظر آناتومیک در ناحیه چانه و گردن

 

تفاوت بین لیفت گردن و ساب منتوپلاستی

لیفت گردن که به عنوان ریتیدکتومی تحتانی نیز شناخته می شود، برای برداشتن یا کاهش رسوبات اضافی پوست یا چربی در امتداد ناحیه چانه و گردن استفاده می شود. این روش جوانسازی در عرض یک روز انجام می شود و معمولاً دو تا سه هفته طول می کشد تا تورم کاهش یابد.

لیفت گردن در درجه اول در کاندیدایی استفاده می شود که نیازی به لیفت کامل صورت ندارند، اما مایلند مشکلاتی مانند چانه دوتایی یا گردنی را درمان کنند. بیمارانی که سن بالاتری دارند، مشکلات خاصی در کشسانی پوست دارند یا دارای ویژگی های ارثی هستند که با لیفت گردن قابل درمان هستند نیز کاندیدهای خوبی هستند.

لیفت گردن نسبت به ساب منتوپلاستی تهاجمی تر است، زیرا کل ناحیه چانه و گردن را درمان می کند. به طور کلی دو ساعت طول می کشد تا این روش کامل شود که شامل لیپوساکشن و برداشتن پوست می شود. بنا به صلاحدید بیمار، بیهوشی عمومی یا آرامبخش IV برای طول عمل تجویز می شود. برش معمولاً از جلوی گوش شروع می‌شود و در زیر خط موی خلفی می‌پیچد. همیشه اینطور نیست، زیرا ما از ساختار فردی صورت بیمار استفاده می کنیم و باید طول و محل برش را تعیین کنیم. پس از برداشتن پوست و چربی اضافی، محل برش با بخیه یا چسب پوست بسته می شود.

فرآیند بهبودی ممکن است شامل یک لوله تخلیه باشد تا اجازه دهد خون یا مایع اضافی آزاد شود، اما ممکن است فقط نیاز به بانداژ برای به حداقل رساندن تورم داشته باشد. مهم است که یخ روی منطقه اعمال نشود، زیرا ممکن است روند بازیابی را مختل کند.

تفاوت ساب منتوپلاستی با لیفت گردن در این است که یک روش بسیار کم تهاجمی است که به طور خاص بر روی چانه و ناحیه بالای گردن تمرکز می کند. ساب منتوپلاستی به جای برداشتن پوست اضافی، رسوبات چربی اضافی زیر چانه را که با کاهش وزن به دست نمی‌آیند، از بین می‌برد.

بیمار ایده آل برای ساب منتوپلاستی، کسی است که نیازی به لیفت کامل صورت یا گردن نداشته باشد، اما ممکن است چانه دوتایی یا رسوب چربی در امتداد خط فک داشته باشد. اغلب، بیماران جوان‌تر با خاصیت ارتجاعی پوست، علیرغم وزن مناسب، همچنان می‌توانند چربی اضافی زیر چانه داشته باشند و می‌توان از ساب منتوپلاستی برای درمان سریع و مؤثر آن استفاده کرد. ساب منتوپلاستی نیمه پایینی صورت را بازسازی نمی کند، اما می تواند ظاهر پیری را معکوس کند.

ساب منتوپلاستی روشی بسیار سریعتر است، معمولاً 45 دقیقه، و به زمان بهبودی کمتری نسبت به لیفت گردن نیاز دارد. از آنجایی که نیاز به برش کوچک‌تری دارد، بیماران می‌توانند انتظار بخیه‌های کمتر و دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی آسان‌تری داشته باشند. بیماران می توانند تنها یک تا دو هفته با ساب منتوپلاستی انتظار تورم داشته باشند.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
ساب منتوپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *