دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟

لابیاپلاستیکه به لاتین نیز labiaplasty گفته می شود. روش جراحی است که معمولاً برای کاهش اندازه لابیا مینور یا همان چین های پوستی که مجرای ادرار و واژن را احاطه کرده اند انجام می شود. پوست اضافی ممکن است پیچ خورده و نیشگون بگیرد و در حین ورزش، فعالیت های بدنی و مقاربت باعث ناراحتی شود. لابیاپلاستی نیز به دلایل زیبایی و به عنوان بخشی از جراحی تعیین جنسیت انجام می شود.

لابیاپلاستی یک روش جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا است. این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا، کاهش ناراحتی فیزیکی یا به عنوان بخشی از جراحی تایید جنسیت انجام می شود.

لابیا چین های پوست اطراف دهانه واژن هستند. واژن دارای دو نوع چین پوستی است. چین های بیرونی لب های بزرگ نامیده می شوند که به معنای لب های بزرگ است. این چین ها، چین های گوشتی بزرگ تری هستند که از اندام های تناسلی خارجی محافظت می کنند و بعد از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می شوند. چین های داخلی لب های کوچک نامیده می شوند که به معنای لب های کوچک نامیده می شوند. این چین های پوستی از دهانه مجرای ادرار (جایی که ادرار از بدن خارج می شود) و واژن محافظت می کند.

در طول لابیاپلاستی و بسته به دلیل انجام آن، جراح یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

 • مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن جدا می کند.
 • ماده پرکننده یا چربی را به لابیا تزریق می کند تا آن را بزرگ کند.
 • لابیا را از بافت دیگر بازسازی می کند.

دلایل تمایل به لابیاپلاستی چیست؟

برای آن که خانم ها تصمیم به انجام عمل لابیاپلاستی می گیرند دلایل متعددی وجود دارند. در زیر به بخشی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

دلایل پزشکی و فیزیکی:

برای کاهش اندازه لب های کوچک به طوری که از لبه های لابیای بزرگ بیرون نزند. بافت اضافی لب می تواند پیچ ​​خورده، بچرخد، نیشگون بگیرد یا کشیده شود و در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی (مانند دوچرخه سواری یا دویدن) و مقاربت باعث ناراحتی و تحریک فیزیکی شود.

برای بهبود بهداشت و سلامت نیز این جراحی لابیاپلاستی انجام می گیرد. زیرا بافت اضافی می تواند پاکسازی را دشوارتر کند و می تواند باکتری هایی را در خود جای دهد که نتیجه آن منجر شدن به عفونت های دستگاه ادراری می باشد.

دلایل زیبایی و احساسی:

علاوه بر دلایل پزشکی و سلامتی ممکن است خانم ها به دلیل دیگری نیز اقدام به انجام عمل لابیاپلاستی کنند و برای آن هزینه نمایند. برای بازگرداندن ظاهری جوان تر پس از زایمان یا برای بهبود پیری در این ناحیه. یکی از آن دلایل می باشد. برای کاهش عدم تقارن (شکل ناهموار) لابیای کوچک یا لابیای بزرگ زمانی که یک طرف بلندتر یا شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگر دارد.

عمل لابیاپلاستی برای افزایش اعتماد به نفس و از بین بردن خطوط بصری، برآمدگی یا ظاهر “پنجه شتر” هنگام پوشیدن شلوار یا ساق انجام می گیرد. همچنین جهت تناسب اندام در بخش اندام خصوصی می باشد. در صورت وجود بافت بیش از حد لب، لباس های تنگ نیز می توانند باعث ناراحتی فیزیکی شوند. برای بهبود راحتی، اعتماد به نفس و رفاه جنسی در مورد ظاهر اندام تناسلی خود در طول تماس صمیمی خانم ها تصمیم به عمل لابیاپلاستی می کنند.

جراحی تغییر جنسیت:

اگر جراحی بخشی از یک فرآیند تأیید جنسیت باشد می توان با استفاده از بافت تناسلی موجود، لابیا ایجاد کرد. لابیاپلاستی ممکن است قبل یا بعد از سایر جراحی های بازسازی انجام شود.

از بافت آلت تناسلی می توان برای ایجاد لابیا استفاده کرد. لابیاپلاستی یک مرحله در کل فرآیند جراحی ترمیمی با تعیین جنسیت است. تمام برش ها در روش هایی که در بالا توضیح داده شد با بخیه های قابل جذب (بخیه) بسته می شوند. که به مرور زمان حل می شوند و نیازی به برداشتن ندارند. محل جراحی با پانسمان جراحی پوشانده خواهد شد.

چه چیزی باعث بزرگ شدن لابیا می شود؟

سن. یائسگی یا سایر تغییرات هورمونی می تواند بافت لابیای بزرگ را نازک کند و به لابیای کوچک اجازه می دهد تا فراتر از لابیا بزرگ بیرون بزند. به طور کلی علائمی همچون بارداری و زایمان – تغییرات در وزن – ژنتیک در این ویژگی دخیل هستند.

قبل از جراحی لابیاپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا، شما و جراحتان درباره دلایلی که می خواهید لابیاپلاستی انجام دهید، صحبت خواهید کرد. در مورد انتظارات و اهداف خود و همچنین خطرات جراحی صحبت خواهید کرد. شما ممکن است تحت یک معاینه روانشناسی قرار بگیرید. از جمله اینکه در مورد افسردگی و اضطراب از شما سوال شود.

در مرحله بعد، جراح جزئیات جراحی شما را توضیح می دهد. از جمله اینکه برش ها در کجا ایجاد می شوند و در مورد تغییرات اندازه و شکل لابیای شما چه انتظاراتی باید داشت.

ممکن است برخی از آزمایشات قبل از جراحی لابیاپلاستی از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار و اشعه ایکس قفسه سینه انجام شود. به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه پوشیدن در زمان عمل، زمان قطع غذا و نوشیدنی، زمان تنظیم یا قطع موقت برخی داروها و سایر اطلاعات در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی داده می شود.

در روز جراحی لابیاپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

پس از این که به محل جراحی خود رسیدید، لباس جراحی را به تن خواهید کرد. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی موارد حیاتی شما (دما، نبض، فشار خون، سطح اکسیژن، میزان تنفس) را اندازه گیری می کند. ممکن است دوباره مقداری آزمایش خون و آزمایش ادرار انجام دهید. آن ها یک خط داخل وریدی (IV) را در بازو یا دست شما قرار می دهند و ممکن است یک کاتتر ادراری را در مجرای ادرار شما قرار دهند.

در مرحله بعد، پزشک شما لابیای شما و پوست اطراف آن را تمیز می کند و در صورت نیاز ناحیه شرمگاهی شما را می تراشد. سپس بیهوشی را شروع می کنند. بسته به روشی که انجام می دهید ممکن است آرامبخش IV با بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی داشته باشید. ارائه دهنده شما در مورد بهترین نوع بیهوشی در مرحله برنامه ریزی جراحی صحبت خواهد کرد.

رویه های کاهش اندازه با لابیاپلاستی:

برای کاهش لب های واژن خود (لب های کوچک و یا لب های بزرگ)، دو رویکرد کلی وجود دارد:

روش اصلاح: با این روش، جراح بافت اضافی را از لبه بیرونی یک یا هر دو طرف لابیا مینور بر می دارد به طوری که با لبه های لابیا ماژور یکنواخت یا از لبه های لابیا ماژور خارج شده باشد.

رویه گوه: با این روش، جراح یک قطعه بافت گوه ای یا پای شکل را از نواحی داخلی یک یا هر دو طرف لابیا مینور برمی دارد. آن ها زیر مخاط را دست نخورده می گذارند به طوری که وقتی لابیاها بخیه می شوند (بخیه می زنند)، لبه چروکیده لابیا دست نخورده باقی می ماند. این ظاهر طبیعی تری را برای لابیا مینور حفظ می کند. به طور مشابه، در صورت انجام عمل جراحی برای کاهش لب های بزرگ، می توان بخش داخلی هر لابیوم از لابیا ماژور را نیز برداشت.

جراح ممکن است بسته به تخصص جراحی یا نتیجه دلخواه مراجعه کننده، روش های ترجیحی دیگری داشته باشد. شما و جراحتان برای انتخاب روش جراحی که به بهترین وجه اهداف و نگرانی ها را برآورده می کند، با هم کار خواهید کرد.

روش بزرگ کردن لابیا با جراحی لابیاپلاستی:

برای بزرگ کردن لابیا ماژور، جراح مقدار کمی چربی را از ناحیه دیگری از بدن مانند شکم یا ران ( در روش لیپوساکشن ) می گیرد و آن را به لب بزرگ تزریق می کند. تزریق اسید هیالورونیک به لابیا ماژور یک گزینه جایگزین است.

لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

لابیاپلاستی یک عمل سرپایی است. جراحی لابیاپلاستی معمولا کمتر از دو ساعت طول می کشد. جراحی تایید جنسیت به زمان بیشتری نیاز دارد.

بعد از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی، ارائه دهنده کاتتر ادراری شما را بر می دارد ( البته در صورت داشتن کاتتر ) و با از بین رفتن بی هوشی هوشیارتر می شوید. از نظر خونریزی معاینه خواهید شد. قبل از ترخیص، دستورالعمل هایی در مورد نحوه مراقبت از زخم در حین بهبودی به شما داده می شود. همچنین در مورد کنترل درد بحث خواهند کرد و اطلاعاتی در مورد محدودیت های فعالیت و قرار ملاقات های بعدی به شما می دهند.

خطرات و عوارض جراحی لابیا چیست؟

عوارض لابیاپلاستی نادر است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بافت بیش از حد یا بافت کافی برداشته نمی شود.
 • خون ریزی.
 • کبودی (هماتوم).
 • عفونت
 • شکستگی زخم.
 • جای زخم .
 • درد مداوم، درد همراه با رابطه جنسی یا از دست دادن حساسیت.

آیا عمل لابیاپلاستی دردناک است؟ عوارض عمل لابیاپلاستی:

شما مقداری تورم، ناراحتی و درد خواهید داشت، اما معمولاً با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا یک داروی تجویزی محدود، کنترل آن آسان است. اگر ناراحتی شما با داروهای توصیه شده به خوبی کنترل نشد، حتما با جراح خود تماس بگیرید. درمان های خانگی، مانند کمپرس سرد یا کیسه یخ نیز مفید هستند. برای کاهش درد و تورم، یک کیسه یخ را روی ناحیه عمل (روی لباس زیر پارچه ای) به مدت 20 دقیقه قرار دهید. بیشتر افراد فقط درد یا حساسیت به لمس خفیف را برای چند روز گزارش می کنند.

ممکن است به شما یک آنتی بیوتیک خوراکی یا آنتی بیوتیک موضعی داده شود که روی زخم جراحی خود بمالید. تا از عفونت جلوگیری شود. در طول دوره بهبودی، از شلوارهای گشاد استفاده کنید. لباس های تنگ یا لباس های زیر می‌ وانند باعث ایجاد اصطکاک روی زخم شده و بهبود را به تاخیر بیندازند.

آیا عمل لابیاپلاستی خونریزی زیادی خواهد داشت؟

در زمان جراحی لابیاپلاستی همان گونه که می دانید چون جراحی صورت می گیرد. بی شک با خونریزی همراه خواهد بود. ممکن است چند روز تا یک هفته یا بیشتر خونریزی داشته باشید. برای جذب این خونریزی جزئی می توانید از یک مینی پد استفاده کنید.

چه زمانی نتایج در بهترین حالت خود خواهد بود؟

تورم اولیه، درد و تغییر رنگ موقت در چند هفته اول پس از جراحی کاهش می یابد. بیشتر تورم بعد از شش هفته از بین می رود. با این حال، ممکن است تا چهار تا شش ماه زمان بهبودی طول بکشد تا تورم به طور کامل از بین برود قبل از دیدن نتایج نهایی لابیاپلاستی. معمولاً جای زخم کمی وجود دارد.

چگونه ناحیه لب های لابیا را بشوییم؟

برای شستن زخم فقط از آب ولرم (بدون صابون) استفاده کنید. پس از ادرار کردن، ناحیه مورد نظر را به آرامی پاک کنید یا آن را خشک کنید. ناحیه جراحی را مالش ندهید. جراح ممکن است از شما بخواهد که دارو مصرف کنید یا رژیم غذایی را برای جلوگیری از یبوست توصیه کند تا زور نزنید، که می تواند بخیه های شما را کشیده یا بشکند.

تمام دستورالعمل های ارائه دهنده خدمات پس از عمل برای ادرار کردن و مدفوع، برای تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی و عاری از باکتری ها و اجازه دادن به بهبود ناحیه جراحی را دنبال کنید.

چه زمانی بعد از عمل لابیاپلاستی می توان به کار، فعالیت بدنی و فعالیت جنسی برگشت؟

پس از چند روز باید بتوانید به سر کار و سایر فعالیت های سبک بازگردید. اگر شغل شما شامل فعالیت بدنی یا بلند کردن وزنه است، ممکن است لازم باشد مدت بیشتری در خانه بمانید. شما باید از موارد زیر به مدت چهار تا شش هفته و تا زمانی که بهبود پیدا کنید اجتناب نمایید:

 • تمرین های ورزشی دشوار.
 • فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری، دویدن و شنا.
 • صمیمیت جنسی.

بازگشت زود هنگام به این فعالیت ها می تواند بر زخم فشار وارد کند، بخیه ها را پاره کند و بهبود را به تاخیر بیندازد.

ماندگاری نتایج لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی که به عنوان جراحی کاهش اندازه لابیا انجام می شود، یک عمل یک باره وبا ماندگاری طولانی مدت است. تا زمانی که عوارضی ایجاد نشود، ممکن است دیگر هرگز به این جراحی نیاز نداشته باشید. لابیاپلاستی تقویتی با تزریق چربی یا فیلر ممکن است به مرور زمان نیاز به ترمیم داشته باشد.

باید بدانید که اگر تصمیم به بچه دار شدن بعد از عمل خود داشته باشید. لابیاپلاستی شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند که برای انجام لابیاپلاستی خود تا به دنیا آوردن آخرین فرزند خود صبر کنند.

نتیجه گیری:

اگر ظاهر لابیای شما را  آزار می دهد یا هنگام پوشیدن لباس های تنگ، انجام برخی ورزش ها یا درگیر شدن در رابطه جنسی احساس ناراحتی می کنید، لابیاپلاستی می تواند گزینه ای باشد که باید در نظر بگیرید. اگر تحت عمل جراحی تغییر جنسیت هستید، لابیاپلاستی بخشی از فرآیند بازسازی جراحی است.

صحبت در مورد اندام تناسلی شما ممکن است ناراحت کننده باشد. بدانید که جراح شما اینجاست تا به دلایلی که ممکن است به چنین جراحی فکر کنید، از شما حمایت کند. از بحث در مورد اهداف و نگرانی های خود با جراح خود دریغ نکنید. جراح شما به صحبت‌های شما گوش می دهد. جزئیات گسترده ای در مورد نحوه انجام این روش، نتایجی که باید انتظار داشته باشید را ارائه داده و به تمام سوالات شما پاسخ می دهد. افرادی که لابیاپلاستی انجام داده اند، اعتماد به نفس خود را در ظاهر، زندگی فعال راحت تر و زندگی جنسی و افزایش کلی کیفیت زندگی خود گزارش کرده اند.

برای آن که بدانید عمل لابیاپلاستی چیست؟ هزینه عمل لابیاپلاستی چقدر است و دیگر سوالاتی که در این باره دارید. شما می توانید به یکی از بهترین جراحان تهران دکتر محمد مهجوری مراجعه نمایید. در زیر راه های ارتباط با دکتر مهجوری درج گردیده اند.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
هزینه عمل لابیاپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *