دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لیفت ران

لیفت ران

جراحی لیفت ران با کاهش پوست و چربی اضافی ران ها را تغییر شکل می دهد و در نتیجه پوست صاف تر و خطوط متناسب ران ها و قسمت پایینی بدن را به ارمغان می آورد.اگر تلاش‌های تناسب اندام و کنترل وزن به اهداف شما برای بدنی سفت‌تر، ظاهری جوان‌تر و متناسب‌تر با تصویر کلی بدن شما نرسیده است، لیفت جراحی ممکن است برای شما مناسب باشد.

لیفت ران (thighplasty) یک جراحی زیبایی تهاجمی است که پوست و چربی اضافی را از ناحیه ران پاک می کند.شاید شایع ترین دلیل لیفت ران کمک به تغییر شکل و صاف کردن ناحیه ران پس از کاهش وزن باشد. برخی از افراد نیز این روش را انتخاب می کنند تا خوش فرم تر شوند و با پوشیدن مایو، شورت و شلوار جین احساس راحتی بیشتری کنند.اگر این روش را بعد از کاهش وزن در نظر می گیرید، پزشکان توصیه می کنند که حداقل به مدت 6 ماه وزن ثابتی داشته باشید و قبلاً به وزن هدف خود رسیده باشید. این به این دلیل است که نوسانات وزن می تواند با نتایج پس از جراحی لیفت ران تداخل داشته باشد.

 

مراحل عمل لیفت ران چیست؟

عمل لیفت ران شامل مراحل زیر است:

مرحله 1 – بیهوشی

داروها برای راحتی شما در طول مراحل جراحی تجویز می شوند. گزینه ها شامل آرامبخشی داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین گزینه را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله 2 – برش

الگوهای برش بر اساس ناحیه یا نواحی تحت درمان، درجه اصلاح و ترجیح بیمار و جراح متفاوت است.

برش لیفت داخلی ران

یکی از تکنیک‌هایی که برای لیفت ران استفاده می‌شود، برش‌هایی را در کشاله ران ایجاد می‌کند، به سمت پایین کشیده می‌شود و اطراف پشت ران می‌پیچد.روش دیگر پوست اضافی را از کشاله ران تا زانو با استفاده از یک برش در امتداد درز جدا می کند.

همچنین ممکن است واجد شرایط لیفت داخلی ران با برش حداقلی باشید که شامل یک برش فقط در ناحیه کشاله ران است. جراح پلاستیک شما تعیین خواهد کرد که چه چیزی مناسب است.

برش بیرونی لیفت ران

بهبود خطوط بیرونی ران ممکن است نیاز به یک برش داشته باشد که از کشاله ران در اطراف لگن و پشت امتداد دارد.

تکنیک‌های پیشرفته معمولاً اجازه می‌دهند برش‌ها در مکان‌های استراتژیک قرار بگیرند که در آن بیشتر انواع لباس‌ها و لباس‌های شنا پنهان شوند. با این حال، برش ها ممکن است گسترده باشند.

مرحله 3 – بستن برش ها

بخیه های عمیق در بافت های زیرین به شکل گیری و حمایت از خطوط تازه شکل گرفته کمک می کند. برای بستن برش های پوست می توان از بخیه، نوار چسب پوست یا گیره استفاده کرد.

مرحله 4 – نتایج را ببینید

کانتورینگ صاف‌تر که در نتیجه لیفت ران ایجاد می‌شود، تقریباً بلافاصله آشکار می‌شود، اگرچه در ابتدا با تورم و کبودی پوشیده می‌شود. درباره نتایج لیفت ران اطلاعات بیشتری کسب کنید .

 

انواع مختلف لیفت ران چیست؟

لیفت ران پوست و چربی اضافی را از بین می برد، اما انواع مختلفی وجود دارد که از طریق برش های مختلف به دست می آیند. ارائه دهنده شما به شما کمک می کند تا بهترین جراحی را برای رفع نیازهای فردی خود انتخاب کنید. در زیر انواع مختلف لیفت ران را در نظر بگیرید.

لیفت داخلی (مسطحی) ران

لیفت داخلی ران رایج ترین شکل این جراحی زیبایی است. از طریق یک برش از کشاله ران به سمت پایین به سمت زانو یا به سمت پشت ناحیه ران، افتادگی پوست در قسمت داخلی ران شما را برطرف می کند.

مینی لیفت ران

بسته به نیازهای فردی شما، جراح شما ممکن است تشخیص دهد که شما واجد شرایط انجام مینی لیفت ران هستید. این روش به برش های کمتری نسبت به سایر انواع لیفت ران نیاز دارد و تنها شامل برشی در ناحیه کشاله ران می شود. اگر بخواهید فقط روی قسمت داخلی بالای ران خود تمرکز کنید، خوب کار می کند.

لیفت خارجی (دو طرفه) ران

لیفت بیرونی ران به قسمت های بیرونی ران شما می پردازد. این روش شامل یک برش است که از ناحیه کشاله ران شما شروع می شود، سپس به سمت بیرون به ناحیه لگن و ناحیه کمر کشیده می شود.

لیفت عمودی ران

اگر به دنبال رفع بسیاری از پوست اضافی در تمام نواحی ران خود هستید، ممکن است لیفت عمودی ران را در نظر بگیرید. این نیاز به برش های بزرگتری دارد که تا زانوهای شما امتداد می یابد. با این حال، به دلیل الفخطر بالاتر برای عوارضمنبع مورد اعتماد، ممکن است جراح شما این نوع لیفت ران را توصیه نکند.

لیفت با لیپوساکشن

در برخی موارد، ناحیه ران ممکن است خاصیت ارتجاعی پوستی ضعیفی داشته باشد. جراح شما ممکن است علاوه بر جراحی لیفت ران، لیپوساکشن را برای کمک به حذف سلول های چربی اضافی و جلوگیری از افتادگی پوست توصیه کند.

روال کار چگونه است؟

قبل از جراحی لیفت ران، به شما دستور داده می شود که مصرف داروهایی که خونریزی را افزایش می دهند را متوقف کنید. اینها شامل آسپرین، مکمل های خاص، و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن است. جراح شما همچنین ممکن است برای اطمینان از اینکه شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید، یک ارزیابی پزشکی بخواهد.

در طول عمل تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت. جراح شما برش های مناسب را بر اساس نوع لیفت ران که انتخاب کرده اید ایجاد می کند. سپس، آنها پوست اضافی و سلول های چربی را قبل از قرار دادن بخیه برای بستن زخم های شما برش می دهند.

به طور متوسط، کل فرآیند 2 ساعت طول می کشد . از آنجایی که شما چندین ساعت را در هر دو مرحله قبل و بعد از عمل سپری خواهید کرد، باید انتظار داشته باشید که کل فرآیند بیشتر روز را به خود اختصاص دهد.

بهتر است همراه با یک همراه برای انجام عمل لیفت ران مراجعه کنید و تا یک روز پس از انجام جراحی نیز یک نفر در کنار شما باشد.

بهبودی چگونه است؟

قبل از اینکه بعد از عمل به خانه بروید، جراح شما پانسمان هایی را روی برش ها قرار می دهد تا به کاهش تورم کمک کند. آنها همچنین ممکن است یک لوله برای کمک به تخلیه خون و مایعات اضافی از ناحیه وارد کنند. برای اینکه جراحتان این موارد را بردارد، باید یک قرار ملاقات بگیرید.

مانند سایر جراحی‌های زیبایی، لیفت ران یکی از روش‌های اصلی محسوب می‌شود و برای بهبودی باید مرخصی بگیرید.

احتمالاً چند روز پس از عمل درد، کبودی و تورم را تجربه خواهید کرد. شما باید فوراً متوجه خطوط بیشتر ران خود شوید، اما تا چند ماه نتایج کامل را نخواهید دید.

هر گونه درد بدتر یا شروع خونریزی از طریق بخیه یا پانسمان باید فوراً با پزشک خود مشورت شود. همچنین در صورت مشاهده موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

جداسازی زخم

تب

لرز

بی حسی

چه مدت قبل از دیدن نتایج؟

به طور کلی، برای بهبودی پس از جراحی لیفت ران به چندین هفته زمان نیاز دارید، بنابراین باید برنامه کاری خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید. همچنین باید حداقل تا 6 هفته پس از عمل از انجام هر گونه بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنید.شما می توانید در این مدت تا حد امکان پاهای خود را بالا بیاورید و ممکن است بعد از چند روز بتوانید بیرون بروید. طبیعی است که مچ پاها متورم شوند زیرا به تدریج بیشتر در اطراف حرکت می کنید.

پس از بهبودی، ممکن است زخم هایی از جایی که جراح شما برش هایی برای برداشتن پوست اضافی اطراف ران شما ایجاد کرده است، وجود داشته باشد. با این حال، هنگامی که توسط یک جراح باتجربه انجام می شود، جای زخم ها نباید برای دیگران خیلی قابل توجه باشد، به خصوص اگر در مناطق نامشخص قرار گرفته باشند.

 

خطرات احتمالی که باید از آنها آگاه بود چیست؟

قبل از انجام لیفت ران، باید تعیین کنید که آیا نتایجی که به دنبال دستیابی به آن هستید ارزش خطر عوارض جانبی را دارد یا خیر. در حالی که عوارض جدی چندان رایج نیستند، باید خطرات زیر را با جراح خود در میان بگذارید:

خون ریزی

جای زخم

عفونت ها

تغییر رنگ پوست

عدم تقارن

از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست

تجمع مایع

ترومبوز ورید عمقی

عوارض قلبی یا ریوی

اگر سیگار می کشید، فعالیت بدنی محدودی دارید، یا رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده مصرف می کنید، خطر عوارض ممکن است افزایش یابد.

بیشتر فعالیت های عادی را می توان پس از این زمان از سر گرفت. پیاده روی کوتاه و ورزش های غیر شدید در اوایل بهبودی تشویق می شوند . با بهبودی، تورم کاهش می یابد، اما ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا به طور کامل فروکش کند. اکثر بیماران بسته به شغل شما می توانند ظرف 2-3 هفته به سر کار بازگردند.

جراحی لیفت ران یا ران‌پلاستی، وسیله‌ای مؤثر برای دستیابی به ران‌هایی سفت‌تر و جوان‌تر است. روش لیفت ران ممکن است برای رسیدگی به درجات مختلف افتادگی بافت ران در نواحی مختلف ران با استفاده از رویکردهای مختلف، از جمله لیفت داخلی ران، لیفت داخلی ران، یا لیفت دو طرفه ران اصلاح شود. بهبودی هر بیمار از لیفت ران تحت تأثیر نوع لیفت ران انجام شده، میزان درمان و زمان‌های بهبودی شخصی است. جدول زمانی زیر نمونه ای از آنچه در طول بهبودی باید انتظار داشت است.

24 ساعت اول بعد از جراحی

24 ساعت اول بهبودی اغلب سخت ترین است. بیماران باید انتظار داشته باشند که کمی درد و تورم احساس کنند و ممکن است متوجه کبودی شوند. ممکن است برای کمک به خروج خون و مایع از بافت ها و کاهش تورم، درن هایی در محل برش قرار داده شود. داروهای ضد درد برای کمک به کاهش درد و ناراحتی پس از جراحی تجویز می شود. بیماران باید طبق دستورالعمل از لباس‌های فشرده‌کننده استفاده کنند تا تورم و ناراحتی را بیشتر کاهش دهند و در حین بهبود بافت‌ها را حمایت کنند.

یک هفته بعد از جراحی

بیماران ممکن است پس از یک هفته بهبودی همچنان به احساس درد و ناراحتی ادامه دهند، اما درد باید با بهبودی بدن کاهش یابد. تورم انتظار می رود و ممکن است تا چند هفته به طور کامل فروکش نکند. با این حال، اگر تورم یا درد بدتر شود، ممکن است نشانه عفونت یا عارضه دیگری باشد و باید فوراً به جراح خود اطلاع داده شود. اگر زهکشی گذاشته شود، معمولاً پس از هفت روز در یک قرار ملاقات بعدی برداشته می شود. برش ها نیز ممکن است در این زمان برای اطمینان از بهبودی مناسب بررسی شوند. بیماران باید همچنان از فعالیت های شدید و دویدن، چمباتمه زدن یا بالا رفتن از پله ها اجتناب کنند، اما بیماران باید پیاده روی سبک داشته باشند.

دو تا سه هفته بعد از جراحی

درد باید همچنان کاهش یابد و ممکن است در هفته های دوم و سوم از بین برود و هر کبودی باید شروع به محو شدن کند. تورم به احتمال زیاد باقی خواهد ماند اما باید به صورت روزانه کاهش یابد. اگر تورم بدتر شود یا با افزایش درد یا قرمزی همراه باشد، ممکن است نشانه عفونت باشد و باید به جراح خود اطلاع داده شود. تا دو تا سه هفته پس از جراحی، اکثر بیماران به اندازه کافی بهبود یافته اند تا به سر کار بازگردند و ورزش های سبک را از سر بگیرند، اما باید از فعالیت های شدید یا ورزش های شدید اجتناب کنند.

شش هفته بعد از جراحی

تا شش هفته، اکثر بیماران به اندازه کافی بهبود می یابند تا روال معمول خود را از سر بگیرند، که ممکن است شامل فعالیت شدید یا ورزش شدید باشد. یک قرار ملاقات بعدی برنامه ریزی می شود، در این مدت پیشرفت شما بررسی می شود و جراح شما ممکن است شما را برای از سرگیری روال عادی خود از سر بگیرد. همچنین توجه به این نکته مهم است که نتایج نهایی جراحی لیفت ران ممکن است بلافاصله مشخص نشود و در برخی موارد ممکن است تا شش تا دوازده ماه نهایی شود، اما اکثر بیماران تا شش هفته شاهد بهبود قابل توجهی خواهند بود.

نتیجه گیری

با لیفت ران، می توانید انتظار خطوط متناسب ران و پایین تنه را داشته باشید. این روش با کاهش پوست و چربی اضافی، شکل بالای ساق پا را تغییر می‌دهد و در نتیجه ظاهری لاغرتر و صاف‌تر ایجاد می‌کند. اغلب در ترکیب با لیپوساکشن و سایر لیفت های بدن انجام می شود، نتایج لیفت ران تقریباً بلافاصله قابل مشاهده است و در صورت حفظ وزن نسبتاً ثابت و تناسب اندام عمومی ماندگار است.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
لیفت ران
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *