دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لیفت سینه

لیفت سینه یا ماستوپکسی چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

ماستوپکسی یا لیفت سینه جراحی است که در آن سینه ها را با برداشتن پوست اضافی و سفت کردن بافت اطراف برای تغییر شکل و حمایت از کانتور جدید سینه، بالا می برد. آمار جدید انجمن جراحان پلاستیک آمریکا نشان می دهد که لیفت سینه از سال 2000 تا کنون 70 درصد رشد کرده است و 2 به 1 از ایمپلنت سینه پیشی گرفته است. لیفت سینه می تواند اندام شما را با نیمرخ سینه ای که جوان تر و برجسته تر است، جوان کند. در ادامه به شرح بیشتری از این جراحی سینه و فرق ماستوپکسی با ماموپلاستی می پردازیم.

لیفت سینه عمل جراحی است که توسط جراح پلاستیک برای تغییر شکل سینه ها انجام می شود. در طول لیفت سینه، پوست اضافی برداشته می شود و بافت سینه برای بالا بردن سینه ها تغییر شکل می دهد.اگر سینه هایتان افتادگی دارند یا نوک سینه ها به سمت پایین هستند، ممکن است لیفت سینه را انتخاب کنید. لیفت سینه همچنین ممکن است تصویر و اعتماد به نفس شما را تقویت کند.

لیفت سینه برای همه مناسب نیست!

اگر در هر مقطعی در آینده به بارداری فکر می کنید، ممکن است انجام لیفت سینه را به تعویق بیندازید. در دوران بارداری سینه های شما می تواند کشیده شود و نتایج لیفت را خنثی کند.

شیردهی: اگرچه شیردهی معمولاً پس از لیفت سینه امکان پذیر است – از آنجایی که نوک سینه ها از بافت زیرین سینه جدا نمی شوند – ممکن است برخی از زنان در تولید شیر کافی دچار مشکل شوند.

در حالی که لیفت سینه را می توان بر روی سینه های هر اندازه ای انجام داد، زنانی که سینه های آویزان کوچکتری دارند، احتمالا نتایج طولانی تری خواهند داشت. سینه‌های بزرگ‌تر سنگین‌تر هستند، که احتمال افتادگی مجدد آن‌ها را افزایش می‌دهد.

لیفت سینه تغییر قابل توجهی در اندازه سینه شما ایجاد نمی کند. با این حال، لیفت سینه را می توان همراه با بزرگ کردن سینه یا کوچک کردن سینه انجام داد. سینه های خانم ها اغلب با گذشت زمان تغییر می کند و شکل و استحکام جوانی خود را از دست می دهد. این تغییرات و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست می تواند ناشی از:

  • بارداری
  • شیر دادن
  • نوسانات وزن
  • آفزایش سن
  • جاذبه زمین
  • وراثت

کارهایی که جراحی لیفت سینه نمی تواند انجام دهد:

جراحی لیفت سینه به طور قابل توجهی اندازه سینه شما را تغییر نمی دهد یا قسمت بالایی سینه شما را گرد نمی کند. اگر می خواهید سینه هایتان پرتر به نظر برسد، جراحی لیفت سینه و بزرگ کردن سینه را در نظر بگیرید.

خطرات لیفت سینه:

لیفت سینه خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

جای زخم. در حالی که جای زخم ها دائمی هستند، در عرض یک تا دو سال نرم و محو می شوند. زخم های ناشی از لیفت سینه را معمولاً می توان با سوتین و لباس های شنا پنهان کرد. به ندرت، بهبود ضعیف می تواند باعث ضخیم و گسترده شدن جای زخم شود.

تغییر در احساس نوک سینه یا سینه. در حالی که احساس معمولاً طی چند هفته برمی‌گردد، برخی از دست دادن احساس ممکن است دائمی باشد. احساس شهوانی معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

بی نظمی یا عدم تقارن در شکل و اندازه سینه ها. این می تواند در نتیجه تغییرات در طول فرآیند بهبودی رخ دهد. همچنین، جراحی ممکن است عدم تقارن قبلی را با موفقیت اصلاح نکند.

از دست دادن جزئی یا کلی نوک سینه ها یا آرئول ها. به ندرت، خون رسانی به نوک پستان یا آرئول در حین لیفت سینه قطع می شود. این می تواند به بافت سینه در ناحیه آسیب برساند و منجر به از بین رفتن جزئی یا کلی نوک پستان یا هاله ی سینه شود.

مشکل در شیردهی در حالی که شیردهی معمولاً پس از لیفت سینه امکان پذیر است، برخی از زنان ممکن است در تولید شیر کافی دچار مشکل شوند.

فرق ماستوپکسی با ماموپلاستی:

انواع مختلفی از جراحی ها وجود دارد که سینه ها را درگیر می کند. بهعبارت دیگر بر روی سینه ها انجام می گیرد/ بسیاری از خانم ها فرق ماستوپکسی با ماموپلاستی را نمی دانند. بنا به همین علت بیشتر به تفاوت این دو جراحی پرداخته ایم.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یک جراحی سینه است که برای افزایش یا کاهش سایز سینه‌ها و تغییر شکل آنها انجام می‌شود. این جراحی معمولاً برای از دست دادن توده عضلانی یا ترمیم با برداشتن سینه انجام می‌شود. این عمل بر وضعیت‌ سینه ها تأثیر نمی گذارد. بلکه بر حجم آن ها تأثیر می گذارد.

سینه‌ها از غده پستانی که بافت چربی و مجاری سینه است تشکیل شده است. شکل سینه‌ها مربوط به پوستی است که این غدد را می‌پوشاند و شکل ظاهری آن ها به ساختار سینه‌ای، استخوانی و عضلانی بستگی دارد. دو نوع ماموپلاستی وجود دارد: افزایشی و کاهشی.

چگونه برای انجام لیفت سینه آماده شویم؟

اولین قدم مشورت با جراح پلاستیک است. وقتی این کار را انجام دادید، به جراح بگویید اهدافتان چیست. اگر شما هم پروتز سینه می‌کنید، عکس‌هایی بیاورید که اندازه و شکل سینه‌هایی را که می‌خواهید نشان دهد.

جراح سلامت شما را در نظر می گیرد و گزینه های شما را شرح می دهد. جراح همچنین باید روش را با جزئیات توضیح دهد و خطرات و نحوه بهبودی را بررسی کند.

عوارض بعد از لیفت سینه نسبتا نادر است. سه مورد اصلی عبارتند از خونریزی، عفونت و جای زخم. جراح دستورالعمل هایی را برای آماده سازی به شما ارائه می دهد که به کاهش خطر عوارض کمک می کند. این دستورالعمل‌ها شامل مواردی مانند سیگار نکشیدن ، اطمینان از قطع داروهایی که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند و در صورت لزوم مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها خواهد بود.

همچنین باید برای دوره بهبودی برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، شما باید حداقل 4 تا 6 هفته پس از لیفت سینه از بلند کردن اجسام خودداری کنید. اگر فرزندان خردسالی دارید، ممکن است نیاز به کمک داشته باشید.

در طی لیفت سینه چه اتفاقی می افتد؟

لیفت سینه خود را در یک بیمارستان، یک مرکز جراحی سرپایی یا اتاق عمل شخصی پزشک انجام خواهید داد. قبل از انجام عمل با متخصص بیهوشی ، جراح و پرسنل پرستاری ملاقات خواهید کرد.

جراح موقعیت مناسبی را که نوک پستان شما در آن قرار می گیرد مشخص می کند. پس از آن، شما را به اتاق عمل می برند که در آنجا بیهوشی عمومی یا آرامبخش دریافت خواهید کرد.

جراح پوست اضافی را برمی دارد و بافت سینه شما را در محل مناسب بالا می برد. اگر در حال کاشت ایمپلنت هستید، جراح آنها را وارد می کند و سپس سینه های شما را می بندد و پانسمان می کند. ممکن است به مدت 24 تا 48 ساعت در سینه‌های خود درن‌های کوچکی داشته باشید.

در طول ریکاوری لیفت سینه چه انتظاری داریم؟

جراح شما در روز اول یا دوم پس از لیفت سینه، بانداژها و هر گونه تخلیه را در طول ویزیت بعدی شما برمی دارد. دکتر همچنین رنگ نوک پستان و خون رسانی را بررسی می کند.

پس از عمل، انتظار داشته باشید که برای چند روز احساس ناراحتی کنید. پزشک معمولاً توصیه می‌کند که یک سوتین بپوشید یا یک پانسمان مخصوص در جای خود داشته باشید تا حمایتی را که در طول بهبودی به آن نیاز دارید، ارائه دهید. در هفته اول ممکن است به داروهای مسکن نیاز داشته باشید .اگر پروتز سینه انجام داده اید، مراقب باشید که از هرگونه ضربه به سینه خود که می تواند باعث پارگی ایمپلنت شود، جلوگیری کنید.

در عرض 2 تا 3 هفته، جراح شما تمام بخیه های شما را خواهد برد. اندازه و شکل سینه با گذشت زمان بهبود می یابد.ممکن است تفاوت های جزئی در تقارن بین دو سینه وجود داشته باشد. در این صورت، جراح پلاستیک شما یک روش لمس کوچک برای کمک به تغییر موقعیت نوک پستان در صورت لزوم انجام می دهد. تنظیمات جزئی را می توان بعداً انجام داد.

در طول دوران نقاهت، بسیار مهم است که فعالیت خود را طبق دستور جراح محدود کنید و هر گونه عوارض جانبی یا مشکلی را که دارید بلافاصله گزارش دهید. هر جراحی خطراتی از جمله عفونت دارد. با جراحی کوچک کردن سینه، از دست دادن دائمی حس در نوک پستان یا پوست سینه بسیار نادر است.

مراقبت های پس از لیفت سینه:

برش های خود را طبق دستور جراح پلاستیک خود تمیز، خشک و به درستی بانداژ کنید. ممکن است لازم باشد از دوش گرفتن خودداری کنید و چند روز حمام اسفنجی بگیرید تا برش ها خشک شوند.

برای ریکاوری به اندازه کافی مرخصی بگیرید. اکثر زنان قبل از بازگشت به مطب حدود یک هفته مرخصی می گیرند.

به محض اینکه احساس آمادگی کردید، پیاده روی کوتاه و آهسته انجام دهید. حرکت در اطراف خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد و می تواند به از بین بردن تورم کمک کند.

برای به حداقل رساندن تورم، مصرف نمک خود را محدود کنید و به خوبی هیدراته بمانید. هیدراتاسیون برای سطوح انرژی و جلوگیری از یبوست بعد از جراحی مفید است.

در مورد مدیریت اسکار پرس و جو کنید. جراح پلاستیک شما ممکن است تکنیک ها یا محصولات ماساژ اسکار را برای کمک به تسریع بهبودی جای زخم توصیه کند.

به شکم یا پهلو نخوابید، زیرا فشار زیادی بر سینه های در حال بهبودی شما وارد می کند. خود را روی بالش نگه دارید یا در صندلی بخوابید.

چیزی سنگین‌تر از یک گالن شیر بلند نکنید، زیرا می‌توانید سینه‌های شفابخش خود را تحت فشار قرار دهید و باعث تورم شوید. در همین راستا، هیچ چیز سنگینی را فشار ندهید، مانند کالسکه یا گاری بزرگ.

پس از جراحی سیگار نکشید، زیرا می تواند در توانایی بدن شما برای بهبودی اختلال ایجاد کند.

تا چند هفته پس از جراحی الکل ننوشید. می تواند باعث کم آبی و احتباس مایعات شود.

اگر در طول بهبودی خود طیف وسیعی از احساسات را تجربه کردید، نگران نباشید. بسیاری از بیماران “فراز و نشیب” را در طول بهبودی اولیه توصیف می کنند که ممکن است به دلیل از بین رفتن داروهای بیهوشی، کمبود خواب، محدودیت های فعالیت یا ناراحتی باشد. اگر احساس ناراحتی کردید، افکار خود را به سمت نتیجه نهایی و اینکه چقدر عالی به نظر می رسید و احساس می کنید هدایت کنید.

ماستوپکسی چه تاثیری بر شیردهی دارد؟

شما می‌توانید در هر سنی پس از اتمام رشد سینه‌ها، لیفت سینه انجام دهید. همچنین می توانید قبل یا بعد از بارداری یکی را دریافت کنید. بعد از لیفت سینه همچنان می توانید شیر دهید.

چشم انداز بلند مدت برای زنانی که جراحی لیفت سینه انجام می دهند چیست؟

شما نتایج را بلافاصله پس از جراحی خود مشاهده خواهید کرد، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا سینه شما به نتیجه نهایی خود برسد.نتایج لیفت سینه ممکن است دائمی نباشد. این امکان وجود دارد که به لیفت سینه دیگری نیاز داشته باشید. با گذشت زمان، برخی از زنان برای بهبود ظاهر کلی سینه‌ها، لیفت سینه را به عنوان یک روش «تاچ‌آپ» انجام می‌دهند. اما ممکن است به یک روش کامل نیاز نداشته باشند.ممکن است با حفظ وزن ثابت و سالم به حفظ نتایج برای مدت طولانی تری کمک کند.

جراحی لیفت سینه یک روش عالی برای بالا بردن سینه ها برای ایجاد ظاهری جوان تر است. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، نتایج آن برای همیشه باقی نمی ماند. با افزایش سن، پوست به کشش ادامه می‌دهد و سینه‌ها به تدریج شروع به افتادگی می‌کنند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که زنان می توانند از این اتفاق جلوگیری کنند و علائم پیری را کاهش دهند.

به پشت بخوابید:

ما حدود یک سوم از زندگی خود را در خواب می گذرانیم – که به این معنی است که زمان زیادی برای افتادگی سینه ها در رختخواب وجود دارد. وقتی به پهلو یا جلو می‌خوابید، رباط‌ها در طول شب تحت تأثیر نیروی جاذبه تحت فشار قرار می‌گیرند و در جهت پایین کشیده می‌شوند. یک راه آسان برای حمایت بهتر از سینه این است که هر شب به پشت بخوابید. اگر این وضعیت به طور طبیعی برای شما پیش نمی آید، سعی کنید یک بالش زیر هر بازو قرار دهید تا بدنتان در جای خود بماند.

از پوست خود محافظت کنید:

افتادگی سینه ها توسط ماهیچه ها و رباط های شل ایجاد می شود، اما پوست نیز نقش مهمی ایفا می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به پوست آسیب می رساند و بافت را کشیده می کند، بنابراین از آفتاب گرفتن یا برنزه شدن بیش از حد خودداری کنید. هر زمان که در خارج از منزل هستید از کرم ضد آفتاب و لباس های محافظ خوب استفاده کنید – مانند کلاه آفتابگیر یا پیراهن یقه بلند . محافظت خوب در برابر آفتاب همچنین می تواند از بسیاری دیگر از علائم پیری جلوگیری کند و پوست شما را شفاف، جوان و شاداب نگه دارد.

سبک زندگی سالم را حفظ کنید:

یکی از متحول کننده ترین کارهایی که می توانید برای محافظت از سینه ها و سلامت خود می توانید دهید این است که به طور کلی سبک زندگی سالم تری داشته باشید. سیگار و نوشیدنی های الکلی باعث خشکی پوست و مو می شود، بنابراین تا جایی که می توانید این عادت ها را کنار بگذارید. غذاهای مغذی بخورید و از “رژیم غذایی یویو” خودداری کنید، زیرا تغییرات شدید وزن بر خاصیت ارتجاعی پوست شما تأثیر می گذارد.درست است که همه بدن ها در طول زمان تغییر می کنند، حتی پس از لیفت سینه. با کمی برنامه ریزی و پیشگیری هوشمندانه، می توانید از سینه های خود حمایت کنید و نتایج خود را برای سال های آینده عالی نگه دارید.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
لیفت سینه یا ماستوپکسی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *