دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از روش ساکشن برای برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، باسن، ران، باسن، بازوها یا گردن استفاده می کند. لیپوساکشن نیز این نواحی را شکل می دهد. از دیگر نام های لیپوساکشن می توان به لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن اشاره کرد. لیپوساکشن به طور معمول یک روش کاهش وزن کلی یا یک جایگزین کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. عمل لیپوساکشن بدون عوارض در تهران را شرح می دهیم.

اگر اضافه وزن دارید، احتمالاً از طریق رژیم غذایی و ورزش یا از طریق روش های چاقی – مانند جراحی بای پس معده – نسبت به لیپوساکشن وزن بیشتری از دست خواهید داد. اگر چربی بدنتان در نقاط خاصی بسیار زیاد است اما وزن بدنتان ثابت است، ممکن است کاندیدای لیپوساکشن باشید.

لیپوساکشن ( Liposuction ) چیست؟

لیپوساکشن برای برداشتن چربی از قسمت هایی از بدن که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده اند، مانند موارد زیر استفاده می شود:

 • شکم
 • بازوهای بالایی
 • باسن
 • ساق پا و مچ پا
 • سینه و پشت
 • باسن و ران
 • چانه و گردن

لیپوساکشن توسط دکتر محمد مهجوری در تهران

علاوه بر این، گاهی اوقات می توان از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه یا درمان ژنیکوماستی استفاده کرد.وقتی وزن اضافه می کنید، سلول های چربی از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. به نوبه خود، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی را در یک ناحیه خاص کاهش می دهد. مقدار چربی برداشته شده به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تغییرات کانتور حاصل به طور کلی دائمی هستند – تا زمانی که وزن شما ثابت بماند.

پس از لیپوساکشن، پوست به خطوط جدید نواحی تحت درمان قالب می زند. اگر رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی دارید، احتمالاً پوست صاف به نظر می رسد. با این حال، اگر پوست شما نازک و دارای خاصیت ارتجاعی ضعیف است، پوست در نواحی تحت درمان ممکن است شل به نظر برسد.

لیپوساکشن فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست را بهبود نمی بخشد. به همین ترتیب، لیپوساکشن علائم کشش را از بین نمی برد. برای اینکه کاندیدای لیپوساکشن باشید، باید از سلامت خوبی برخوردار باشید، بدون شرایطی مانند محدودیت جریان خون، بیماری عروق کرونر، دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف که می تواند جراحی را پیچیده کند.

خطرات لیپوساکشن چیست؟ آیا عمل لیپوساکشن خطرناک است؟

مانند هر جراحی بزرگ، لیپوساکشن خطراتی مانند خونریزی و واکنش به بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی مخصوص لیپوساکشن عبارتند از:

 • بی نظمی های کانتور پوست شما ممکن است به دلیل حذف ناهموار چربی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و التیام غیرمعمول، برآمدگی، موج دار یا پژمرده به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. آسیب زیر پوست ناشی از لوله نازک (کانولا) که در حین لیپوساکشن استفاده می شود ممکن است ظاهر لکه دار دائمی به پوست بدهد.
 • تجمع مایعات پاکت های موقت مایع (سروم) می تواند در زیر پوست ایجاد شود. این مایع ممکن است نیاز به تخلیه با سوزن داشته باشد.
 • بی حسی ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی در ناحیه آسیب دیده داشته باشید. تحریک موقت عصبی نیز ممکن است.
 • عفونت عفونت های پوستی نادر اما ممکن است. عفونت شدید پوست ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
 • سوراخ داخلی. به ندرت، کانولایی که بیش از حد عمیق نفوذ می کند ممکن است اندام داخلی را سوراخ کند. این ممکن است نیاز به تعمیر جراحی اضطراری داشته باشد.
 • آمبولی چربی تکه‌های چربی شل شده ممکن است جدا شده و در یک رگ خونی گیر کرده و در ریه‌ها جمع شوند یا به مغز بروند. آمبولی چربی یک اورژانس پزشکی است.
 • مشکلات کلیوی و قلبی. تغییر در سطح مایعات در حین تزریق و ساکشن مایعات می تواند باعث مشکلات بالقوه تهدید کننده حیات کلیه، قلب و ریه شود.
 • سمیت لیدوکائین لیدوکائین یک بی حس کننده است که اغلب با مایعات تزریق شده در حین لیپوساکشن برای کمک به مدیریت درد تجویز می شود. اگرچه به طور کلی بی خطر است، اما در شرایط نادر، سمیت لیدوکائین ممکن است رخ دهد و باعث مشکلات جدی قلب و سیستم عصبی مرکزی شود.

عمل لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟

سایر اقدامات احتیاطی درباره لیپوساکشن:

قبل از انجام عمل، با جراح خود در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید صحبت کنید. جراح سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد هر گونه بیماری که ممکن است داشته باشید و هر دارو، مکمل یا گیاهی که ممکن است مصرف می کنید سؤال کند.جراح شما توصیه می کند که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده های خون یا NSAID ها را حداقل سه هفته قبل از جراحی متوقف کنید. همچنین ممکن است لازم باشد قبل از عمل آزمایشات آزمایشگاهی خاصی را انجام دهید.

اگر عمل شما فقط به برداشتن مقدار کمی چربی نیاز دارد، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. اگر مقدار زیادی از چربی برداشته شود – یا اگر قصد دارید اقدامات دیگری را همزمان انجام دهید – ممکن است جراحی در بیمارستان و سپس یک شب اقامت انجام شود. در هر صورت، ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

قبل از عمل لیپوساکشن چه کارهایی باید انجام داد؟

قبل از عمل لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است تحت درمان قرار گیرند، علامت بزند. همچنین ممکن است عکس‌ها گرفته شود تا بتوان تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کرد.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن شما بستگی به تکنیک خاصی دارد که استفاده می شود. جراح شما بر اساس اهداف درمانی شما، ناحیه ای از بدن شما که باید درمان شود و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید، تکنیک مناسب را انتخاب می کند.

لیپوساکشن تومسنت. این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل – مخلوطی از آب نمک که به حذف چربی کمک می کند، یک داروی بی حس کننده (لیدوکائین) برای تسکین درد و یک دارو (اپی نفرین) که باعث انقباض رگ های خونی می شود – به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن ناحیه آسیب دیده می شود.

سپس جراح بریدگی های کوچکی روی پوست شما ایجاد می کند و لوله نازکی به نام کانولا را زیر پوست شما قرار می دهد. کانولا به یک خلاء متصل است که چربی و مایعات را از بدن شما مکش می کند. مایع بدن شما ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) دوباره پر شود.

روش هایی از لیپوساکشن:

نحوه انجام عمل لیپوساکشن شما بستگی به تکنیک خاصی دارد که استفاده می شود. جراح شما بر اساس اهداف درمانی شما. ناحیه ای از بدن شما که باید تحت درمان قرار گیرد. و اینکه آیا در گذشته روش های دیگر لیپوساکشن انجام داده اید. تکنیک مناسب را انتخاب می کند. قبل از عمل لیپوساکشن. جراح ممکن است دایره‌ها و خطوطی را روی نواحی بدن شما که قرار است. تحت درمان قرار گیرند. علامت بزند. همچنین ممکن است عکس‌ها گرفته شود. تا بتوان تصاویر قبل و بعد را با هم مقایسه کرد.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL): گاهی اوقات از این نوع لیپوساکشن همراه با لیپوساکشن سنتی استفاده می شود. در طول UAL ، جراح یک میله فلزی را وارد می کند که انرژی مافوق صوت را زیر پوست شما ساطع می کند. این باعث پارگی دیواره های سلول چربی و شکستن چربی برای برداشتن راحت تر می شود. نسل جدیدی از UAL به نام لیپوساکشن با کمک VASER از دستگاهی استفاده می کند که ممکن است خطوط پوست را بهبود بخشد و احتمال آسیب های پوستی را کاهش دهد.

بهترین کاندیدها برای لیپوساکشن با کمک اولتراسونیک افرادی هستند که با چربی هایی سروکار دارند که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ خوبی نمی دهند. این نامزدها در غیر این صورت باید از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد UAL و آنچه می تواند به دست آورد داشته باشند. به لطف امواج اولتراسونیک تکنیک UAL. حذف چربی آسان‌تر شده و آسیب به بافت‌های اطراف کاهش می‌یابد.

لیپوساکشن با کمک لیزر (LAL):

این تکنیک از نور لیزر با شدت بالا برای تجزیه چربی برای حذف استفاده می کند. در طول LAL ، جراح یک فیبر لیزری را از طریق یک برش کوچک در پوست وارد می کند و رسوبات چربی را امولسیون می کند. سپس چربی از طریق یک کانول خارج می شود.

پس از ارزیابی ابعاد و شکل برآمدگی چربی. شکم یا پهلو که باید درمان شود. ناحیه مورد نظر برای شناسایی محل قرار دادن اپلیکاتور علامت گذاری می شود. اپلیکاتور اعمال می شود و بیمار احساس خنکی می کند. در طول درمان 25 دقیقه ای، بیمار ممکن است گرمای متناوب و/یا سوزن سوزن شدن را احساس کند.

سایر روش های لیپوساکشن:

لیپوساکشن با کمک قدرت (PAL): در این نوع لیپوساکشن از یک کانول استفاده می شود که در یک حرکت سریع به عقب و جلو حرکت می کند. این ارتعاش به جراح اجازه می‌دهد تا چربی‌های سخت را راحت‌تر و سریع‌تر بیرون بکشد. PAL ممکن است گاهی باعث درد و تورم کمتری شود و به جراح اجازه دهد تا چربی را با دقت بیشتری خارج کند. جراح شما ممکن است این روش را انتخاب کند.

اگر حجم زیادی از چربی باید برداشته شود یا اگر قبلاً عمل لیپوساکشن داشته اید. کاندیداهای خوب برای لیپوساکشن با کمک قدرت معمولاً شامل زنان و مردانی می‌شوند که در ناحیه شکم، باسن، دستگیره‌های عاشقانه، باسن، ران‌ها، پشت، بازوها، قفسه سینه و یا گردن، تقریباً در هر نقطه‌ای از بدن که چربی خوبی دارند، چربی‌های سرسخت دارند.

کیفیت و خاصیت ارتجاعی پوست لیپو کانتورینگ PAL .همچنین می‌تواند گزینه‌ای عالی برای افرادی باشد. که به درمان‌های «لکه‌ای» یا «تاچ‌آپ». برای اصلاح بی‌نظمی‌های کانتور ایجاد شده. توسط روش قبلی و نامطلوب کاهش چربی نیاز دارند.

لیپوساکشن تومسنت:

این رایج ترین نوع لیپوساکشن است. جراح یک محلول استریل – مخلوطی از آب نمک که به حذف چربی کمک می کند، یک داروی بی حس کننده (لیدوکائین) برای تسکین درد و یک دارو (اپی نفرین) که باعث انقباض رگ های خونی می شود. به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. مخلوط مایع باعث تورم و سفت شدن. ناحیه آسیب دیده می شود.

سپس جراح بریدگی های کوچکی روی پوست شما ایجاد می کند و لوله نازکی به نام کانولا را زیر پوست شما قرار می دهد. کانولا به یک خلاء متصل است که چربی و مایعات را از بدن شما مکش می کند. مایع بدن شما ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) دوباره پر شود. محبوب ترین روش لیپوساکشن و همچنین رایج ترین روش زیبایی در ایالات متحده، لیپوساکشن تامسنت است که نسبت به لیپوساکشن سنتی موثرتر، ایمن تر و کم دردتر است و زمان بهبودی سریع تری دارد. این روش به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

اقدامات در طول عمل لیپوساکشن:

برخی از روش های لیپوساکشن ممکن است فقط به بی حسی موضعی یا منطقه ای نیاز داشته باشند – بیهوشی محدود به ناحیه خاصی از بدن شما. سایر روش ها ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند که باعث ایجاد حالت موقتی بیهوشی می شود. ممکن است. به شما آرام بخش داده شود. معمولاً از طریق تزریق IV . تا به شما کمک کند آرام و آرام بمانید.

تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما را در طول عمل کنترل می کند. اگر به شما بی حسی موضعی داده شد. و در حین عمل احساس درد کردید. به جراح خود اطلاع دهید. دارو یا حرکات ممکن است. نیاز به تنظیم داشته باشد. بسته به میزان برداشت چربی. این روش ممکن است تا چند ساعت طول بکشد.

اگر بیهوشی عمومی کرده اید. در اتاق ریکاوری از خواب بیدار خواهید شد. شما معمولاً حداقل چند ساعت را در بیمارستان یا کلینیک می گذرانید. تا پرسنل پزشکی بتوانند بهبودی شما را نظارت کنند. اگر در بیمارستان هستید. ممکن است یک شب بمانید. تا مطمئن شوید. که دچار کم آبی یا شوک. از دست دادن مایعات نشده اید.

پس از عمل لیپوساکشن:

انتظار کمی درد، تورم و کبودی بعد از عمل را داشته باشید. جراح شما ممکن است دارو برای کمک به کنترل درد و آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت تجویز کند.پس از عمل، جراح ممکن است برش‌های شما را باز بگذارد و درن‌های موقتی برای تخلیه مایع قرار دهد. شما معمولاً برای چند هفته. نیاز به پوشیدن. لباس های تنگ و فشرده کننده دارید. که به کاهش تورم کمک می کند.

ممکن است لازم باشد چند روز قبل از بازگشت به کار و چند هفته قبل از از سرگیری فعالیت های عادی خود – از جمله ورزش – صبر کنید.در طول این مدت، انتظار برخی از بی نظمی های کانتور را داشته باشید زیرا چربی باقی مانده در موقعیت خود قرار می گیرد.

نتایج لیپوساکشن:

پس از لیپوساکشن، تورم معمولا در عرض چند هفته کاهش می یابد. در این زمان، ناحیه تحت درمان باید حجم کمتری به نظر برسد. در عرض چند ماه، انتظار داشته باشید که ناحیه تحت درمان ظاهری لاغرتر داشته باشد.طبیعی است که پوست با افزایش سن استحکام خود را از دست بدهد، اما نتایج لیپوساکشن به طور کلی تا زمانی که وزن خود را حفظ کنید ماندگاری طولانی دارند. اگر بعد از لیپوساکشن وزن اضافه کنید، ممکن است توزیع چربی شما تغییر کند. به عنوان مثال. شما ممکن است. بدون توجه به اینکه. چه نواحی در ابتدا. تحت درمان قرار گرفته اند. چربی اطراف شکم خود را جمع آوری کنید.

لیپوساکشن چربی را به طور دائم از بین می برد؟

در حالی که امروزه چندین تکنیک مختلف لیپوساکشن وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد، همه تغییرات بر روی یک هدف منحصر به فرد متمرکز هستند: حذف سلول‌های چربی از ناحیه مورد نظر (محلی) بدن. تمام روش‌های لیپوساکشن از ترکیب کانولا (لوله خالی) و آسپیراتور (دستگاه ساکشن) برای ساکشن چربی‌های سرسخت استفاده می‌کنند.مهم است که توجه داشته باشید که لیپوساکشن در واقع سلول های چربی را به طور دائمی از بدن حذف می کند.

آیا بعد از لیپوساکشن چربی می تواند برگردد؟

متاسفانه پس از لیپوساکشن امکان بازگشت چربی وجود دارد. اما با رعایت نکات زیر این برگشت چربی ممکن نخواهد بود و یا کم تر خواهد شد. هر چه بیمار پس از لیپوساکشن وزن بیشتری اضافه کند، نتایج آن کمتر چشمگیر خواهد بود.

اگر بیمار “وزن پس از لیپو” خود را حفظ کند، چربی بر نمی گردد (و نتایج ایده آل دست نخورده باقی می ماند). به عنوان مثال، اگر یک بیمار قبل از لیپوساکشن 80 کیلوگرم وزن داشت و در مجموع 6 کیلوگرم از طریق این روش برداشته شود. اگر بیمار وزن خود را در 74 کیلوگرم یا کمتر از آن حفظ کند، چربی برگشت نمی کند.

اگر بیمار پس از عمل خود وزن کمی اضافه کند، مثلاً 5 پوند، سلول های چربی در سراسر بدن کمی بزرگتر می شوند. در حالی که این افزایش وزن جزئی می تواند نتایج را کاهش دهد. شکل کلی بهبود یافته بدن ارائه شده. توسط روش لیپوساکشن همچنان قابل مشاهده است. زیرا نواحی تحت درمان بدن دارای سلول های چربی کمتری هستند ( در نتیجه نرخ بزرگ شدن کمتری را در مقایسه با نواحی اطراف تجربه می کنند).

در نهایت، در موارد افزایش وزن قابل توجه (یعنی 10 درصد وزن بدن آنها). سلول‌های چربی جدید می‌توانند در تمام نواحی بدن، از جمله مناطق تحت درمان ایجاد شوند. با این حال، از آنجایی که ایجاد سلول‌های چربی جدید معمولاً به صورت یکنواخت در سراسر بدن اتفاق می‌افتد، چربی اغلب در مناطق تحت درمان در مقایسه با مناطق درمان‌نشده کمتر تجمع می‌کند. بنابراین بسیاری از بیماران لیپوساکشن که پس از عمل وزن قابل توجهی افزایش می‌دهند، نسبت به زمانی که تحت لیپوساکشن قرار نمی‌گرفتند، ظاهر بهتری دارند.

نکات نگهداری: چگونه نتایج لیپوساکشن خود را حفظ کنید؟

در بالا به شرح آن که عمل لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟ پرداختیم. موثرترین راه برای حفظ نتایج هر روش لیپوساکشن در طولانی مدت، حفظ وزن ایده آل است. در اینجا 6 تغییر در سبک زندگی سالم وجود دارد. که باید طبق روش خود اتخاذ کنید. تمام دستورالعمل ها توسط جراح. پس از عمل را دنبال کنید.

 • مصرف کالری را کاهش دهید در حالی که یک رژیم غذایی سالم متمرکز بر پروتئین و کربوهیدرات های سالم دارید.
 • آب زیاد بموشید.
 • سعی کنید چندین وعده غذایی کوچکتر در طول روز بخورید.
 • هرگز وعده های غذایی را حذف نکنید.
 • به طور منظم تمرین کنید.

عمل لیپوساکشن بدون عوارض در تهران و راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
لیپوساکن و روش های ان
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *