دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

ماموپلاستی

ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ):

ماموپلاستی ( Mammoplasty ) درمانی، یک تکنیک نسبتا جدید در جراحی سرطان سینه است. این تکنیکی است که با آن تومور را از داخل سینه بر می دارد اما بخشی از بافت سینه را حفظ می‌کند و در عین حال سعی می کند بهترین شکل ممکن سینه را حفظ کند. و سینه کوچک تری باقی می گذارد. جراحی ماموپلاستی امروزه برای زیبایی سینه نیز به کار می رود و برای کوچک کردن سینه جراحی ایده آلی بوده بخصوص برای خانم هایی که دارای سینه بزرگ هستند. در ادامه به این نوع جراحی خواهیم پرداخت و به مزایا، عوارض و سوالاتی نظیر طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی و … می پردازیم.

ماموپلاستی کاهشی که کوچک کردن سینه نیز نامیده می‌شود، نباید با ماستکتومی اشتباه گرفته شود. که به عنوان برداشتن سینه نیز شناخته می شود. اگر چه هر دو به طور کلی با مشکلات پزشکی مرتبط هستند. به طور کلی در زمینه جراحی سینه 3 دسته بندی وجود دارد و شامل بزرگ کردن سینه ، کوچک کردن سینه و بازسازی سینه می باشند.

کوچک کردن سینه با جراحی ماموپلاستی:

جراحی کوچک کردن سینه اغلب در زنان با سینه های بزرگ و سنگین استفاده می شود که ناراحتی قابل توجهی از جمله گردن درد، کمر درد و بی حسی یا ضعف به دلیل وزن سینه ها را تجربه می کنند. در طی این روش، پوست، چربی و بافت سینه اضافی برداشته می شود. پس از جراحی کوچک کردن سینه می تواند باعث تغییر در احساس سینه و همچنین ناتوانی در شیردهی شود. پس از کوچک کردن سینه، بیشتر زنان از علائم ناشی از بزرگ شدن سینه ها رهایی یافته اند.

ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه )

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟ عوارض ماموپلاستی:

عوارضی که ممکن است در جراحی ماموپلاستی به وجود آید را در ادامه بیان می کنیم. این عوارض احتمالی بوده و در برخی از افراد ممکن است اصلا به روز نکند و در برخی به وجود بیاید:

 • عفونت سیستیک سینه (ماستیت پلی کیستیک)
 • کمر درد، گردن درد، درد شانه، درد سینه یا سردرد
 • از دست دادن حس در سینه ها، بازوها یا انگشتان دست
 • مشکلات خواب یا وضعیت نامناسب بدن ناشی از بزرگی سینه ها
 • شیار بند سوتین رنگی
 • استریا (خطوط زخم مانند) روی سینه ها

بزرگ کردن سینه (ماموپلاستی بزرگ کردن سینه):

بزرگ کردن سینه برای بهبود ظاهر، اندازه و کانتور سینه زنان انجام می شود. خانم ها به دلایل مختلفی به بزرگ کردن سینه فکر می کنند. برخی از زنان احساس می کنند سینه هایشان خیلی کوچک است. یا برخی پس از تغییر سینه هایشان پس از بارداری تمایل به بزرگ کردن سینه ها دارند. برخی دیگر نیز تمایل به اصلاح عدم تقارن در اندازه سینه دارند.

بزرگ کردن سینه با ایمپلنت هایی انجام می شود  که می توانند زیر عضله قفسه سینه یا روی عضله قفسه سینه قرار گیرند. برش را می توان در زیر بغل ( بغل )، آرئول (ناحیه اطراف نوک پستان) یا چین پایین سینه ایحاد کرد. به طور کلی، تمام عمل های بزرگ کردن سینه، روش های کم تهاجمی هستند. برای تقویت کننده هایی که در آن برش در زیر بغل ایجاد می شود. ممکن است در طول عمل از آندوسکوپ (لوله نازک با دوربین کوچک و نور) استفاده شود.

پروتز سینه از یک پوسته سیلیکونی پر شده با نمک (محلول آب نمک) یا ژل سیلیکون تشکیل شده است. زنان اندازه مورد نظر خود را با نصب ایمپلنت آزمایشی تعیین می کنند. در حال حاضر، ایمپلنت های پر شده با سالین به صورت نامحدود استفاده می شوند. ایمپلنت های پر شده با ژل سیلیکون که زمانی توسط FDA ممنوع شد، فقط برای زنانی که در مطالعات تایید شده شرکت می کنند در دسترس هستند. بزرگ کردن سینه یک روش نسبتا ساده است. مانند هر جراحی دیگری، مقداری عدم اطمینان و خطر انتظار می رود. نگرانی ها و انتظارات خود را بشناسید. مزایا، خطرات و جایگزین ها را مرور کنید. با یک جراح پلاستیک دارای مجوز مشورت کنید.

کوچک کردن سینه با جراحی ماموپلاستی

بازسازی سینه:

جراحی بازسازی سینه یکی از انواع جراحی بر روی سینه زنان می باشد. این جراحی اغلب در زنانی که تحت ماستکتومی قرار می گیرند به عنوان درمانی برای سرطان سینه انجام می شود. این روش سینه ای را با ظاهر، کانتور و حجم مورد نظر بازسازی می کند. نوک پستان و آرئول نیز بازسازی می شوند. احساس طبیعی سینه و عملکرد طبیعی سینه، مانند شیردهی، معمولاً وقتی اعصاب حسی یا غدد شیر و مجاری برداشته شده یا به طور قابل توجهی آسیب دیده اند، بر نمی گردند.

ظاهر، کانتور و حجم سینه را می توان با ایمپلنت یا با بافت خود یک زن بازسازی کرد. در صورت استفاده از ایمپلنت، اندازه ایمپلنت متناسب با سینه مخالف است. در صورت امکان، ایمپلنت زیر عضله قفسه سینه قرار می گیرد. سینه را نیز می توان با استفاده از بافت خود یک زن بازسازی کرد.

گاهی اوقات می توان از بخشی از دیواره پایین شکم استفاده کرد. گزینه های دیگر بافت برای بازسازی اتولوگ (با استفاده از بافت خود) عضله پشت و پوست یا چربی و ماهیچه باسن است. گاهی اوقات برای ایجاد تقارن با سینه تازه بازسازی شده، جراحی بر روی سینه طبیعی مخالف لازم است.

بازسازی سینه را می توان در هر زمانی پس از ماستکتومی انجام داد. این روش هیچ اثر شناخته شده ای بر عود سرطان ندارد و به نظر نمی رسد بر نظارت بر سرطان تأثیر بگذارد. با این حال، به شما آموزش داده می شود که آزمایش پستان ها را انجام دهید و معاینات منظم بعدی برای نظارت را برنامه ریزی کنید.

ماموپلاستی کاهشی در مقابل ماستکتومی:

اولاً، ماموپلاستی کاهشی یا ماموپلاستی کاهشی، که به آن کوچک کردن سینه نیز گفته می شود، نباید با ماستکتومی، که به عنوان برداشتن سینه نیز شناخته می شود، اشتباه گرفته شود. اگرچه هر دو به طور کلی با مشکلات پزشکی مرتبط هستند.

تقریباً حتماً آنجلینا جولی را می شناسید. او خیراً ماستکتومی دوبل انجام داده است، یعنی هر دو سینه او را برداشته اند تا از سرطان سینه به دلیل ارث ژنتیکی جلوگیری شود (مادر او بر اثر سرطان سینه فوت کرده است). هنگامی که شما یک بیماری ژنتیکی دارید که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد، ماستکتومی یک راه حل افراطی است اما خطر ابتلا به سرطان سینه را به شدت کاهش می دهد.

در ذهن ما سینه های یک زن به طور پیچیده ای با زنانگی او مرتبط است، بنابراین انتخاب بسیار سختی است، برداشتن هر دو سینه، و باید مورد احترام و تمجید قرار گیرد. جراحی پلاستیک می تواند در صورت تمایل به این زنان، سینه های خود را از طریق روش های جراحی زیبایی بازگرداند .کوچک کردن سینه آنقدرها هم شدید نیست، زیرا “فقط” کاهش اندازه و جرم سینه است. ژنیکوماستی یا ژنیکوماستی مشابه مردانه کوچک کردن سینه مردان است و راه حلی برای مردانی است که سینه های بیشتری نسبت به آنچه احساس راحتی می کنند دارند.

چرا برخی از زنان به کوچک کردن سینه نیاز دارند؟

هارمونی بدن:

طبیعت شگفت انگیز است و در بیشتر مواقع کار فوق العاده ای انجام می دهد. همه ما هماهنگی خاصی با ویژگی های خود داریم و اعضای بدن ما با بقیه بدن ما متناسب است. این بیشتر اوقات درست است و به همین دلیل است که یک جراح پلاستیک ترجیح می دهد به نسبت ها احترام بگذارد و نتایج طبیعی را تقلید کند.

با این حال گاهی اوقات زنان سینه هایی دارند که می تواند یا باید کوچکتر باشد. اما خانم‌ها برای داشتن اندامی هماهنگ تر برای داشتن سینه های کوچک تر تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار نمی گیرند. آنها این کار را انجام می دهند زیرا قرار نیست سینه های بزرگی داشته باشند.

فردی را تصور کنید که پنج فوت قد دارد، وزنش 50 کیلوگرم است و سینه هایش 34 FF دارد: بالاتنه این زن نمی تواند در دراز مدت وزن زیادی را تحمل کند و این می تواند منجر به مشکلات کمر شود. هیپرتروفی سینه یا ماکروماستی نام یک وضعیت پزشکی نادر و در عین حال شناخته شده است که در آن سینه‌های یک زن بیش از 3 درصد وزن کل بدن او باشد. اکثر اوقات زنانی که به دنبال کوچک کردن سینه هستند از این وضعیت بیش از حد رنج نمی برند، اما به این معنی نیست که دوست دارند.

درد جسمی:

کوچک کردن سینه یک راه حل زمانی است که داشتن سینه های بزرگ دردناک می شود. داشتن سینه های بزرگ می تواند منجر به کمردرد و گردن درد شدید شود، زیرا وزن زیادی در قسمت جلوی بدن خود دارید که کمر شما تحت فشار قرار می گیرد و وضعیت بدنی شما برای حفظ تعادل شما ضعیف است. برخی از زنانی که مایل به کوچک کردن سینه هستند نیز از تنگی نفس شکایت دارند که به دلیل فشار سنگین سینه ها بر روی قفسه سینه و ریه هایشان است. برخی از بیماران نیز از تعریق بیش از حد زیر سینه خود رنج می برند.

تمایل به داشتن یک زندگی عادی:

کوچک کردن سینه می تواند پاسخی برای بازگشت به زندگی عادی باشد. بسیاری از ما دوست نداریم در مرکز توجه باشیم و زنانی که سینه های نامتناسب را انتخاب نکرده اند، مطمئناً از توجه ناخواسته و نگرش قضاوتی که وقتی در خیابان هستند و فقط زندگی خود را انجام می دهند، خوششان نمی آید. داشتن سینه هایی که برای شما خیلی بزرگ هستند همچنین به این معنی است که انجام ورزش می تواند دشوار باشد، نه گفتن غیرممکن. شما بیش از حد عرق می کنید و حرکت کردن و دویدن سخت است. تصور کنید زمانی که برای دویدن بیرون می‌روید، کوله‌پشتی را به بالاتنه‌تان وصل کرده‌اید یا کودکی را حمل می‌کنید، این کوله‌پشتی راحت نیست و به زودی برای ادامه دویدن سنگین‌تر می‌شود. سینه‌ها همچنین تمایل دارند هنگام حرکت زنان به خودی خود به اطراف بپرند، که هم دردناک است و هم توجه ناخواسته زیادی را به خود جلب می‌کند.

قبل از ماموپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

قبل از هر عمل پزشکی یا زیبایی با جراح خود مشورت خواهید کرد. او ابتدا باید در مورد وضعیت شما بیاموزد و مشخص کند که آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر. شما احتمالاً بدون توجه به نوع عمل ماموپلاستی ، بحث های زیر را خواهید داشت:

 • چرا به جراحی نیاز دارید/می خواهید؟
 • آیا آلرژی دارویی دارید؟
 • چه درمان های پزشکی قبلا داشته اید؟
 • چه داروهایی مصرف می کنید؟
 • آیا ویتامین یا مکمل های گیاهی مصرف می کنید؟
 • آیا از الکل، تنباکو یا مواد مخدر غیرقانونی استفاده می کنید؟
 • آیا سابقه سرطان سینه در خانواده شما وجود دارد؟
 • چه شرایط سلامتی از قبل موجود دارید؟
 • چه جراحی هایی داشته اید؟

چه کسانی کاندید مناسبی برای ماموپلاستی هستند؟

اگر معیارهای زیر را داشته باشید، ممکن است برای جراحی زیبایی سینه ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ) اختیاری آماده باشید، از جمله:

 • شما از نظر جسمی سالم هستید
 • تو باردار نیستی
 • شما شیر نمی دهید
 • سینه های شما کاملاً رشد کرده است.
 • شما تصمیم گرفته اید که این روش را برای خودتان انجام دهید، نه برای شخص دیگری. (اگر در حال انجام جراحی زیبایی هستید، باید به یک نتیجه مهم برسید.)

در این مرحله از فرآیند، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد که برخی از وظایف را برای آماده شدن برای جراحی خود انجام دهید، از جمله:

 • داروهای خود را تنظیم کنید
 • آزمایش خون بده
 • سیگار کشیدن و استفاده از هر نوع نیکوتین را متوقف کنید.
 • از داروهایی مانند آسپرین که می توانند با خونریزی تداخل کنند، خودداری کنید.
 • مصرف داروهای تفریحی را متوقف کنید.
 • در صورت توصیه ویتامین مصرف کنید.

ماموپلاستی چقدر طول می کشد؟

طول عمل ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ) بستگی به نوع جراحی سینه دارد. برای مثال لامپکتومی حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. به عنوان مثال، جراحی های کوچک کردن سینه حدود سه تا پنج ساعت طول می کشد.

در حین ماموپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

ماموپلاستی بسیار پیچیده است، اما مراحل در اینجا با دو مثال ساده شده است: ماموپلاستی بزرگ کردن سینه و ماموپلاستی کوچک کردن سینه.

پنج مرحله در ماموپلاستی بزرگ کردن سینه وجود دارد:

 1. بیهوشی . آرام بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی.
 2. برش . محل برش بستگی به نوع ایمپلنت سینه، میزان بزرگتر بودن و توصیه جراح شما دارد. برش ممکن است در امتداد آرئول، چین زیر سینه یا زیر بغل شما باشد.
 3. ایمپلنت را وارد کرده و قرار دهید . ایمپلنت یا در زیر عضله سینه ای یا مستقیماً در پشت بافت سینه، که روی عضله سینه ای قرار دارد، قرار می گیرد. جراح شما در مورد گزینه ها بحث خواهد کرد تا بهترین گزینه را برای شما بیابد.
 4. برش ها را ببندید . برش با استفاده از بخیه های لایه ای در بافت بسته می شود و سپس نوار جراحی یا چسب پوستی (چسب) برای بستن پوست بسته می شود. اسکار از خط برش در نهایت رو به رو خواهد شد.
 5. نتایج را ببینید . به محض بیدار شدن می توانید نتایج جراحی خود را مشاهده کنید.

پنج مرحله در جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد:

 • بیهوشی بیهوشی عمومی.
 • برش. اطراف نوک پستان شما، سپس به سمت پایین زیر سینه شما خواهد بود.
 • حذف. پوست، بافت و چربی اضافی برداشته می شود.
 • جابجایی. نوک پستان شما به مکان ایده آل تری منتقل می شود.
 • برش ها را ببندید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک لوله زهکشی را در محل برش نصب کند. پانسمان اعمال خواهد شد.

اگر ضربه ای به سینه ها یا به طور خاص نوک سینه وارد شده است، یا اگر می خواهید ظاهر آن را تغییر دهید، جراحی بازسازی سینه ممکن است بهترین گزینه باشد. متأسفانه، این ناتوانی در شیردهی یا احساس حس روی نوک پستان را درمان نمی کند. بازسازی با استفاده از ایمپلنت یا با استفاده از بافت های شما مانند بخشی از دیواره شکم شما انجام می شود.

نتیجه گیری:

ماموپلاستی ( جراحی کوچک کردن سینه ) برای خانم هایی که از فرم و اندازه سینه های خود ناراضی هستند انجام می شود. در این جراحی که در بالا به تفصیل ساز و کار آن را شرح دادیم در تهران توسط دکتر محمد مهجوری انجام شده و هزینه و عوارض کمی را برای شما که تمایل به انجام این عمل را دارید به همراه خواهد داشت.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
ماموپلاستی-در-تهران-دکتر-محمد-مهجوری.
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر