دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

پروتز سینه

پروتز سینه، هزینه و انواع روش پروتز سینه:

پروتز سینه یک فرم مصنوعی سینه است که جایگزین شکل تمام یا بخشی از سینه برداشته شده می شود. بیشتر پروتزهای سینه یا همان پروتز دائمي سينه از ژل سیلیکونی نرم که در یک لایه نازک محصور شده ساخته می شوند. آنها به گونه ای ساخته شده اند که شبیه شکل طبیعی سینه یک زن یا بخشی از سینه باشند. سطح بیرونی نرم و صاف به نظر می رسد و ممکن است شامل یک طرح کلی نوک پستان باشد. مدت زمان عمل پروتز سينه معمولا 1 تا 2 ساعت است. در ادامه به انواع پروتز سینه که شامل پروتز سينه اشكي، استاندارد و … هستند اشاره کرده. و هر کدام را به ضورت خلاصه وار توضیح خواهیم داد.

بسیاری از زنانی که برای سرطان سینه جراحی کرده اند ، از پروتز سینه استفاده می کنند. با این حال، ممکن است برای خانم هایی که سینه هایشان به طور طبیعی از نظر اندازه یا شکل با یکدیگر متفاوت است. یا بازسازی سینه هایی که یکنواخت نبوده، مفید باشد. برای برخی از زنان، استفاده از پروتز ممکن است یک انتخاب موقت قبل از بازسازی باشد. سایر زنان ممکن است ترجیح دهند (یا نتوانند) بازسازی سینه را انجام دهند و استفاده از پروتز سینه را انتخاب طولانی مدت موثر و مناسبی بدانند.

هنگامی که ناحیه اسکار شما به طور کامل بهبود و تورم کاهش یافت (معمولاً در عرض شش تا هشت هفته)، در صورت تمایل می‌توانید پروتز سیلیکونی دائمی را نصب کنید. عمل پروتز سینه اغلب در بیمارستان انجام می شود.

انواع پروتز سینه:

پروتزها در اشکال، اندازه ها و رنگ های پوستی بسیار متنوع موجود بوده و تولید می شوند. پروتزها از مواد مختلف ساخته می شوند. که به گونه ای طراحی شده اند که حرکت، احساس و وزن تا حد امکان شبیه به سینه های طبیعی باشد. مهم است که پروتزی را برای سینه انتخاب کنید که تا حد امکان متناسب با سبک زندگی شما باشد. ممکن است بخواهید سبک های مختلف لباسی را که می خواهید پروتز خود را با آن بپوشید در نظر بگیرید. گاهی اوقات افراد به جای استفاده از پروتز دائمی، فقط از پروتز موقت (نرم) استفاده می کنند.

پروتز کامل یا استاندارد:

این نوع از پروتز سینه دارای پشته های مختلفی است که مستقیماً روی دیواره قفسه سینه که تمام بافت سینه برداشته شده طراحی شده است. از نظر اندازه، شکل و رنگ پوست با سینه دیگر شما مطابقت دارد. اگر هر دو سینه را برداشته اید، می توانید اندازه ای را که با آن احساس راحتی می کنید برای جراحی سینه انتخاب کنید.

پروتز سینه جزئی یا شکل دار:

پروتز سینه نوع جزئی برای زنانی است که قسمتی از سینه خود را برداشته اند. داخل سوتین پوشیده می شود و به شکلی است که طرح سینه را پر می کند. این پروتز از همان مواد سیلیکونی ساخته شده است که اکثر پروتزهای کامل ساخته شده اند.

پروتز سینه صدفی:

این یک نوع پروتز جزئی است که اگر اندازه سینه های شما با یکدیگر متفاوت باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این یک پوسته نرم از سیلیکون می باشد که روی سینه کوچکتر شما قرار می گیرد تا با سینه بزرگتر مطابقت داشته باشد. این نوع پروتز همچنین می‌تواند برای زنانی که تحت عمل جراحی بازسازی سینه قرار گرفته‌اند، در مواردی که تقارن به دست نیامده است، یا اگر ایمپلنت در حال گسترش است، مفید باشد.

پروتز سینه چسبنده:

یک پروتز چسبیده (کامل یا جزئی) مستقیماً روی پوست می چسبد. اینها می‌توانند برای خانم‌هایی که فعال هستند یا می‌خواهند از سوتین‌های حمایت‌کننده کمتر استفاده کنند، مناسب باشد، زیرا تمام وزن توسط سوتین تحمل نمی‌شود. همچنین اگر لباس به اندازه کافی حمایت کننده باشد، می توان آنها را با لباس های بدون بند و تاپ پوشید.

به اکثر خانم ها توصیه می شود تا 12 ماه پس از جراحی یا در طول (و گاهی اوقات بعد از) رادیوتراپی از پروتز چسبناک استفاده نکنند زیرا ممکن است به پوست آسیب برساند. بیشتر آنها سطح چسبنده ای به عنوان بخشی از خود پروتز دارند. آنها را می توان با اتصال مستقیم به دیواره قفسه سینه یا به عنوان یک پروتز معمولی با یک پشتیبان محافظ روی قسمت چسبنده پوشید.

پروتزهای سیلیکونی در وزن های متفاوتی تولید می شوند. مناسب ترین وزن بستگی به سنگینی سینه دیگر شما دارد، یا اگر هر دو سینه را برداشته اید، می توانید وزنه ای را که با آن احساس راحتی می کنید انتخاب کنید.پروتز تمام وزن ممکن است باعث شود که شما احساس تعادل بیشتری کنید زیرا با وزن سینه دیگر شما مطابقت دارد. با این حال، اگر به اندازه بزرگ نیاز دارید، یک نسخه سبک تر ممکن است راحت تر باشد.

اگر پروتز سینه خیلی سبک باشد، می تواند به اطراف حرکت کند یا به سمت بالا حرکت کند تا با سینه دیگر هم سطح نباشد. اگر این اتفاق افتاد، آن را با فردی که پروتز شما را نصب کرده است، در میان بگذارید، زیرا ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشید، یا در مورد پوشیدن نوع دیگری از سوتین مشاوره دریافت کنید. پروتزهای سینه به شکل متقارن، قطره ای یا نامتقارن هستند.

پروتز سینه متقارن:

یکی دیگر از انواع روش پروتز برای سینه نوع متقارن است. در این نوع پروتز فرم متقارن معمولاً یک شکل بیضی یا مثلثی است که می تواند در سمت چپ یا راست پوشیده شود.

پروتز سینه اشکی:

پروتز سينه اشكي نیز در دسته پروتزهای مورد استفاده برای سینه زنان قرار می گیرد. این پروتز سينه اشكي اغلب برای زنانی مناسب است که سینه هایشان در قسمت پایین و بیرونی پرتر و بالای نوک پستان کمتر است. این پروتز سينه اشكي را می توان در سمت راست یا چپ نیز پوشید.

پروتز سینه نامتقارن:

اینها معمولاً برای زنانی که جراحی گسترده‌تری داشته‌اند، مناسب‌تر هستند، زیرا دارای اکستنشن‌هایی هستند که زیر بازو یا دیواره بالای قفسه سینه قرار می‌گیرند. با این حال، زنانی که جراحی گسترده ای نداشته اند نیز می توانند از آنها استفاده کنند. آنها به طور خاص برای سمت چپ یا راست طراحی شده اند.

پروتز سینه از چه ماده ای ساخته شده است؟

بیشتر پروتزها از سیلیکون ساخته می شوند که یک ماده ژل مانند نرم است.پروتزهای فوم نیز موجود است. پروتز فوم سبک تر و خنک تر است. اگر به خصوص فعال هستید یا ممکن است این سبک را در هوای گرم راحت‌تر بیابید، ممکن است مناسب‌تر باشد. برخی از پروتزها با مهره های پلی پروپیلن پر می شوند. اینها به شکل سوتین در می آیند و همانطور که هوا قادر به گردش است، خنک تر نیز می شوند.

اگرچه ممکن است رسیدن به یک تطابق دقیق دشوار باشد، بسیاری از پروتزها در رنگ‌هایی متناسب با رنگ پوست شما موجود هستند. داشتن پروتزی که تا حد امکان به رنگ پوست شما نزدیک باشد ممکن است به شما کمک کند احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.برخی از شرکت ها پروتز را به سفارش می سازند یا می توانند به محصولات موجود رنگ اضافه کنند. عرضه این پروتزهای مخصوص ساخته شده ممکن است بیشتر طول بکشد.برخی از خانم ها پوششی برای پروتز خود می سازند یا می خرند که با پوست خودشان همخوانی بیشتری دارد. با پرستار یا متخصص جراح سینه خود در مورد یافتن پروتزی که با رنگ پوست شما کار می کند صحبت کنید.

پروتز سینه چگونه است؟

قسمت پشتی اکثر پروتزها از همان مواد جلویی ساخته شده است. برخی ممکن است پشتی متفاوتی داشته باشند، مانند پارچه یا یک صفحه نرم از ژل، که برای راحتی بیشتر طراحی شده است. پشتی هایی که می توانند برای قرار دادن دیواره سینه ناهموار قالب گیری شوند نیز موجود هستند. برخی از پروتزها دارای پشتی هستند که جریان هوای بیشتری را امکان پذیر می کند و ممکن است خنک تر باشند.

ممکن است یک روکش پارچه ای نرم برای پوشاندن سطح سیلیکونی تهیه کنید، اگرچه ممکن است پروتز به خوبی ننشیند. این می تواند از ایجاد راش یا واکنش پوستی جلوگیری کند، که ممکن است در صورت گرم شدن و تعریق پشت پروتز اتفاق بیفتد. همچنین می توانید از یک جیب سوتین برای جلوگیری از این امر استفاده کنید. اگر زیر پروتز بثورات پوستی داشتید، باید با پرستار پستان یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

مراقبت از پروتز سینه:

متخصص پروتز اطلاعاتی را در مورد نحوه مراقبت از نوع خاص پروتز به شما می دهد. اگر از توصیه های مراقبت از پروتز خود پیروی کنید، باید چندین سال دوام بیاورد. به طور کلی، شما باید مانند پوست خود از پروتز سینه سیلیکونی مراقبت کنید. هر روز آن را با آب گرم و صابون بشویید و با حوله خشک کنید. اگر پروتز چسب دار دارید ممکن است محصولات خاصی وجود داشته باشد که برای تمیز نگه داشتن پروتز باید از آنها استفاده کنید. تامین کننده پروتز شما می تواند در مورد این موارد بیشتر به شما بگوید.مراقب باشید که پروتز را با اجسام نوک تیز مانند حلقه یا سنجاق گیر نکنید زیرا ممکن است به آن آسیب برساند و باعث نشت سیلیکون شود.

نحوه استفاده از پروتز سینه:

پس از ماستکتومی، پروتز ها در زیر پوست یا ماهیچه قفسه سینه قرار می گیرند. (بیشتر ماستکتومی ها با استفاده از تکنیکی به نام ماستکتومی محافظ پوست انجام می شود که در آن قسمت زیادی از پوست سینه برای استفاده در بازسازی سینه ذخیره می شود.)

پروتز ها معمولا به عنوان بخشی از یک روش دو مرحله ای قرار می گیرند. در مرحله اول، جراح دستگاهی به نام گسترش دهنده بافت را در زیر پوستی. که پس از ماستکتومی باقی می‌ماند. یا زیر عضله قفسه سینه قرار می‌دهد. منبسط کننده به آرامی با سالین در طی ملاقات های دوره ای پس از جراحی با پزشک پر می شود.

در مرحله دوم، پس از شل شدن و بهبودی کافی بافت قفسه سینه. منبسط کننده برداشته شده و با پروتز جایگزین می شود. بافت قفسه سینه معمولاً 2 تا 6 ماه پس از ماستکتومی برای کاشت آماده است. در برخی موارد، پروتز را می توان در طی همان عمل جراحی ماستکتومی در سینه قرار داد – یعنی از یک گسترش دهنده بافت برای آماده سازی پروتز استفاده نمی شود .

دیگر توضیحات …

جراحان به طور فزاینده ای از موادی به نام ماتریکس پوستی بدون سلول به عنوان نوعی داربست یا “قلاب” برای حمایت از گسترش دهنده های بافت و پروتز ها استفاده می کنند. ماتریکس پوستی سلولی نوعی توری است که از پوست اهدایی انسان یا خوک ساخته می‌شود. که برای حذف تمام سلول ها برای از بین بردن خطر رد شدن و عفونت، استریل و پردازش شده است.

بسیاری از زنانی که ماستکتومی انجام می دهند. (جراحی برای برداشتن کل سینه برای درمان یا پیشگیری از سرطان سینه) این امکان را دارند. که شکل پستان برداشته شده را بازسازی کنند. زنانی که تصمیم می‌گیرند سینه‌های خود را بازسازی کنند. گزینه های مختلفی برای انجام این کار دارند. سینه ها را می توان با استفاده از ایمپلنت (سالین یا سیلیکون) بازسازی کرد.

جراحان چگونه از بافت بدن خود زن برای بازسازی سینه استفاده می کنند؟

در بازسازی بافت اتولوگ ، تکه‌ای از بافت حاوی پوست، چربی. رگ‌های خونی و گاهی عضله. از جای دیگری در بدن زن گرفته میشود. و برای بازسازی سینه استفاده می گیرد. این تکه بافت فلپ نامیده می شود. نقاط مختلف بدن می توانند فلپ هایی را برای بازسازی سینه ایجاد کنند. فلپ هایی که برای بازسازی سینه استفاده می شوند. اغلب از شکم یا پشت می آیند. با این حال، آنها را می توان از ران یا باسن نیز گرفت.بسته به منبع آنها، فلپ ها می توانند ساقه دار یا آزاد باشند.

با یک فلپ ساق پا ، بافت و رگ های خونی متصل با هم از طریق بدن به ناحیه سینه منتقل می شوند. از آنجایی که جریان خون به بافت مورد استفاده برای بازسازی دست نخورده باقی مانده است، پس از جابجایی بافت نیازی به اتصال مجدد عروق خونی نیست. با فلپ های آزاد، بافت از جریان خون خود جدا می شود. باید با استفاده از تکنیکی به نام میکروسرجری به عروق خونی جدید در ناحیه سینه متصل شود. این روش به سینه بازسازی شده خون رسانی می کند.

سن مناسب برای جراحی پروتز سینه:

انجام پروتز سینه دارای محدودیت سنی است و نیاز است بیماران حداقل سن مورد نیاز را دارا باشند. محدودیت سن با توجه به نوع پروتز سينه متفاوت خواهد بود. برای انجام عمل پروتز سینه بیمار حداقل باید 18 سال سن داشته باشد و در پروتز های سیلیکونی حداقل سن بیمار باید 22 باشد. دلیل محدودیت سنی ، رشد کامل بافت سینه است .

اگر پس از انجام جراحي پروتز سينه. سینه ها رشد کنند نتیجه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.به همین دلیل تا زمانی که رشد سینه ادامه داشته باشد بهتر است جراحی بزرگ کردن سینه انجام نشود. همچنین انجام عمل بزرگ کردن سینه در سینه های در حال رشد باعث اختلال در روند رشد سینه می شود .

نتیجه گیری:

پروتزهای سینه برای کمک به فرد در حفظ شکل طبیعی خود. برای بهبود ظاهر و رضایت از فرم سینه ها انجام می گیرد. انتخاب برای انجام پروتز یک تصمیم شخصی است. اما برای کسانی که آنها را می خواهند، چندین گزینه وجود دارد. یک فرد می تواند انتخاب کند که چه نوع، احساس و وزنی برای او و نیازهای کلی او بهترین است.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
پروتز سینه و انواع روش پروتز سینه
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر