دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

پلاتیسماپلاستی

پلاتیسماپلاستی

پلاتیسماپلاستی یک روش جوان‌سازی است که برای افزایش وضوح گردن از زاویه فک به سمت چانه انجام می‌شود و در نتیجه یک کانتور جوان و زیبایی به صورت باز می‌گردد. به طور کلی در افراد بین 40 تا 60 سال و برای کسانی که خواهان بهبود زیبایی و از بین رفتن چین و چروک فک و گردن هستند استفاده می شود.

برای بیماران بالای 60 سال که دارای پوست و چربی اضافی قابل توجهی در گردن هستند مناسب نیست. برای این بیماران، روش های دیگری مانند لیفت صورت و لیپوساکشن باید به همراه پلاستیماپلاستی اضافه شود. با این حال، پلاتیسماپلاستی معمولاً همراه با ریتیدکتومی کامل گردن و صورت انجام می‌شود، که در آن هدف بهبود چروک های پایین پلک پایین و پایین ترقوه است. گردن یک ساختار تشریحی پیچیده است. برای به دست آوردن یک کانتور جوان و زیبا، دانش کامل آناتومی و فیزیولوژی آن برای جراح جراحی ضروری است.

 

آناتومی و فیزیولوژی گردن

گردن به سه زیر واحد زیبایی شناسی تقسیم می شود: (1) زیر واحد چانه، (2) زیر واحد زیر واحد و (3) زیر واحد قدامی گردن. از نظر تشریحی، گردن دارای سه لایه است. پوست، فاسیای سطحی و فاسیای عمیق. فاسیای سطحی شامل چربی، بافت همبند، عضله پلاتیسما، وریدهای سطحی، غدد لنفاوی و اعصاب پوستی است. فاسیای عمیق دارای سه لایه است: لایه خارجی یا سرمایه گذاری فاسیای عمیق، فاسیای میانی یا پیش تراشه و فاسیای عمقی یا داخلی پیش مهره ای.

پلاتیسما یک عضله پهن و نازک است که در قسمت قدامی گردن قرار دارد و در مردان ضخیم تر از زنان است (شکل را ببینید). توسط شاخه گردنی عصب صورت که در زیر عضله حرکت می کند کنترل می شود و عمل آن کمک به فشار دادن لب پایین در هماهنگی با انگولی اوریس کاهش دهنده است. پلاتیسما ادامه سیستم عضلانی آپونورتیک سطحی (SMAS) است که درست بالای مرز تحتانی فک پایین شروع می شود. هم SMAS و هم پلاتیسما چربی زیر جلدی گردن و صورت را به دو لایه تقسیم می کنند. صفحه ساب پلاتیسمی در گردن شامل لایه عمیق چربی، شاخه های عصب صورت، غده زیر فکی، دم غده پاروتید و ورید ژوگولار خارجی است. در ناحیه سابمنتال و سوپرهیوئید، یک لایه چربی ضخیم روی پلاتیسما قرار گرفته و در قسمت پایین نازک تر می شود.

درک آناتومی شاخه های حاشیه ای فک پایین و گردنی عصب صورت و عصب بزرگ گوش (GAN) هنگام انجام لیفت گردن یا ریتیدکتومی گردن و صورت ضروری است.

عصب مارجینال فک پایین از قسمت قدامی تحتانی غده پاروتید خارج می شود و به سمت قدامی و عمیق به سمت SMAS و پلاتیسما حرکت می کند. سپس در امتداد مرز تحتانی فک پایین حرکت می کند. در قسمت میانی فک پایین، به یک صفحه سطحی بین پلاتیسما و فاسیای عمقی بالا می رود و از شریان صورت عبور می کند تا عضله depressor labii inferioris و mentalis را تامین کند. “ناحیه خطر” عصب حاشیه ای فک پایین از زاویه فک پایین تا شریان صورت امتداد می یابد، جایی که اگر دیسکسیون به عمق پلاتیسما برود بیشتر در معرض آسیب است. بنابراین، صفحه ایمن تشریح در این ناحیه نسبت به پلاتیسما سطحی است.

 

شاخه گردنی عصب صورت که پلاتیسما را تامین می کند همراه با عصب فک پایین (در 20٪ موارد) حرکت می کند یا پس از خروج از غده پاروتید ممکن است به سمت عقب به سمت زاویه فک پایین حرکت کند (در 80٪ موارد). موارد). در نهایت، هر دو شاخه در غده زیر فکی درست جلوی استخوان هیوئید جدا می شوند. “ناحیه خطر” برای شاخه گردن در سطح استخوان هیوئید است، زمانی که دیسکشن تا عمق پلاتیسما است. بنابراین، هنگام انجام لیفت گردن، جراح باید در حین تشریح عمقی پلاتیسما در ناحیه گردن بسیار احتیاط کند.

شایع ترین عصب آسیب دیده در ریتیدکتومی عصب بزرگ گوش است. از مرز خلفی عضله استرنوکلیدوماستوئید در نقطه ای 6.5 سانتی متری پایین تر از گوش خارجی گوش خارج می شود که به عنوان نقطه مک کینی شناخته می شود. GAN یک عصب حسی است و ناحیه پوستی غده پاروتید و لوبول گوش را تامین می کند. در حین بالا بردن فلپ پوستی خلفی، جراح باید مراقب باشد که از بالا بردن فلپ ضخیم که در عمق لایه زیرین قرار دارد خودداری کند، زیرا GAN در این ناحیه بسیار سطحی است.

یک گردن جذاب و جوان با معیارهای زیر تعریف می شود که در ارزیابی تغییرات مربوط به سن در گردن استفاده می شود، از جمله:

زاویه سرویکو ذهنی (CMA) زاویه بین چانه و گردن است. باید به خوبی تعریف شود و زاویه ایده آل بین 105 تا 120 درجه باشد

برجستگی ذهنی – منتوم یا چانه باید برجسته، به خوبی مشخص و در نمای قدامی و نمایه حجاری شود.

موقعیت هیوئید – موقعیت ایده آل استخوان هایوئید برتر و خلفی است و در نتیجه یک CMA حاد و برجسته ایجاد می کند.

مرز تحتانی فک پایین به خوبی مشخص شده است

مرز قدامی قابل مشاهده عضله استرنوکلیدوماستوئید (SCM)

افسردگی ساب هیوئید

برآمدگی قابل مشاهده تیروئید (غضروف تیروئید)

برخی از تغییرات مرتبط با افزایش سن که منجر به بدشکلی گردن می شود را می توان به از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل تخریب کلاژن و الاستین پوستی، تجمع چربی، آسیب مزمن نور خورشید، لیپودیستروفی و ​​تغییرات هورمونی نسبت داد. با افزایش سن، عضله پلاتیسما سست می‌شود و فاسیای حمایت‌کننده از خط میانی نیز ضعیف می‌شود، که منجر به آویزان شدن مرزهای داخلی پلاتیسما می‌شود و نوارهای پلاتیسمی را تشکیل می‌دهد. مرزهای جانبی عضلات نیز ممکن است آویزان شوند. علاوه بر این، پتوز غدد زیر فکی وجود دارد که منجر به از دست دادن تعریف مرز فک پایین می شود. همچنین تضعیف و شل شدن رباط های نگهدارنده صورت و گردن وجود دارد. رباط های زایگوماتیک و ماستریک شل و کشیده می شوند. اجازه نزول بافت نرم صورت به گردن و منجر به چین های بینی برجسته با کاهش تعریف گردن-صورت. به طور مشابه، چین‌های لبی فکی (jowls) در اثر ضعیف شدن و کشیدگی رباط پوستی ماستریک و رباط‌های پوستی فک پایین (فک پایین) ایجاد می‌شوند که به بافت نرم اضافی و شل گونه اجازه می‌دهد تا پایین بیاید و روی مرز تحتانی فک پایین بریزد. انباشته شدن چربی در داخل پاچه ها باعث اختلال بیشتر در خط فک می شود.

تغییرات ثانویه‌ای که به پیری گردن کمک می‌کند شامل چین‌های برجسته لبی فکی، چین‌های نازولبیال برجسته مرتبط با نزول بافت نرم صورت، کاهش حجم اسکلت استخوانی صورت و پری زیر ذهنی است. با این حال، مطالعات اخیر این ایده را به چالش کشیده اند که نوارهای پلاتیسمی به دلیل افتادگی پوست و آتونی عضلانی است و نشان می دهد که در واقع ناشی از بیش فعالی عضلانی است.

موارد منع استفاده از روش پلاتیسماپلاستی

هیچ منع مصرف مطلقی وجود ندارد، اما برخی از بیماران کاندید مناسبی برای جراحی نیستند. این شامل:

بیمارانی که انتظارات غیر واقعی دارند

بیماران مبتلا به مشکلات روانپزشکی (اختلال بدشکلی بدن، روان پریشی، شیدایی و افسردگی اساسی)

سیگاری های شدیدی که حداقل یک ماه قبل از عمل سیگار کشیدن را ترک نمی کنند

بیمارانی که از نظر پزشکی برای جراحی مناسب نیستند

بیمارانی که از داروهای خاصی مانند ایزوترتینوئین استفاده می کنند، که ممکن است منجر به بهبود ضعیف زخم شود [19]

بیمارانی که تغییرات قابل توجهی در امتداد خط فک و فک دارند و آنهایی که پتوز میانی صورت دارند

 

انواع روش پلاتیسماپلاستی

پلاتیسماپلاستی قدامی (مدیال).

این متداول ترین تکنیک مورد استفاده است و مستلزم تقریب خط میانی دیاستاز پلاتیسمی از چانه تا غضروف تیروئید است. یک برش عرضی چین و چروک پوست فقط در دم به چین زیر ذهنی ایجاد می‌شود و پوست به صورت دمی به سمت غضروف کریکوئید و فراتر از آن می‌چرخد. سپس نوارهای پلاتیسمی با جداسازی عضله در خط میانی و از شکم قدامی دیگاستریک اصلاح می شوند.

قبل از تقریب، مرزهای عضلانی اضافی میانی بریده شده و بدون انواژیناسیون یا آغشته سازی به صورت صاف لبه به لبه به هم بخیه می شوند (شکل را ببینید). در این مرحله بسته به بیمار، در حین عمل تصمیم گیری می شود که آیا چربی ساب پلاتیسمال برداشته شود یا خیر. پلاتیسماپلاستی قدامی برای درمان چربی ساب پلاتیسمی اضافی، غدد برجسته زیر فکی، شکم قدامی حجیم عضلات معده، یا نوارهای پلاتیسمی پویا “سخت” ایده آل نیست. هنگامی که همزمان لیفت صورت و لیفت گردن انجام می شود، پلاتیسماپلاستی باید پس از برش و تعلیق فلپ گونه-SMAS انجام شود، زیرا اصلاح بهینه چین های گونه و چانه ها را در زمان آخرین انجام می دهد.

 

Platysmapexy جانبی/Platysmaplast

پلاتیسماپکسی جانبی زمانی انجام می شود که یک افزونگی خفیف افقی از پلاتیسما وجود داشته باشد. این روش معمولاً بعد از پلاتیسماپلاستی داخلی انجام می شود و شامل بخیه زدن پلاتیسما به ربع بالایی فاسیای SCM است. برخی از نویسندگان از لنگر انداختن مرز جانبی پلاتیسما به فاسیای گوش پیش گوش پلاتیسما حمایت می‌کنند که بردار عمودی‌تری به تکیه‌گاه و لیفت می‌دهد. این یک کانتور گردن صاف و یکنواخت را تضمین می کند و لیفت گردن را تثبیت می کند.

هنگامی که افزونگی پلاتیسمی افقی بیش از حد باشد، یک فلپ جابجایی پس از گوش (PATF) گونه SMAS-platysma برنامه ریزی می شود. PATF در هر دو طرف به فاسیای ماستوئید بخیه می شود و این منجر به کاهش بهینه افزونگی پلاتیسمای افقی حتی زمانی که بیمار به پایین نگاه می کند، می شود. این روش معمولاً با لیفت صورت ترکیب می‌شود و تنها پس از اتمام پلاتیسماپلاستی قدامی/ داخلی باید انجام شود.

 

کرست پلاتیسماپلاستی (فلدمن)

این نوعی از پلاتیسماپلاستی قدامی است که در آن مرزهای داخلی پلاتیسما، پس از برش، با یک بخیه مونوفیلامنت پیوسته بخیه می‌شوند که تا حصول نتیجه مطلوب از خط میانی گردن به بالا و پایین کشیده می‌شود. برخی از نویسندگان بخیه های مدفون و منقطع را ترجیح می دهند و ممکن است این کار را با لیفت کامل صورت و پلاتیسماپکسی جانبی، بسته به اندیکاسیون انجام دهند. انجام فقط یک کرست پلاتیسماپلاستی بدون حمایت جانبی و برتر، خطر پایین آمدن پلاتیسما را به همراه دارد که به طور بالقوه منجر به شکست این عمل می شود.

پلاتیسماپلاستی هاموک (همپوشانی پلاتیسمال)

فوئنته دل کامپو برای اولین بار این تکنیک همپوشانی پلاتیسما را در خط میانی توصیف کرد. او آن را “پلاتیسماپلاستی بانوج” نامید. این شامل همپوشانی پلاتیسما به صورت دو سینه در وسط گردن است و بازسازی عملکردی عضلانی و زیبایی را فراهم می کند. متعاقباً توسط Gentile اصلاح شد، که در آن او از بخیه های درهم آمیخته از طریق پلاتیسما استفاده کرد که در نتیجه یک لایه داخلی به جانبی ایجاد شد.

 

جراحي پلاتيسماپلاستي

این تکنیک شامل در هم تنیدن بخیه از طریق پلاتیسما به صورت دایره ای است. هنگامی که بخیه سفت می شود، پلاتیسما معکوس و چین می شود، در نتیجه سطح آن کاهش می یابد و چین درست زیر لبه فک پایین عمیق می شود، که به نوبه خود باعث بهبود تعریف خط فک می شود. سه نوع پلاتیسماپلاستی کیفی شرح داده شده است:

پلاتیسماپلاستی پرستینگ نوع I به سادگی شامل قرار دادن بخیه های درهم تنیده درست زیر زاویه فک پایین و دنبال کردن مرز آن برای مشخص کردن بیشتر آن است.

پلاتیسماپلاستی تیپ دوم پرستینگ شامل بخیه های روی هم قرار گرفته در مرز داخلی پلاتیسما است که شبیه سازی یک پلاتیسماپلاستی hammock است.

پلاتیسماپلاستی پرسترینگ نوع III – در این نوع بخیه‌های پیوسته به هم پیوسته از فاسیای ماستوئید در یک طرف به سمت طرف مقابل و دوباره برمی‌گردند. در ابتدا از بخیه های غیر قابل جذب استفاده می شد، اما در حال حاضر پلی تترافلوئورواتیلن منبسط شده (ePTFE) و نخ های خاردار اغلب ترجیح داده می شوند.

 

نتیجه نهایی پلاتیسماپلاستی

پس از انجام لیفت گردن و/یا لیفت صورت، کانتورینگ نهایی چربی سطحی گردن انجام می شود. معمولاً تحت تجسم مستقیم با استفاده از قیچی انجام می شود. با این حال، اجتناب از برداشتن بیش از حد چربی ضروری است زیرا می تواند منجر به اسکلت شدن گردن و نتیجه غیرطبیعی شود. این پیکرتراشی نهایی چربی یک کانتور صاف و یکنواخت به گردن و یک نتیجه قابل پیش بینی را تضمین می کند. به دنبال آن قرار دادن درن انجام می شود که به طور معمول در تمام لیفت های اولیه و ثانویه گردن انجام می شود تا از هماتوم ها و سروماهای دردسرساز بعد از عمل جلوگیری شود. پس از تایید نهایی هموستاز کافی و کانتور گردن، برش ساب منتال در دو لایه بسته می شود.

—————————————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتوب محمد مهجوری

—————————————————————————–

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
پلاتیسماپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر