دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی در مردن و علت ژنیکوماستی:

ژنیکوماستی که به لاتین Gynecomastia نامیده می شود. یک وضعیت رشد یا بزرگ شدن بیش از حد بافت پستان در مردان یا پسران است. این وضعیت سبب شده تا سینه ها بزرگتر شوند. همچنین امکان رشد سینه ها را در مردان به طور ناهموار به همراه دارد. یعنی ممکن است یکی از سینه ها بزرگ تر از دیگری باشد.

ژنیکوماستی اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک پسر نوجوان یا حتی جوان دچار تغییرات هورمونی در دوران بلوغ می شود. اما ممکن است برای نوزادان تازه متولد شده و مردان مسن نیز اتفاق بیفتد. از این رو بهتر است تا با این ویژگی بیشتر آشنا شده و در صورت وجود چنین خصوصیتی در سینه های شما آقایان راه حل آن را به دست آورید. ما در این بحث می خواهیم به تعریف ژنیکوماستی و این که چه راه درمانی دارد و انواع آن بپردازیم.

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود؟

ژنیکوماستی معمولا یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است. ممکن است با علل مختلف تغییرات هورمونی مرتبط باشد. اما در بسیاری از موارد، علت آن مشخص نیست. ژنیکوماستی اغلب به دلیل تغییر در سطح هورمون زنانه ( استروژن ) و هورمون مردانه ( تستوسترون ) ایجاد می شود. اما می تواند ناشی از چیزهای دیگری نیز باشد.

ژنیکوماستی می تواند یک عارضه جانبی برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، آنتی بیوتیک ها، شیمی درمانی، داروهای سرطان پروستات، زخم یا داروهای قلبی عروقی باشد. داروهای غیرقانونی مانند استروئیدهای آنابولیک، هروئین یا ماری جوانا نیز دیگر داروهایی هستند که امان ایجاد ژنیکوماستی را می توانند سب شوند.

برخی از بیماری ها و شرایط پزشکی در به وجود آمدن ژنیکوماستی نقش دارند!

علت ژنیکوماستی یا همان بزرگ شدن پستان در مردان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. برخی از افراد با مواجه شدن با برخی بیماری ها و درمان ها ممکن است به ژنیکوماستی دچار شوند. این موارد شامل آن چه در ادامه بیان می کنیم خواهند بود:

 • بیماری های کبدی
 • بیماری کلیوی
 • سرطان ریه
 • سرطان بیضه
 • تومورهای غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز
 • برخی از شرایطی که نوزاد با آن متولد می شود (اختلالات مادرزادی)
 • اختلالات تیروئید
 • آسیب یا تروما
 • چاقی

نوزادان تازه متولد شده ممکن است یک نوع کوتاه مدت ژنیکوماستی داشته باشند. این اغلب به این دلیل است که استروژن مادر برای مدتی پس از تولد در خون نوزاد باقی می ماند. ژنیکوماستی با سرطان سینه ارتباطی ندارد. به ندرت پیش می آید که مردان به سرطان سینه مبتلا شوند. اما پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای رد سرطان سینه درافرادی که دچار ژنیکوماستی هستند انجام دهد.

علائم ژنیکوماستی ( بزرگی سینه مردان ) چیست؟

برخی از مردان که دچار بزرگی سینه هستند همگی به یک صورت نبوده و برخی ممکن است دارای سینه هایی باشند که یکی بزرگتر از دیگری باشد. به عبارت دیگر ممکن است ژنیکوماستی در یک یا هر دو سینه داشته باشند. ممکن است به صورت توده یا بافت چربی در زیر نوک پستان شروع شود که دردناک باشد. سینه ها اغلب به طور ناهموار بزرگ می شوند. علائم ژنیکوماستی در بعضی موارد شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد.

از این رو لازم است که در صورت مشاهده تغییر اندازه و درد در سینه خود به پزشک مراجعه نمایید. همان گونه که گفته شد امکان ابتلاء مردان به سرطان سینه بسیار نادر و حتی می توان گفت امکان پذیر نیست. اما با این وجود داشتن درد در سینه ها را باید نادیده نگرفت و در صدد رفع آن باید بود.

ژنیکوماستی چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص این که آیا شما به بزرگی سینه یا همان ژنیکوماستی دچار هستید علاوه بر مشاهده ظاهر سینه ها. روش های پزشکی نیز برای اثبات آن وجود دارد. پزشک معالج شما با معاینه پستان فرد مورد نظر از او آزمایش هایی می گیرد.

پزشک برای رد سایر بیماری ها یا شرایط، ممکن است آزمایش هایی از جمله آزمایشات زیر را برای مراجعه کنند تجویز نماید:

 • آزمایش خون، از جمله آزمایش عملکرد کبد و مطالعات هورمونی
 • آزمایشات ادرار
 • عکسبرداری با دوز کم اشعه ایکس از سینه ها (ماموگرافی)
 • یک نمونه کوچک بافت سینه (بیوپسی) ممکن است برداشته شود و برای سلول های سرطانی بررسی شود.

نکته مهم: در برخی موارد، برای تشخیص این بیماری نیازی به آزمایش نیست. از این رو اگر دکتر اقدام به گرفتنآزمایش از فرد مورد نظر نکرد نباید نگران شد.

ژنیکوماستی چگونه درمان می شود؟ ( درمان ژنیکوماستی ):

برای ان که آقایانی که به بزرگی سینه دچار شده اند و از این مشکل رنج می برد درمان شوند. دکتر بهترین درمان را برای آنان تعیین می کند. پزشک معالج سلامت کلی و سلامت گذشته فرد، سن بیمار، میزان سلامتی و مریضی او در حال حاضر، دانستن داروها و سایر روش های درمانی که فرد از آن استفاده کرده یا می کند و … را تحث بررسی قرار داده و در نهایت اقدام به ارائه مناسب ترین روش درمان خواهد کرد.

بیشتر موارد ژنیکوماستی در دوران بلوغ برای مردان اتفاق می افتد. این وضعیت معمولاً بدون درمان به خودی خود بهبود می یابد. این ممکن است از 6 ماه تا 2 یا 3 سال طول بکشد. اگر دارویی باعث بزرگ شدن سینه شما شده است، ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قطع کنید. که می تواند مشکل را حل کند.

اگر بیماری باعث ایجاد این بیماری شده باشد، بیماری باید درمان شود. هورمون درمانی ممکن است برای درمان ژنیکوماستی استفاده شود. در موارد نادر، ممکن است از جراحی برای برداشتن بافت اضافی استفاده شود.

نکات کلیدی در مورد ژنیکوماستی:

ژنیکوماستی رشد یا بزرگ شدن بیش از حد بافت پستان در مردان یا پسران است. سینه ها بزرگتر می شوند. آن ها اغلب به طور ناهموار رشد می کنند. Gynecomastia به دلیل تغییر در سطح هورمون زنانه (استروژن) و هورمون مردانه (تستوسترون) ایجاد می شود. موارد دیگری نیز ممکن است باعث آن شود. بیشتر موارد زمانی اتفاق می‌افتد که یک پسر نوجوان در حال گذراندن دوران بلوغ است. اما ممکن است برای نوزادان تازه متولد شده و مردان مسن نیز اتفاق بیفتد. ژنیکوماستی اغلب خود به خود از بین می رود. در برخی موارد نیاز به هورمون درمانی است. جراحی نیز ممکن است به درمان این بیماری کمک کند.

ژنیکوماستی چقدر شایع است؟

ژنیکوماستی شایع ترین اختلال سینه در مردان است. این بیماری بین 50 تا 65 درصد از پسران و مردان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اما نگران کننده نیست و برای آن درمان وجود دارد. ممکن است پسران و مردان به دلیل ظاهری آن دچار ناراحتی باشند و از ظاهر بدن خود در صورت وجود سینه های بزرگ و نا متقارن نارضایتی داشته باشند.

چه کسانی ممکن است ژنیکوماستی داشته باشند؟

ژنیکوماستی می تواند در زمان های مختلف رخ دهد. بنابراین نمی توان گفت که مختص به دوره ای خاص از دوران زنگی آقابان می باشد:

تولد: بیش از نیمی از نوزادان پسر دارای سینه های بزرگ یا جوانه های سینه هستند. این وضعیت به دلیل سطح استروژن مادر است. سینه های بزرگ شده معمولا در عرض چند هفته از بین می روند.

بلوغ: بیش از نیمی از پسران نوجوان درجاتی از بزرگ شدن سینه را دارند. نوسانات هورمونی، از جمله افت تستوسترون و افزایش استروژن، باعث رشد بافت سینه می شود. این وضعیت با یکنواخت شدن سطح هورمون از بین می رود – فرآیندی که تکمیل آن حدود شش ماه تا دو سال طول می کشد.

بزرگسالی: بزرگ شدن سینه ها در مردان بالای 50 سال شایع تر است. با افزایش سن، بدن مردان تستوسترون کمتری تولید می کند. آنها همچنین ممکن است چربی بدن بیشتری داشته باشند که باعث تحریک تولید استروژن و رشد بافت سینه می شود.

ژنیکوماستی چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

برخی از افراد نمی خواهند یا نیاز به درمان ژنیکوماستی دارند. اگر دارو یا ماده دیگری باعث بزرگ شدن سینه ها می شود، ممکن است لازم باشد مصرف دارو را متوقف کنید یا به داروی دیگری تغییر دهید. اگر علت بیماری باشد، تورم باید با درمان بیماری برطرف شود. برخی از مردان جراحی کوچک کردن سینه را انتخاب می کنند . در طی این روش، جراح پلاستیک بافت سینه را برمی دارد تا سینه ها را کوچکتر کند.

آیا می توان از ژنیکوماستی پیشگیری کرد؟

شما نمی توانید از بسیاری از تغییرات هورمونی که باعث ژنیکوماستی می شوند جلوگیری کنید. در صورت نیاز، ممکن است خطر بزرگ شدن سینه مردانه خود را با تعویض دارو یا جستجوی درمان برای اختلال مصرف مواد کاهش دهید.

عوارض ژنیکوماستی چیست؟

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان سینه در مردان مبتلا به ژنیکوماستی کمی بیشتر است. هر زمان که احساس کردید یا متوجه تغییرات غیر عادی سینه شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

ژنیکوماستی می تواند بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد. ممکن است فرد احساس خجالت کند یا احساس اضطراب یا افسردگی نماید. مراحلی وجود دارد که می تواند برای مدیریت این احساسات توسط فرد انجام شود. نمونه ای از آن هاست که در مورد احساس ژنیکوماستی با پزشک خود صحبت کند.

پزشک ممکن است برای مسایل روانی ناشی از آن یک متخصص بهداشت روان را پیشنهاد کند. که می تواند به او در مدیریت هر گونه مشکل سلامت روانی کمک کند. بزرگ شدن سینه مردان اغلب با گذشت زمان یا با تغییر دارو از بین می رود. برخی از مردان نسبت به ظاهر خود آگاه می شوند. که ممکن است منجر به افسردگی و اضطراب شود. اما این مشکلات پس از درمان ژنیکوماستی باید بهبود یابد.

اگر شما به این مشکل دچار شده اید بهتر است تا با خانواده و دوستان نزدیک خود صحبت کنید. آن ها شما را بهتر می شناسند و می توانند پشتوانه عاطفی مورد نیاز را به شما بدهند. گروه های پشتیبانی نیز می توانند کمک کنند. شما این فرصت را خواهید داشت که با دیگرانی صحبت کنید که درک می کنند در چه شرایطی قرار دارید. برای یافتن گروه هایی که می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید، از پزشک خود کمک بخواهید.

تعدادی از داروها می توانند باعث ژنیکوماستی شوند. این شامل:

آنتی آندروژن ها برای درمان بزرگی پروستات، سرطان پروستات و سایر شرایط استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به فلوتامید، فیناستراید (Proscar، Propecia) و اسپیرونولاکتون (Aldactone، Carospir) اشاره کرد.

استروئیدهای آنابولیک و آندروژن ها برای درمان کمبودهای هورمونی، تاخیر در بلوغ یا از دست دادن عضلات ناشی از بیماری دیگر.

داروهای ایدز خواص استروژن مانند برخی از داروهای HIV می تواند باعث ژنیکوماستی، به ویژه Efavirenz (Sustiva) شود. همچنین داروهای ADHD که حاوی آمفتامین هستند، مانند Adderall. داروهای ضد اضطراب، مانند دیازپام (والیوم) و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نیز در این زمینه ممکن است تاثیر گداشته و سبب ژنیکوماستی در آقایان شوند.

آنتی بیوتیک ها. داروهای زخم، مانند داروی بدون نسخه سایمتیدین (Tagamet HB). شیمی درمانی برای درمان سرطان. داروهای قلب، مانند دیگوکسین (لانوکسین) و مسدود کننده های کانال کلسیم. داروهای تخلیه کننده معده، مانند متوکلوپرامید (Reglan). مواد مخدر تفریحی، مواد مخدر غیرقانونی و الکل نیز دیگر موارد هستند.

موادی که می توانند باعث ژنیکوماستی شوند عبارتند از:

 • الکل
 • استروئیدهای آنابولیک برای عضله سازی و افزایش عملکرد ورزشی استفاده می شود
 • آمفتامین ها
 • ماری جوانا
 • هروئین
 • متادون (متادوز)
 • شرایط سلامتی

بیماری هایی که می توانند با تأثیر بر تعادل هورمون ها باعث ژنیکوماستی شوند:

هیپوگنادیسم: شرایطی که تولید تستوسترون را کاهش می دهد، مانند سندرم کلاین فلتر یا نارسایی هیپوفیز، می تواند با ژنیکوماستی مرتبط باشد.

سالخوردگی: تغییرات هورمونی که با افزایش سن رخ می دهد می تواند باعث ژنیکوماستی شود، به خصوص در مردانی که اضافه وزن دارند.

تومورها: برخی از تومورها، مانند تومورهایی که شامل بیضه ها، غدد فوق کلیوی یا غده هیپوفیز می شوند، می توانند هورمون هایی تولید کنند که تعادل هورمونی مردانه و زنانه را تغییر می دهند.

پرکاری تیروئید: در این شرایط، غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند.

نارسایی کلیه: حدود نیمی از افرادی که تحت درمان دیالیز قرار می گیرند به دلیل تغییرات هورمونی دچار ژنیکوماستی می شوند.

نارسایی کبد و سیروز: تغییرات در سطح هورمون مربوط به مشکلات کبدی و داروهای سیروز با ژنیکوماستی مرتبط است.

سوء تغذیه و گرسنگی: هنگامی که بدن شما از تغذیه کافی محروم می شود، سطح تستوسترون کاهش می یابد در حالی که سطح استروژن ثابت می ماند و باعث عدم تعادل هورمونی می شود. ژنیکوماستی همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که تغذیه طبیعی از سر گرفته شود.

محصولات گیاهی که سبب ایجاد ژنیکوماستی در مردان می شوند:

روغن های گیاهی مانند درخت چای یا اسطوخودوس که در شامپوها، صابون ها یا لوسیون ها استفاده می شوند با ژنیکوماستی مرتبط هستند. این احتمالاً به دلیل فعالیت ضعیف استروژنی آن ها است. مهمترین غذاهایی که باعث ایجاد سینه در مردان می شود محصولات سویا، چغندر، لبنیات، میگو، توت فرنگی، گوشت منجمد، آبجو، کنسرو و غذاهای سرخ شده است. این غذاها تولید استروژن را افزایش می دهند و می توانند تولید تستوسترون را سرکوب کنند.

آیا درمان های خانگی برای ژنیکوماستی وجود دارد؟

هیچ مکملی برای درمان ژنیکوماستی ثابت نشده است. هیچ مکملی، از جمله گیاهان آیورودا که از آن ها برای این مشکل توصیه می شود به طور علمی برای درمان ژنیکوماستی ثابت نشده است. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز هیچ دارویی را برای درمان ژنیکوماستی تایید نکرده است.

برخی از عادات سبک زندگی می تواند به افزایش چربی بدن کمک کند. افرادی که اضافه وزن دارند اغلب می توانند چربی بیشتری در سرتاسر بدن، از جمله دور سینه، نسبت به افرادی که اضافه وزن ندارند، داشته باشند. افزایش چربی بدن نیز می تواند با افزایش فعالیت آروماتاز ​​به کاهش سطح تستوسترون کمک کند.

رژیم غذایی افراد مبتلا به ژنیکوماستی:

داشتن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که بدن شما تمام مواد مغذی لازم برای به حداکثر رساندن تولید تستوسترون را دارد. و به شما کمک می کند درصد چربی بدن خود را کاهش دهید. مواد مغذی که به ویژه برای تولید تستوسترون مهم هستند عبارتند از پروتئین، ویتامین D و روی . فقط چند غذای بالقوه افزایش دهنده تستوسترون عبارتند از: زرده تخم مرغ، صدف و ماهی تن.

برخی از غذاها مواد شیمیایی به نام فیتواستروژن تولید می کنند که شبیه استروژن در بدن است. تحقیقات بیشتری برای درک کامل اثرات این مواد شیمیایی در بدن شما مورد نیاز است، اما به حداقل رساندن مصرف غذاهای حاوی فیتواستروژن ممکن است به بهبود نسبت تستوسترون به استروژن کمک کند.

سویا، حبوبات و ریشه شیرین بیان سه منبع رایج فیتواستروژن هستند. با مصرف مواد غذایی و مکمل های غذایی بالا می توان در درمان و رفع علت ژنیکوماستی خود قدن های بزرگی برداشت.

رژیم غذایی مدیترانه ای را امتحان کنید

رژیم مدیترانه ای یکی از انواع رژیم های غذایی است که تحقیقات انجام شده برای بهبود سلامت کلی بدن انجام می شود. این امر به خوردن غذاهای تازه و فرآوری نشده کمک می کند و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. پس از شروع یک برنامه ورزشی و رژیم غذایی جدید، تقریباً 8 هفته طول می کشد تا تغییرات قابل توجهی در بدن خود مشاهده کنید. از این رو این رزیم غذایی می تواند ژنیکوماستی مردان را تحت تاثیر قرار دهد. و برای آن مثبت باشد.

نتیجه گیری:

ژنیکوماستی در مردان و علت ژنیکوماستی را در این مقاله تا حدود زیادی مورد بررسی قرار دادیم. ژنیکوماستی در مردان یکی از مشکلات برای آن ها به شمار آمده و از بزگ بودن سینه های خود رضایت ندارد. از این رو می خواهند در رفع آن و درمان ژنیکوماستی بکوشند.

دکتر محمد مهجوری در تهران علاوه بر انجام جراحی های پلاستیک و درمان بسیاری از مشکلات ظاهری بدنی درمان هایی عالی برای ژنیکوماستی به افراد ارائه می دهند. شما می توانید جهت درمان ژنیکوماستی خود به ایشان مراجعه نمایید. تا با کم ترین هزینه بهترین نتیجه را از درمان های دکتر محمد مهجوری داشته باشید.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
ژنیکوماستی در تهران
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با دکتر