دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لیفت صورت

لیفت صورت چیست؟

با بالا رفتن سن همان گونه که مطلع هستید پوست شروع به شل شدن، افتادگی و از بین رفتن شادابی و جوانی بخصوص در صورت می کند. شل شدگی پوست به دلیل نحلیل رفتن چربی زیر پوست انجام شده. که سبب می شود تا پوست قابلیت ارتجاعی و صاف بودن خود را از دست بدهد. چین و چروک ها برای هیچ کسی خوشایند نیست زیرا خبر از پیری و گدر عمر دارد. برای رفع این مشکل لیفت صورت انجام می شود و یکی از راه های غلبه بر این چین و چروک می باشد.

لیفت صورت یا به اصطلاح پزشکی ریتیدکتومی ( rhytidectomy ) یک روش جراحی است. که علائم قابل مشاهده پیری در صورت و گردن را بهبود می بخشد. با این کار صورت 10 تا 15 سال جوان تر از سن واقعی فرد نشان داده خواهد شد. از بین رفتن خطوط جوانی صورت می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله نازک شدن پوست، از بین رفتن چربی صورت، جاذبه، آسیب های ناشی از نور خورشید، سیگار کشیدن و همچنین وراثت و استرس باشد.

با انجام لیفت صورت چروک موجود در اطراف دهان یعنی بینی و گوشه دهان، کنار چشم و گردن که به گردن بوقلمون شناخته می شود به شکل قابل ملاحظه ای از بین خواهند رفت. این لیفت صورت توسط دکتر زیبایی می تواند به صورت جراحی و یا بدون جراحی انجام شود. لیفت صورت را می توان با دیگر لیفت ها نظیر لیفت ابرو و جراحی پلک برای جوانسازی چشم های پیر نیز انجام داد و مانعی ندارد.

لیفت صورت توسط دکتر محمد مهجوری

روش های انجام لیفت صورت:

همان گونه که دربالا نیز گفته شد انجام لیفت برای صورت به صورت جراحی و یا بدون جراحی انجام می شود. در ادامه به بیان هر کدام از این روش ها و زیر مجموعه هایشان خواهیم پرداخت.

انتخاب بهترین روش برای انجام لیفت صورت باید با مشورت پزشک و زیباجو انجام بگیرد. دکتر با مشاهده نوع چروک و وضعیت پوست فرد متقاضی بهترین روش برای برای انجام لیفت انتخاب می کند. لذا برای کارهای زیبایی بخصوص عمل های لیفت صورت باید به سراغ بهترین دکتر در این زمینه رفت و زیبایی صورت خود را به هر دکتری نسپرد.

به عبارت دقبق تر اگر بخواهیم به روش های انجام لیفت بر روی صورت اشاره کنیم این کار به صورت روش تهاجمی ( جراحی ) و کم تهاجمی ( بدون عمل ) انجام می شود.

جراحی لیفت صورت:

در برخی از مواد تنها انتخاب روش جراحی برای لیفت کارساز است. زیرا خطوط موجود بر روی پوست فرد عمیق بوده و یا زیباجو می خواهد با یک بار هزینه کردن تا سالیان زیادی از انجام کارهای ترمیم و تمدید مجدد لیفت صورت خود بی نیاز گردد.

در جراحی لیفتینگ صورت برش باید انجام بگیرد و به همین دلیل جراحی نیز نامیده می شود. در این روش به اصطلاح تهاجمی نیاز به بی هوشی بوده البته می توان از روش بی حسی موضعی نیز استفاده کرد. اما در بیشتر مواقع فرد را بی هوش می کنند تا از استرس او در حین عمل لیفت صورت کاسته شود و عمل لیفت را دچار اختلال نکند.

برش ها برای لیفت در پشت خط رویش مو در قسمت شقیقه ها شروع می شوند و تا سمت زیر گوش ها ادامه پیدا می کنند. با ایجاد برش ها می توان چربی های منطقه صورت، گردن و گونه ها را برداشت. تا پوست آن مناطق را کشیده و صاف کند. پزشک زیبایی معمولا برش ها به این گونه انجام می دهد که لاله گوش را دور می زنند. البته ایجاد برش ها به جراح شما بستگی دارد. شاید حتی نیاز باشد در برخی موارد در زیر چانه فرد زیباجو برش هایی نیز زده شوند.

این جراحی زیبایی و کشیدگی پوست صورت به طور معمول 2 ساعت زمان نیاز دارد اما ممکن است به دلیل مشکلات بیشتر و عمیق و زیاد بودن میزان چروک پوست به مدت زمان بیشتری نیاز باشد. معمولا جراحی لیفت صورت عمری 10 ساله دارد و در صورتی که افراد نکات مراقبتی را به خوبی رعایت نمایند و برنامه غذایی مفیدی را در رژیم غذایی خود جای دهند. این اقدامات باعث خواهند شد که لیفت صورت بسیار ماندگار تر باشد.

لیفت صورت بدون جراحی:

بعضی از افراد دوست ندارند تا خود را زیر تیغ جراحی قرار دهند. اگر برای انجام کار مورد نطر راه بدون جراحی وجود داشته باشد تمایل دارند تا از راه بدون جراحی استفاده کنند. زیرا هم درد کمتری دارد و هم دوره نقاهت در روش بدون عمل کمتر خواهد بود.

ذز مورد لیفت صورت روش هایی وجود دارند که به لیفت صورت بدون عمل شناخته شده و در آن دسته قرار می گیرند. این روش ها شامل انتقال چربی یا فیلرها برای جایگزینی حجم چربی از دست رفته بوده. و یا از نخ برای بالابردن و ثابت نگه داشتن پوست می توان استفاده کرد. درمان های پوستی مانند IPL، درم ابریژن، لایه برداری یا لیزر نیز ممکن است برای بهبود کیفیت و بافت پوست انجام بگیرند.

در همه موارد گفته شده لیفت نمودن امکان پذیر است اما ماندگاری کمی داشته و نیاز به تمدید مجدد خواهد بود. بهترین روش برای ماندگاری بالا تنها روش لیفت صورت با جراحی است. درمان های جوان سازی کم تهاجمی یا همان لیفت صورت بدون جراحی نمی توانند به نتایج یکسانی دست یابند. اما ممکن است به تأخیر در روند چروک شدن پوست صورت و در تکمیل نتایج جراحی کمک کنند. برخی از روش های بدون جراحی لیفت صورت را در زیر بیان می کنیم و شرحی مختصر برای هر کدام ارائه خواهیم داد:

لیفت صورت با دستگاه هایفوتراپی:

متقاضیان لیفت نمودن صورت با روش بدون جراحی می توانند از روش دستگاه هایفوتراپی استفاده کنند. در این روش پوست صورت فرد توسط دستگاه مورد نظر که امواج اولتراسوند را ایجاد می کند مورد تماس قرار می گیرد. این امواج باعث جوانسازی پوست شده و در رفع چین و چروک نقش دارند. استفاده از روش دستگاه هایفوتراپی دوره نقاهت جراحی را ندارد ولی ماندگاری کم داشته و نیاز به استفاده دوباره خواهد داشت.

میکرونیدلینگ برای لیفتینگ صورت:

یکی دیگراز روش های انجام لیفت صورت میکرونیدلینگ است. در این روش نیز همانند هایفوتراپی از دستگاه استفاده شده و بدون برش و جراحی کار جوانسازی پوست را انجام می دهد. میکرونیدلینگ یا (CIT) روشی است بدون خونریزی و درد که چین و چروک پوست صورت را با استفاده از تابش نور مادون قرمز رفع خواهد کرد. اما معایبی که این روش دارد این است که برای چروک سطحی کاربرد داشته و نمی تواند چروک عمیق را از بین ببرد.

لیفت صورت با میکرودرم ابریژن:

میکرودرم ابریژن روشی است که به عنوان راهکاری بدون عارضه و تهاجم برای لایه برداری صورت و برداشتن سلول های مرده بر روی آن مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش لیفت صورت که بدون جراحی انجام می گیرد با استفاده از دستگاهی خاص و به روش مکانیکال. تراش سطحی بر روی پوست ایجاد می شود و به این ترتیب با شروع مکش، افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش میزان کلاژن سازی صورت می گیرد. نتیجه میکرودرم، جوانسازی و افزایش طراوت پوست می باشد.

لیفت صورت با روش اندولیفت:

یکی ازروش ها جدید و بدون جراحی برای لیفت صورت اندولیفت است. این روش که توسط لیزر اندولیفت انجام می شود باعث تحریک بافت‌ های عمقی پوست شده و در نتیجه از افتادگی پوست و چروک آن جلوگیری می کند و چروک موجود را رفع می نماید.

سفت سازی پوست نتیحه انجام روش اندولیفت است. پزشک از طریق منفذ بسیار ریزی فیبرهایی به ضخامت یک تار مو به زیر پوست می فرستد تا به حذف سلول‌ های چربی ‌- ریمدلینگ پروتئین‌ ها و تحریک فیبرهای کلاژن بافت پوست بپردازد.

تزریق فیلر جهت لیفت در بخش صورت:

در زمان ایجاد چروک، پوست شل شده و چربی زیر آن از بین می رود. پزشک جهت جبران این چربی و سفت کردن دوباره پوست از فیلر که شبیه به چربی و ژل می باشد استفاده می کند و فیلر را به بخش های مورد نظر با مهارت تزریق می نماید.

در روش فیلر چون از چربی بدن خود فرد برای صورت استفاده می شود لذا ماندگاری بیشتری به نسبت ژل های مصنوعی داشته ولی بالاتر بودن هزینه آن و لازم بودن انجام ساکشن برای به دست آورد چربی از بدن فرد علت استفاده بیشتر از ژل به جای آن می باشد.

تزریق بوتاکس برای لیفت:

یکی دیگر از راه های مناسب برای بر طرف کردن چروک پوست بخصوص در پوست صورت استفاده از بوتاکس است. بوتاکس ماده ای بوده که به صورت عضلانی به پوست صورت تزریق می شود. از راه فلج کردن عضله ای که بوتاکس به آن تزریق شده است از انقباض و حرکت آن جلوگیری کرده و با ماده ای که درون این چروک ها وارد می کند پوست را صاف خواهد نمود.

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

برای این سوال که هزینه لیفت صورت چقدر است نمی توان به طور دقیق رقم خاصی را بیان کرد. زیرا هزینه ای که تعیین می شود به موارد زیادی بستگی دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم. پس لازم است تا در همان جلسه اول و قبل از انجام لیفت از هزینه اطلاع پیدا کنید و آن را از پزشک خود کسب اطلاع نمایید.

اکثر طرح های بیمه درمانی جراحی لیفت صورت یا عوارض آن را پوشش نمی دهند. اما بسیاری از جراحان پلاستیک برنامه های تامین مالی بیمار را ارائه می دهند، بنابراین حتما در این باره از پزشک خود بپرسید. هزینه های لیفت صورت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حق الزحمه جراح
 • هزینه های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه های بی هوشی
 • نسخه های دارویی
 • لباس بعد از جراحی
 • آزمایش های پزشکی

خطرات جراحی لیفت صورت چیست؟

تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک بخصوص در صورت بسیار شخصی است و شما باید مزایای بالقوه در دستیابی به اهداف خود را با خطرات و عوارض احتمالی جراحی لیفت صورت که ممکن است شما را درگیر خود نماید بسنجید. به همین دلیل در ابتدا از فرد متقاضی درخواست می شود تا فرم های رضایت نامه را پر نموده و امضا کند. تا اطمینان حاصل شود که فرد این روش و خطرات و عوارض احتمالی را کاملاً درک کرده است.

خطرات لیفت صورت، اگرچه نادر است، شامل موارد زیر می باشند:

انجام هر گونه جراحی یا تغییر در بدن ممکن است در کنار مزایایی که دارد دارای عوارضی هر چند کم باشد. درباره عوارض لیفت صورت موارد زیر را در مجموع شناسایی کرده اند:

 • خطرات بی هوشی
 • خون ریزی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • آسیب عصب صورت همراه با ضعف
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست
 • درد مداوم
 • بهبود ضعیف زخم و از دست دادن پوست
 • تورم طولانی مدت
 • بی نظمی و تغییر رنگ پوست
 • ریزش موی موقت یا دائمی در محل برش ها
 • جای زخم نامطلوب
 • نتایج نامطلوب ممکن است شامل عدم تقارن، محل نامطلوب جای اسکار جراحی و ناهنجاری های قابل مشاهده در انتهای برش ها باشد.

اگر پزشک خود را با آگاهی و بررسی نمونه کارها انتخاب کرده باشید و پزشکی با تجربه و کار بلد در زمینه لیفت باشد. میزان عوارض به حداقل رسیده و نگرانی از بابت لیفت صورت نخواهید داشت.

نتیجه گیری:

این نکته را باید بدانید که لیفت صورت ظاهر اساسی شما را تغییر نمی دهد و نمی تواند روند پیری را متوقف کند. اما راهی برای کند نمودن این روند و بر طرف کردن چروک ایجاد شده تا سال های مشخص می باشد.

برای لیفت روش های با جراحی و بدون جراحی وجود دارند که برخی از مهم ترین آن ها را در بالا بیان کردیم. برای انجام لیفت صورت در تهران که توسط بهترین جراح لیفت صورت انجام بگیرید می توانید به دکتر مهجوری مراجعه نمایید. راه های ارتباط با دکتر مهجوری در زیر قرار داده شده اند:

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
face lift
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *