دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین و روش های جراحی، مزایا و عوارض:

بلفاروپلاستی پلک پایین و روش های جراحی، مزایا و عوارض آن را در این بحث می خواهیم بیان نماییم. در ابتدا به توضیح این که بلفاروپلاستی چیست می پردازیم. بلفاروپلاستی ( Blepharoplasty ) یا همان جراحی پلک ( Lower Eyelid Surgery ) یکی از رایج ترین عمل های صورت در بخش چشم در جهان است. یکی از انواع جراحی بلفاروپلاستی مربوط به جراحی پلک پایین میباشد. این جراحی شامل برداشتن و یا تغییر موضع چربی زیر چشم و در صورت لزوم برداشتن یا سفت کردن پوست اضافی پلک پایین است. هدف از جراحی پلک پایین جوان سازی ناحیه اطراف چشم و ایجاد ظاهری جوان تر است.

آیا پلک پایین شما پف کرده یا پف کرده به نظر می رسد؟ آیا همیشه خسته با زیر چشمانی متورم به نظر می رسید؟ یا آیا پوست شل و چروک زیر چشم خود دارید؟ افتادگی پلک پایین می تواند استرس زیادی ایجاد کند که می تواند زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. پف پلک پایین می تواند بر احساس شما چه از نظر جسمی و چه از نظر ذهنی و نحوه دید دیگران به شما را تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه، یک روش سرپایی نسبتا ساده وجود دارد که می تواند کیسه های پلک پایین را از بین ببرد و بافت پوست پلک شما را بهبود بخشد.

به طور کلی جراحی کیسه چشم که بلفاروپلاستی پلک تحتانی نیز نامیده می شود ، یک عمل زیبایی است که به اصلاح پوست از دست رفته، چربی اضافی و چین و چروک های ناحیه پایین چشم کمک می کند.ذبا افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی و چربی را از دست می دهد. این باعث می شود پلک پایین پف کرده، چروکیده و پف کرده به نظر برسد. جراحی پلک پایین می تواند زیر چشم را صاف تر کند و ظاهری جوان تر ایجاد کند.

بلفاروپلاستی پلک پایین چیست؟

بلفاروپلاستی تحتانی که به عنوان جراحی پلک پایین نیز شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که برای هدف قرار دادن و حل مشکلات آناتومیکی زمینه ای که باعث علائم پیری در پلک های پایین و اطراف آن می شوند، طراحی شده است و در نهایت ظاهری جوان تر و با طراوت ایجاد می کند. این جراحی جهت رفع موارد زیر بر روی افراد متقاضی توسط پزشک متخصص انجام می گیرد:

 • کیسه های زیر چشم
 • جیب های چربی جابجا شده
 • دایره های تیره
 • بافت اضافی
 • چین و چروک و کرخت شدن پوست

علاوه بر لیفت میانی صورت، جراحی پلک پایین را می توان با درمان هایی مانند جراحی افتادگی پلک بالا (پتوز)، یا لایه برداری پوست با لیزر برای دستیابی به بهبود جامع تری در ناحیه چشم و یا لیفت صورت ترکیب کرد.

جراحی پلک پایین چگونه انجام می شود؟

در یک روش سنتی بلفاروپلاستی تحتانی، چربی پلک پایین تراشیده می شود تا ظاهری آرام تر داشته باشد. با این حال، زمانی که موضوع زیبایی بیشتر به آتروفی و ​​توخالی شدن صورت مربوط می شود، دکتر اصلاح را به سمت حرکت دادن چربی به سمت نواحی از میانی صورت که فاقد حجم هستند، انجام می دهد که تکنیکی به نام جابجایی چربی است.

در بیماران جوان تر، چربی را می توان از داخل پلک برداشت، در حالی که در بیماران مسن تر، چربی معمولاً با برشی که درست زیر مژه ها ایجاد می شود، برداشته شده تا بتوان پوست اطراف را تراشید و ماهیچه ها و تاندون های زیرین را سفت کرد.

هنگامی که پوست و چین و چروک اضافی وجود دارد، دکتر با دقت مقدار کمی از پوست را برمی دارد و در عین حال اطمینان می دهد که بافت پلک پایین بیش از حد برداشته نمی شود، که می تواند منجر به نتایج زیبایی شناختی و عملکردی نامطلوب شود.

جراحی پلک پایین معمولاً تحت آرامبخشی داخل وریدی سبک انجام می شود. هنگامی که این روش به تنهایی انجام گردد معمولاً به طور متوسط ​​حدود 30 تا 50 دقیقه طول خواهد گشید. بسیاری از بیماران ترجیح می دهند که پلک ها و گونه ها را هم زمان با بلفاروپلاستی تحتانی انجام دهند که می‌تواند کل زمان درمان را افزایش دهد.

آیا جراحی پلک پایین دردناک است؟

با توجه به تکنیک جراحی دقیق دکتر مهجوری، اکثریت قریب به اتفاق بیماران جراحی پلک پایین گزارش می دهند که پس از درمان درد و ناراحتی کمی را داشته اند. در طول این روش، دکتر مهجوری مراقبت زیادی برای محدود کردن ضربه به بافت پلک ها و نواحی اطراف و همچنین جلوگیری از خونریزی انجام می دهد – که هر دو به کاهش قابل توجه احتمال درد بعد از عمل کمک می کنند.

علاوه بر این، دستورالعمل های سفارشی سازی شده را در مورد چگونگی تسهیل درمان در طول فرآیند بهبودی ارائه می کند تا به محدود کردن مدت زمان هر گونه تحریک و یا درد احتمالی کمک کند. البته، تحمل درد برای هر فردی منحصر به فرد است،

بنابراین ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن داروهای ضد درد برای کاهش هر گونه ناراحتی که ممکن است رخ دهد ضروری باشد. با این اوصاف، بیماران به ندرت درجات قابل توجهی از درد را پس از بلفاروپلاستی پلک پایین توصیف می کنند – و بیشتر آنها حتی از مصرف دارو هم خسته نمی شوند.

پس از بلفاروپلاستی، ممکن است به دلیل تورم جزئی قرنیه و استفاده از روان کننده های چشمی که ارائه می شوند. دید به طور موقت تار شود. با این حال، بینایی طی چند روز به طور کامل بهبود می یابد. پس از جراحی هیچ لکه ای روی چشم نخواهد بود.

در طول ریکاوری بلفاروپلاستی پلک پایین چه انتظاری می توانیم داشته باشیم؟

پس از جراحی پلک پایین، معمولاً می توانید انتظار کمی تورم و یا کبودی در ناحیه درمان داشته باشید، اما این عوارض موقتی هستند و با گذشت زمان از بین خواهند رفت. همان طور که قبلاً ذکر شد، در صورت لزوم، معمولاً می توان هر گونه ناراحتی را با دارو کنترل کرد، اگر چه میزان قابل توجهی از درد غیر معمول است.

به احتمال زیاد ظاهر و احساس خوبی خواهید داشت که در عرض 5 تا 10 روز به روال عادی روزانه بازگردید. با این حال، دکتر به طور کلی توصیه می کند که از تمام ورزش های شدید، ورزش های بدنی و سایر فعالیت های شدید برای چندین هفته اجتناب نمایید تا به بهبودی مناسب کمک کند.

در حالی که نتایج متفاوت است، باید انتظار داشته باشید که بعد از بلفاروپلاستی زیبایی پلک پایین، بهبودی در کیسه‌های زیر چشم و انتقال نرم‌تر بین پلک‌ها و گونه‌ها مشاهده شود. شما باید طبیعی و در عین حال جوان تر و سرزنده تر به نظر برسید.

شما باید بلافاصله پس از جراحی متوجه تفاوت در پلک های خود می شوید. با این حال، تورم و تغییر رنگ پس از جراحی ممکن است در ابتدا نتیجه نهایی شما را مبهم کند. در حالی که بسیاری از بیماران 1 تا 2 هفته پس از بلفاروپلاستی به سر کار باز می گردند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تورم شما به طور کامل فروکش کند. شما باید بتوانید نتایج نهایی خود را از جراحی زیبایی پلک در حدود 4 تا 6 هفته پس از جراحی مشاهده کنید.

آیا بعد از جراحی پلک پایین اسکارهای قابل مشاهده خواهند بود؟

جای زخم ناشی از جراحی پلک پایین به مانورهای خاص انجام شده در حین عمل و همچنین عواملی مانند ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رعایت دستورالعمل های بعد از عمل بستگی دارد. هنگامی که چربی برای بیماران جوان تر برداشته می شود و یا تغییر موقعیت می دهند، دکتر اغلب می‌ تواند این کار را از داخل پلک ها انجام دهد. بنابراین هیچ جای زخم خارجی ایجاد نمی کند.

همان گونه که گفته شد افراد جوان برای جراحی بلفاروپلاستی گزینه ای عالی خواهند بود زیرا در پایان جراحی و پس از بهبود هیچ جای زخمی نخواهند داشت. اما این عمل را نیز می توان بر رویافراد مسن نیز به عالی ترین شکل ممکن و با کمترین جای اسکار انجام داد.

برای افراد مسن یا در صورت وجود پوست اضافی و یا چین و چروک، صرف نظر از سن معمولاً به یک برش کوچک درست زیر مژه نیاز است تا علاوه بر برداشتن چربی، بتوان پوست را برید و ماهیچه ها و تاندون ها را سفت کرد و یا تغییر موقعیت داد.

خوشبختانه، حتی زمانی که یک برش خارجی برای بلفاروپلاستی تحتانی لازم است، معمولاً در یک چین طبیعی پلک ایجاد می شود و جای زخم به خوبی بهبود می یابد. هنگامی که جای زخم به ظاهر نهایی خود محو شد، معمولاً از پوست اطراف قابل تشخیص نیست. به ویژه هنگامی که در طول بهبود به درستی از آن مراقبت شود.

چه چیزی باعث افزایش تورم بعد از جراحی پلک پایین می شود؟

تورم متوسط ​​بخشی طبیعی از روند بهبودی است که به دنبال بلفاروپلاستی پلک پایین انجام می شود. با این حال، برخی عادات ممکن است ناحیه درمان را بیشتر تحریک کند. برای کاهش خطر عوارض باید چند هفته از ورزش شدید اجتناب شود.

علاوه بر این، سیگار کشیدن جریان خون را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند، به همین دلیل است که اکثر جراحان توصیه می کنند که چند هفته قبل و بعد از عمل از سیگار کشیدن خودداری کنید. تا احتمال عفونت به حداقل برسد. استفاده زود هنگام از لنزهای تماسی یا آرایش چشم پس از جراحی نیز می تواند باعث تحریک پوست در طول روند بهبودی شود.

از آنجایی که ناحیه پلک تحتانی معمولاً در طول بهبودی بسیار حساس و آسیب پذیر است، باید تقریباً دو تا سه هفته پس از جراحی از آرایش چشم خودداری کنید. این برای حفظ حداقل تورم و کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی و باکتری هایی است که در محصولات آرایشی یافت می شود.

رفع عیوب پلک پایین با درمان های جایگزین و بدون جراحی:

اگر افتادگی پوست پلک در فرد مراجعه کننده خفیف تا متوسط ​​است. می توان سایر درمان ها را با پزشک در میان گذاشت. گزینه هایی که در مقابل جراحی پلک پایین وجود دارند شامل لایه برداری با لیزر و پر کننده های پوستی هستند. در ادامه به شرح هر کدام ار آن ها خواهیم پرداخت.

در حالی که بلفاروپلاستی پلک پایین ممکن است اثر چشمگیر و طولانی مدتی بر برجسته سازی پلک پایین داشته باشد، این تنها گزینه نیست. پرکننده های پوستی مانند Belotero، Juvéderm، Restylane، و سایرین را می توان برای پر کردن هر گونه گودی در پلک پایین، به ویژه در ناحیه اشک، یا برای روشن کردن حلقه های تیره زیر چشم تزریق کرد.

نوروتوکسین هایی مانند بوتاکس، زئومین و دیسپورت را نیز می توان برای نرم کردن چین و چروک های اطراف چشم، به‌ویژه پای کلاغی (خطوط خنده‌ ای که در گوشه بیرونی چشم ظاهر می شوند) تزریق کرد. لیزر درمانی پوست، به تنهایی یا همراه با بلفاروپلاستی نیز می تواند چین و چروک های پلک پایین را کاهش دهد.

جراحی پلک پایین با لیزر:

بازسازی پوست با لیزر شامل استفاده از لیزرهایی مانند لیزر CO2 یا Erbium Yag است. قرار گرفتن پوست در معرض لیزر می تواند باعث سفت شدن پوست شود. برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین همه نمی توانند لیزر درمانی پوست را دریافت کنند.

به عبارت دیگر برای انجام بلفاروپلاستی پلک پایین. افراد رنگ پوستشان مهم بوده و در افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند ممکن است بخواهند از لیزر درمانی خودداری کنند. زیرا لیزر می تواند باعث ایجاد تغییر رنگ در پوست با رنگدانه زیاد شود.

پر کننده های پوستی:

درمان جایگزین دیگر به جای جراحی پلک پایین پرکننده های پوستی است . در حالی که فیلرهای پوستی برای مشکلات زیر چشم مورد تایید FDA نیستند، برخی از جراحان پلاستیک ممکن است از آن ها برای بهبود ظاهر ناحیه زیر چشم استفاده کنند.

بیشتر فیلرهای مورد استفاده در زیر چشم حاوی اسید هیالورونیک هستند و برای ایجاد ظاهری صاف تر به ناحیه زیر چشم تزریق می شوند. بدن در نهایت فیلرها را جذب می کند و آن ها را به یک راه حل موقت برای درمان کاهش حجم زیر چشم تبدیل می کند. این امکان وجود دارد که پوست یک فرد به درمان های لیزری یا پرکننده ها پاسخ ندهد. اگر پلک پایین به عنوان یک نگرانی زیبایی باقی بماند، پزشک ممکن است جراحی پلک پایین را توصیه کند.

عوارض جراحی پلک پایین:

جراحی زیبایی پلک مانند هر جراحی دیگری خطراتی دارد. عوارض جانبی جزئی مرتبط با بلفاروپلاستی شامل تاری یا دوبینی موقت و تورم یا کبودی موقت است. با این حال، اینها بخشی از روند طبیعی بهبودی پس از جراحی هستند و اغلب موقتی هستند زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شوند.

خطرات جدی تر شامل:

 • عدم تقارن
 • خشکی چشم
 • زخم یا پایین کشیدن پلک پایین

با این حال، هر چه پزشک شما در بلفاروپلاستی پلک پایین و روش های جراحی، مزایا و عوارض صلاحیت و تجربه بیشتری داشته باشد، این خطر کمتر است. کوری دائمی و دوبینی بسیار نادر است و به ندرت اتفاق می افتد.

مراقبت های بعد از عمل پلک پایین:

برای انجام هر گونه جراحی بعد از آن دستوراتی به بیمار ارائه می شود. در جراحی پلک پایین نیز به بیمار گفته مش ود تا پس از جراحی مواردی نظیر آن چه در زیر ذکر شده اند را رعایت نمایند:

 • کمپرس سرد اغلب برای کاهش تورم در 48 ساعت اول توصیه می شود و سپس کمپرس گرم توصیه می شود.
 • پماد ملایم یا پماد آنتی بیوتیک چشمی (یا ترکیبی از استروئید/آنتی بیوتیک) یا قطره برای اولین هفته بعد از عمل استفاده می شود.
 • تا چند روز یا چند هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های شدید اجتناب شود
 • یک ویزیت بعدی در عرض یک هفته پس از جراحی برنامه ریزی شده است و بخیه های غیر قابل جذب 5 تا 7 روز پس از جراحی برداشته می شوند تا از جای بخیه و جای زخم زیاد جلوگیری شود.
 • به بیماران در مورد علائمی که نشان دهنده خونریزی یا عفونت است که نیاز به تماس با جراح آن ها دارد، آموزش داده می شود.

آیا نتایج بلفاروپلاستی زیبایی پلک پایین دائمی است؟

نتایج بلفاروپلاستی زیبایی به گونه ای طراحی شده است که ماندگاری طولانی داشته باشد. با این وجود، با گذشت زمان، خاصیت ارتجاعی پوست و کیفیت چربی زیرین و ماهیچه های صورت در پاسخ به افزایش سن و سایر عوامل محیطی تغییر می کند. توصیه می شود که بیماران از پوست اطراف چشم خود با مرطوب کننده های معمول و محافظت در برابر آفتاب محافظت کنند تا نتایج جراحی پلک خود را تا حد امکان حفظ کنند.

بهترین کاندید بلفاروپلاستی پلک پایین:

رایج ترین کاندیدهای بلفاروپلاستی پلک پایین، مردان یا زنانی هستند که متوجه چین و چروک یا کیسه های پف کرده زیر چشم خود می شوند که ممکن است باعث ایجاد ظاهری پیر شود. کاندیدای ایده آل برای بلفاروپلاستی زیبایی پلک پایین افراد غیر سیگاری هستند که از سلامت جسمی و روانی خوبی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتایج خود دارند.

اقدامات قبل از جراحی بلفاروپلاستی تحتانی:

قبل از انجام بلفاروپلاستی زیبایی تحتانی، یک تاریخچه پزشکی و چشم پزشکی کامل گرفته می شود، از جمله:

 1. بیماری های فعلی
 2. لیست داروها (شامل داروهای ضد انعقاد، ویتامین ها، قرص های گیاهی)
 3. داروهای چشمی، روان کننده ها و استفاده از لنزهای تماسی
 4. حساسیت به دارو یا لاتکس
 5. علائم خشکی چشم
 6. تاریخچه اجتماعی (سیگار کشیدن، شغل، قرار گرفتن در معرض نور خورشید)
 7. شرح جراحی های قبلی صورت، چشم و پلک
 8. اهداف و انتظارات بیمار مورد بحث قرار می گیرد

معاینه های جسمی برای انجام جراحی پلک پایین:

بلفاروپلاستی پلک پایین و روش های جراحی، مزایا و عوارض آن را در بالا شرح دادیم در این بخش می خواهیم به معاینه هایی که در ابتدا توسط پزشک بر روی متقاضی انجام می گیرد را بیان کنیم:

 • حدت بینایی، معاینه مردمک، حرکت خارج چشمی.
 • ارزیابی لایه اشکی و سطح چشم
 • حضور پدیده بل
 • سرعت و قدرت پلک زدن
 • وجود شلی پلک پایین و باز شدن تاندون کانتال
 • وجود لاگوفتالموس
 • ارزیابی پوست (نوع پوست فیتزپاتریک، ریتیدوز، دیسکرومی، افزونگی پوست، ضایعات)
 • وجود استاتوبلفارون، توخالی زیر چشمی، تغییر شکل شکاف پارگی، آتروفی چربی مالاریا
 • برجستگی کره و رابطه کره/فک بالا (وجود بردار منفی)
 • عدم تقارن، دیستوپی مداری
 • عکس های خارجی با نمای استاندارد قبل از جراحی گرفته می شود.

قیمت جراحی پلک پایین:

هزینه متوسط ​​بلفاروپلاستی پایین و قیمت دقیق آن با توجه به پیچیدگی کلی درمان و انجام یا عدم انجام روش های تکمیلی تعیین می شود. در حالی که این محدوده قیمت که در ابتدا درباره بلفاروپلاستی پلک پایین و روش های جراحی، مزایا و عوارض باید از پزشک سوال پرسیده شود می تواند به شما ایده خوبی در مورد انتظارات بدهد.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *