دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی:

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی روشی است برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش ها. اگر گوش هایتان از سرتان بیرون زده است، ممکن است اتوپلاستی ( Otoplasty ) را انتخاب کنید. همچنین اگر گوش یا گوش های شما به دلیل آسیب یا نقص مادرزادی بدشکل است، می توانید به جراحی زیبایی گوش فکر کنید.

اتوپلاستی را می توان در هر سنی پس از این که گوش ها به اندازه کامل خود رسید. معمولاً بعد از 5 سالگی تا بزرگسالی انجام داد. اگر کودکی با گوش های برجسته و سایر مشکلات شکل گوش متولد شود، اگر بلافاصله پس از تولد رشد ناموزون گوش ها شروع شود، آتل زدن ممکن است با موفقیت این مشکلات را اصلاح کند.

جراحی گوش که با نام اتوپلاستی نیز شناخته می شود، می تواند شکل، موقعیت یا نسبت گوش را بهبود بخشد. نقص در ساختار گوش که در بدو تولد وجود دارد یا با رشد آشکار می شود را می توان با اتوپلاستی اصلاح کرد. این روش همچنین می تواند گوش های بدشکل ناشی از آسیب را درمان کند.

اتوپلاستی شکل طبیعی تری ایجاد می کند و در عین حال تعادل و تناسب را برای گوش و صورت ایجاد می کند. اصلاح حتی ناهنجاری های جزئی می تواند مزایای عمیقی برای ظاهر و عزت نفس فرد داشته باشد. اگر گوش های بیرون زده یا ناهنجار شما یا فرزندتان را آزار می دهند، ممکن است به جراحی پلاستیک فکر کنید.

جراحی گوش چه چیزی را می تواند درمان کند؟

با استفاده از عمل زیبایی گوش نواقص و مشکلاتی که در ظاهر ان به وجود امده است را می توان رفع نمود. نمونه ای از موارد رفع شده را در ادامه بیان کرده ایم:

 • گوش های بیش از حد بزرگ – وضعیتی به نام ماکروتیا
 • گوش های بیرون زده که در یک یا هر دو طرف در درجات مختلف ایجاد می شوند – با کاهش شنوایی مرتبط نیستند
 • نارضایتی بزرگسالان از جراحی قبلی گوش

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی گوش هستند؟

کودکانی که کاندیدای خوبی برای جراحی گوش هستند عبارتند از:

 • سالم، بدون بیماری تهدید کننده زندگی یا عفونت مزمن گوش درمان نشده
 • معمولاً 5 ساله یا زمانی که غضروف گوش کودک به اندازه کافی برای اصلاح پایدار است
 • افرادی که همکاری خوبی با پزشک  دارند و دستورالعمل ها را به خوبی رعایت می کنند.
 • قادر به برقراری ارتباط با احساسات خود هستند و در هنگام بحث جراحی اعتراض خود را ابراز نمی کنند

نوجوانان و بزرگسالانی که کاندیدای خوبی برای جراحی گوش هستند عبارتند از:

 • افراد سالمی که بیماری تهدید کننده زندگی یا شرایط پزشکی ندارند که می تواند روند بهبودی را مختل کند.
 • افرادی با دیدگاه مثبت و اهداف خاص برای جراحی گوش
 • غیر سیگاری ها

جراحی گوش یک روش کاملاً فردی است و شما باید آن را برای خودتان انجام دهید، نه برای برآورده کردن خواسته های دیگران یا تلاش برای مطابقت با هر نوع تصویر ایده آل.

مراحل انجام جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی ):

قبل از انجام جراحی زیبایی گوش یا همان اتو پلاستی شما با یک جراح پلاستیک در مورد اتوپلاستی صحبت خواهید کرد. در اولین ویزیت ، جراح پلاستیک مراحل زیر را انجام می دهد. سابقه پزشکی شما را مرور می کند. برای پاسخ به سؤالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته، به ویژه هر گونه عفونت گوش آماده باشید. پزشک شما همچنین ممکن است در مورد داروهایی که مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید و همچنین هر گونه جراحی که انجام داده اید سؤال کند.

یک معاینه فیزیکی انجام می شود. برای تعیین گزینه های درمانی شما، پزشک گوش های شما را معاینه می کند – از جمله محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آن ها. پزشک همچنین ممکن است از گوش هایتان برای پرونده پزشکی شما عکس بگیرد.

در مورد انتظارات خود بحث کنید پزشک احتمالاً از شما می پرسد که چرا می خواهید اتوپلاستی را انجام دهید و انتظار چه نتایجی را پس از عمل دارید. مطمئن شوید که خطرات اتوپلاستی مانند اصلاح بیش از حد احتمالی را درک کرده اید. اگر کاندیدای خوبی برای جراحی گوش هستید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قبل از عمل، اقداماتی را برای آماده شدن انجام دهید.

غذا و داروهایی که نباید قبل و حین جراحی زیبایی گوش ( اتو پلاستی) مصرف کنید:

باید از آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید که می‌توانند خونریزی را در زمان جراحی و یا حتی بعد از آن افزایش دهند.

سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.همچنین، باید برنامه‌ریزی کنید تا کسی شما را پس از جراحی به خانه برساند و شب اول بهبودی‌تان را در کنار شما بماند.

آن چه می توانید از اتوپلاستی انتظار داشته باشید:

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این عمل با آرامبخش و بی حسی موضعی انجام می شود که تنها بخشی از بدن شما را بی حس می کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی – که شما را بیهوش می کند – ممکن است قبل از عمل شما داده شود. تکنیک های اتوپلاستی بسته به نوع اصلاح مورد نیاز متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند، محل برش ها و اسکارهای حاصل را تعیین می کند.

برش هایی که پزشک در جراحی اتوپلاستی ایجاد می کند:

برای آن که بدانید پزشک در جراحی گوش چه نواحی ار گوش را برش می دهد. ما در زیر به بررسی برش های ایجاد شده توسط پزشک پرداخته ایم:

 • پشت گوش ها
 • در چین های داخلی گوش های شما

پس از ایجاد برش، پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافی را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار داده و با بخیه های داخلی محکم می کند. برای بستن برش ها از بخیه های اضافی استفاده می شود.پس از جراحی اتوپلاستی، گوش های شما برای محافظت و پشتیبانی با بانداژ پوشانده می شود.

احتمالاً کمی احساس ناراحتی و خارش خواهید داشت. داروهای مسکن را طبق توصیه پزشک مصرف کنید. اگر از داروهای مسکن استفاده می کنید و ناراحتی شما افزایش می یابد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برای جلوگیری از فشار بر روی گوش، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. همچنین سعی کنید برش ها را مالش ندهید یا نیروی زیادی وارد نکنید. به پوشیدن پیراهن های دکمه دار یا پیراهن هایی با یقه های گشاد فکر کنید.

چند روز پس از جراحی اتوپلاستی، پزشک بانداژهای شما را برمی دارد. گوش های شما احتمالا متورم و قرمز خواهند شد. ممکن است لازم باشد برای چند هفته از پیشانی بند شلی استفاده کنید که گوش های شما را در شب بپوشاند. این به شما کمک می کند تا هنگام غلت زدن در رختخواب، گوش های خود را به جلو نکشید.

در مورد زمان – یا اگر – بخیه های شما برداشته شود، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از بخیه ها خود به خود جذب می شوند. بقیه باید در مطب پزشک در هفته های بعد از عمل برداشته شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای از سرگیری فعالیت های روزانه مانند حمام کردن و فعالیت بدنی مناسب است.

مراحل انجام جراحی زیبایی گوش:

جراحی اتوپلاستی دارای مراحلی است. این عمل زیبایی گوش توسط پزشک بدون کم ترین عوارض انجام شده و شامل مراحلزیر خواهد بود:

مرحله 1 – بیهوشی

داروها برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل بیهوشی موضعی، وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله 2 – برش

اصلاح گوش های بیرون زده از تکنیک های جراحی برای ایجاد یا افزایش چین های ضد مارپیچ (درست داخل لبه گوش) و کاهش بزرگی غضروف کانکال (بزرگترین و عمیق ترین فرورفتگی گوش خارجی) استفاده می کند. برش‌هایی برای اتوپلاستی معمولاً در سطح پشتی گوش ایجاد می‌شوند. هنگامی که برش هایی در جلوی گوش ضروری است، در داخل چین های آن ایجاد می شود تا آنها را پنهان کند. بخیه های داخلی و غیر قابل جابجایی برای ایجاد و محکم کردن غضروف های تازه شکل گرفته در جای خود استفاده می شود.

مرحله 3 – بستن برش ها

بخیه های خارجی برش را می بندند. تکنیک ها فردی هستند و مراقب هستند که ساختارهای دیگر را تحریف نکنند و از ظاهر غیرطبیعی “پشت سوزن شده” جلوگیری کنند.

مرحله 4 – مشاهده نتیجه

جراحی گوش نتایج تقریباً فوری را در موارد بیرون زدگی گوش ارائه می دهد که پس از برداشتن پانسمان هایی که از شکل جدید گوش در مراحل اولیه بهبودی برداشته می شوند، قابل مشاهده است. با قرار گرفتن دائمی گوش در نزدیکی سر، زخم های جراحی یا پشت گوش پنهان می شوند یا به خوبی در چین های طبیعی گوش پنهان می شوند.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش بدون برش چگونه است؟

ممکن است در مورد جراحی زیبایی گوش با این مورد برخورد کرده باشید که عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی با لیزر بوده و یا بدون جراحی انجام می گیرد. در این بخش از بحث می خواهیم به این روش زیبایی گوش بپردازیم:

این تکنیک جدیدتر بریدگی در پوست ایجاد نمی کند. این شامل قرار دادن یک سوزن در سطح غضروف گوش برای انعطاف پذیری بیشتر آن است. از بخیه ها برای نگه داشتن گوش به شکل جدید یا ثابت کردن غضروف به استخوان پشت گوش استفاده می شود. با این حال، شواهد با کیفیت خوبی وجود ندارد که ثابت کند این روش ایمن است، یا نشان دهد که چقدر خوب کار می کند.

بهبودی پس از عمل زیبایی گوش:

اگر دور سرتان بانداژ دارید، آن را تمیز و خشک نگه دارید. تا زمانی که بانداژ پاک نشده باشد، نمی توانید موهای خود را بشویید. ممکن است برای محافظت از گوش در هنگام خواب نیاز به استفاده از هدبند در شب برای چندین هفته داشته باشید. بخیه ها ممکن است به سطح پوست بیایند یا گوش شما را حساس کنند. هر گونه درد را با مسکن هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن درمان کنید.

بعد از 7 تا 10 روز: باند (در صورت استفاده) و بخیه ها برداشته می شوند (مگر اینکه بخیه های قابل حل باشند).

پس از 1 تا 2 هفته: بیشتر کودکان می توانند به مدرسه بازگردند.

بعد از 4 تا 6 هفته: شنا کردن باید خوب باشد.

حدود 12 هفته: ورزش های تماسی باید خوب باشد.

اثرات جانبی جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی:

پس از جراحی اصلاح گوش، معمولاً موارد زیر وجود دارد:

 • یک جای زخم کوچک در پشت هر گوش که به مرور زمان محو می شود
 • گوش های دردناک و حساس در چند روز اول
 • بی حسی یا گزگز در گوش برای چند هفته
 • کبودی خفیف اطراف گوش برای حدود 2 هفته

چه مواردی می توانند اشتباه در اثر جراحی گوش ایجاد شوند. جراحی اصلاح گوش گاهی اوقات ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • التهاب غضروف گوش
 • لخته شدن خون در پوست گوش
 • سفت شدن گوش ها – ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دوباره انعطاف پذیر شوند
 • گوش ها دیگر متقارن نیستند
 • جراحی موفقیت آمیز نبود و گوش ها دوباره شروع به بیرون زدگی می کنند
 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت محل برش
 • یک واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

جراح شما باید توضیح دهد که این خطرات و عوارض چقدر محتمل هستند و چگونه درمان می شوند. اگر مشکل دارید چه کاری انجام دهید ؟ گاهی اوقات جراحی زیبایی ممکن است اشتباه انجام شود و نتایج آن چیزی که انتظار داشتید نباشد.

در صورت داشتن درد شدید یا علائم غیرمنتظره در اسرع وقت با کلینیکی که در آن عمل کرده اید تماس بگیرید. جراحي كه شما را درمان كرده است بايد بتواند با هر گونه عارضه مقابله كند.اگر از نتایج راضی نیستید یا فکر می کنید که این روش به درستی انجام نشده است، با جراح خود در بیمارستان یا کلینیکی که در آن تحت درمان قرار گرفته اید صحبت کنید.

مراقبت های پس از عمل زیبایی گوش ( اتوپلاستی ):

 1. هیچ دارویی حاوی آسپرین (انتروفن) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) مصرف نکنید. این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهند.
 2. بانداژ گوش شما را می پوشاند. باید تا زمان ملاقات بعدی با پزشک در جای خود باقی بماند. از خیس کردن یا بازکردن آن خودداری کنید.
 3. برای جلوگیری از تغییرات فشار داخل گوش با دهان باز عطسه کنید. اگر می خواهید عطسه کنید، بینی را مسدود نکنید.
 4. در روزهای اول از خوابیدن به پهلوی عمل شده خودداری کنید.
 5. مهم است که به آرامی بلند شوید زیرا ممکن است سرگیجه ایجاد شود.
 6. در ماه اول هدفون را در گوش قرار ندهید.
 7. می توان حمام کرد. مراقب باشید گوش عمل شده را خیس نکنید.
 8. 7 تا 10 روز پس از جراحی، پزشک بانداژ را برمی دارد. پس از آن می توانید برای دو ماه دوش بگیرید تا گوش در برابر آب محافظت شود.
 9. با استفاده از یک توپ پنبه ای آغشته به مقدار کمی ژله نفتی (وازلین) (مانند خاک رس مدلینگ) در زمان حمام یا در حین شستن مو از گوش خود در برابر آب محافظت کنید.
 10. تا زمانی که درد، سرگیجه، خستگی یا مصرف مسکن (تسکین دهنده درد) که بر هوشیاری تأثیر می گذارد، باید از رانندگی اجتناب شود.
 11. ممکن است تا چند روز پس از جراحی احساس سرگیجه یا سرگیجه داشته باشید: این طبیعی و موقتی است.
 12. تا دو ماه پس از جراحی از سفر با هواپیما خودداری کنید.
 13. از نواختن سازهای بادی (فلوت، ترومپت و …) خودداری کنید.

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *