دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه:

لیفت شقیقه یکی از انواع جراحی های زیبایی و لیفت است. این جراحی برای از بین بردن چین و چروک های دور چشم به کار برده شده و سبب بالا بردن ابرو و کشیده شدن چسم می گردد. لیفت شقیقه به روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شقیقه کجاست؟

در ابتدا به شرح این بخش از صورت پرداخته و آن را برایتان بیان می کنیم. شقیقه که با نام گیجگاه نیز شناخته می شود. به قسمت کناری سر در عقب چشم ها ( در طرفین کاسه سر در پایین ناحیه پشت سری پیشانی ) گفته شده و دلیل نامیدن آن به گیجگاه این است که با ضربه زدن به این قسمت ها فرد دچار گیجی می شود.

لیفت شقیقه چیست؟

بعد ار این که به توضیح شقیقه پرداختیم. اکنون می خواهیم جراحی شقیقه ( لیفت ابرو ) را شرح دهیم. لیفت شقیقه یک عمل زیبایی به شمار می آید. در این عمل ابرو بالا برده شده و چشم کشیده تر می شود. این جراحی به صورت مستقل انجام شده اما می توان آن را با دیگر لیفت های صورت از جمله لیفت پیشانی، لیفت صورت، بلفاروپلاستی و … انجام داد.

چه کسانی می توانند لیفت شقیقه انجام دهند؟ سن مناسب جراحی شقیقه؟

وقتی سن بالا می رود چربی زیر پوست کم کم تحلیل رفته و پوست شادابی، جوانی و استحکام و ارتجاعی بودنش را از دست می دهد. نتیجه این تحلیل چربی زیر پوست، شل شدن پوست خواهد بود. با این اتفاق شاهد چین و چروک بر روی پوست خواهیم بود. مشاهده چروک درصورت برای هیچ کس خوشایند نیست. بخصوص برای خانم ها که به ظاهر و صورت خود اهمیت بیشتری به نسبت آقایان می دهند.

لیفت شقیقه راهی برای از بین بردن چروک های دور چشم و بالا بردن ابروها و کشیده تر کردن چشم هاست. این جراحی را می توان علاوه در میان سالی که چین و چروک بر روی صورت ظاهر می شود. در سنین کم همچون 22 سالگی انجام داد. زیرا برخی افراد از افتادگی ابروهای خود و یا حالت افتادگی چشم هایشان راضی نیستند و می خواهند آن ها را کشیده کنند. بنابراین در جوانی و بدون داشتن چروک دور چشم ها نیز این عمل شقیقه انجام می شود. پس شرط جراحی لیفت ابرو داشتن چین و چروک نیست.

مدت زمان جراحی لیفت شقیقه:

برای انجام این جراحی در بیشتر مواقع دکتر اقدام به بی حسی موضعی برای زیباجو می کند. جراحی زیاد پیچیده ای نیست و با بی حسی موضعی می توان آن را انجام داد. اما اگر خود فرد بخواهد او را بیهوش کنند. تا از روند کار مطلع نگردد و استرس نداشته باشد این کار امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی انجام لیفت شقیقه 1 الی 2 ساعت طول می کشد.

انواع روش لیفت شقیقه:

لیفت ابرو یا شقیقه به روش های جراحی و بدون جراحی انجام می شود. در گدشته تنها با انجام جراحی این لیفت امکان پذیر بود. اما امروزه می توان از روش بدون جراحی نیز استفاده کرد. روش های انجام لیفت ابرو شامل موارد زیر هستند که هز کدام را به صورت مختصر توضیح می دهیم:

لیفت شقیقه به روش جراحی:

یکی از راه های متداول و مرسوم برای از بین بردن چروک دور چسم و بالا بردن ابرو و یا کشیدن چشم ها انجام لیفت بوده و این کار به صورت جراحی نیز انجام می شود. همان گونه که می دانید در جراحی دوره نقاهت به نسبت روش بدون جراحی کمی طولانی تر است. اما ماندگاری این روش بیشتر بوده و با این ویژگی ها برخی دوست دارند تا عمل انجام دهند و با یک بار هزینه کردن دیگر نیاز به روش های موقت و نیاز به ترمیم نداشته باشند. در اصطلاح پزشکی به جراحی لیفت شقیقه تمپروپلاستی گفته می شود.

روش جراحی در این لیفت به صورتی است که در ناحیه رویش مو که از بالای گوش می باشد. برش کوچکی ایجاد می گردد. این برش حدود 3 سانتی متر بوده و از راه این برش بافت زیر پوست به سمت بالا کشیده می شود. پوست اضافی که با این کشیدگی ایجاد می شوند برداشته شده و سپس محل برش بخیه زده می شود. با این جراحی شقیقه خطوط پنجه کلاغی هم صاف و عاری از چین و چروک می شود.

زمان برداشته شدن بخیه ها 7 تا 10 روز بعد از عمل خواهد بود. همان گونه که گفته شد برش در ناحیه رویش مو انجام می شود. بنابراین جای بخیه ها و برش در بعد از جراحی مشاهده نشده و دیده نمی شوند. امکان این وجود دارد تا لیفت شقیقه را برای زیباجو به همراه دیگر لیفت ها بر روی صورت او انجام داد.

این جراحی بیشتر به صورت بی حسی موضعی انجام می شود اما می توان آن را به صورت بیهوشی نیز انجام داد. لیفتینگ شقیقه با جراحی دائمی است و نیازی به تمدید ندارد. جراحی برای لیفت نمودن شقیقه به دو صورت انجام می شود:

1) عمل لیفت شقیقه به روش SMAS:

در این روش پزشک تنها لایه سطحی زیر پوست را می­ کشد. معمولا این روش برای کسانی مناسب تر خواهد بود که چروک های سطحی دارند و چروک های عمیق و زیادی بر روی پوست آن ها وجود ندارد. با این برش نتیجه عمل ماندگارتر خواهد ماند.

2) عمل لیفت شقیقه به روش Macs:

طی این روش Macs، پزشک لایه های زیرین و عمیق تر پوست را می­ کشد و معمولا اگر چین و چروک و افتادگی پوست شدید باشد از آن به جای دیگر روش ها استفاده خواهد کرد. قطعا بهترین نتیجه و ماندگاری برای افرادی که دارای پوست با چین و چروک بالا و عمیق هستند به کمک این روش به دست خواهد آمد.

لیفت شقیقه با اندوتاین:

جدیدترین روش در بین راه های موجود جهت رفع چروک دور چشم و بالا بردن ابروها اندوتاین است. اندوتاین تنها برای لیفت بخش شقیقه کاربرد ندارد بلکه از آن برای دیگر نواحی صورت نیز می توان استفاده کرد. در جراحی لیفت با اندوتاین شکاف کوچکی در محل رویش مو یعنی در بالای پیشانی زیباجو ایجاد خواهد شد.

در طی این روش اندوتاین زیر پوست که برش داده شده قرار گرفته و دکتر زیبایی با کنترل فشار، بافت های زیر پوست را روی خارهای اندوتاین سوار می کند. اندوتاین باید به استخوان وصل گردد تا در نیروی کشش پوست حفظ شود.

لیفت شقیقه بدون جراحی:

همه افراد دوست ندارد تا از روش جراحی برای انجام کارهای زیبایی استفاده کنند. روش های غیر جراحی نیز برای لیفت بخش شقیقه وجود دارند. مدت زمان ماندگاری این روش ها به نسبت جراحی کم تر بوده اما دوره نقاهت کمتری دارد. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

 • لیفت شقیقه با تزریق ژل
 • لیفت شقیقه با نخ
 • لیفتینگ با پلاسما جت

لیفت شقیقه با بوتاکس:

استفاده از ژل برای کارهای زیبایی بخصوص در صورت بسیار پر طرفدار بوده و امروزه اکثر عمل هایزیبایی با این ماده انجام خواهد شد. در بخش گیجگاهی یا شقیقه نیز می توان از ژل استفاده کرد و عمل لیفت را برای آن انجام داد. به دلیل وجود رگ ها در قسمت گیجگاهی تزریق ژل سخت تر از دیگر جاهای صورت است. تزریق اشتباه ممکن است سبب نابینایی فرد زیباجو شود. اما اگر توسط دکتر ماهر و با تجربه انجام بشود امکان پذیر بوده و از ژل می توان برای آن استفاده نمود.

ژل هایی که دکترهای زیبایی مورد انتخابشان خواهد بود متفاوت است. اما به طور عموم ژل های دارای اسید هیالورونیک به کار می برند. زیرا این نوع ژل بدون هیچ گونه عوارض پس از کدشت مدت زمان چند ماهه در بدن جذب می شود.

زمان تزریق ژل به شقیقه از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد. برخی از ژل ها خود دارای بی حسی بوده و درد را تا حد زیادی برای زیباجو کاهش می دهند. این روش ماندگاری دائمی ندارد و در صورت استفاده از روش تزریق ژل به تمدید نیاز خواهد بود.

عوارض استفاده از ژل برای لیفت شقیقه:

اگر تزریق بوتاکس توسط دکتر ماهر و کاربلد انجام بگیرد عوارض آن به حداقل و حتی بدون عوارض خواهد رسید. اما آن چه تا کنون از عوارض بوتاکس به دست آماده اس شامل موارد زیر می باشند:

 • عفونت
 • نشتی ژل از محل تزریق
 • ایجاد التهابی به نام گرانولوم
 • آسیب عروق خونی
 • جابجایی ژل از ناحیه تزریق به نواحی دیگر صورت
 • از دست دادن بینایی در اثر تزریق به شریان‌های انتقال خون به چشم
 • مرگ بافت صورت در اثر انسداد جریان خون

لیفت شقیقه با نخ:

یکی دیگر از روش های لیفتینگ شقیقه استفاده از نخ است. نخ در این روش به این شیوه عمل می کند که به عنوان قلاب عمل کرده و لایه های زیرین پوست را به بالا می کشد و پوست سفت می شود. لیفت به کمک نخ نواخی بیشتری از صورت را پوشش داده و ناحیه گونه و خط فک را نیز می تواند در بر بگیرد و بالا بکشد.

این روش تا حدود زیادی بدون درد محسوب می شود. زیباجو در روش لیفت با نخ دردی احساس نمی کند. دوره نقاهت در این روش کم بوده و فرد در پایان 10 روز به راحتی می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد. تنها عوارض کمی در این روش به وجود می آید که شامل کبودی و ورم یوده. که این موارد تنها در روزهای اول وجود دارند و موقتی است. این کبودی و ورم به زودی رفع خواهند شد.

لیفت شقیقه با پلاسما جت:

پلاسما جت راهی دیگر برای انجام لیفت در بخش شقیقه است. برای انجام این روش از دستگاه موسوم به پلاسما جت استفاده می شود. این دستگاه بر روی پوست فرد متقاضی قرار داده شده و با تحریک فیبرهای الاستین و ایجاد کلاژن در پوست بافت ها را به جوانسازی و سفت شدن هدایت می کند. پوسته پوسته شدن بعد از انجام پلاسما جت کاملا طبیعی خواهد بود.

استفاده از روش پلاسما جت در مقایسه با دیگر روش ها که بیان گردید بدون برش و سوزش است. اما در یک جلسه کار صاف کردن پوست را انجام نداده و به چندین جلسه ( 3 تا 4 جلسه ) نیاز خواهد بود. فاصله بین جلسات یک ماه است. ماندگاری لیفت شقیقه با پلاسما جت بالاست و زیباجو می تواند هر 5 سال یک بار آن را تمدید کند.

لیفت شقیقه در خانه:

علاوه بر آن چه تا به الان درباره لیفتینگ شقیقه گفته شد. راه هایی ساده اما به صورت موقت نیز برای انجام آن وجود دارند که فرد در خانه می تواند به آن ها بپردازد. این روش ها شامل استفاده از نوار چسب مخصوص لیفت و کش لیفت هستند. نوار چسب مخصوص نامرئی بوده و اگر از مواد آرایشی برای آن استفاده شود اصلا دیده نخواهد شد. همچنین کش لیفت نیز مناسب و کارا بوده اما اگر به صورت مداوم آن را به کار ببرید باعث ریزش مو در ناحیه شقیقه خواهد شد.

مواردی که باید پس از انجام لیفت در ناحیه شقیقه رعایت کرد:

 1. مصرف مسکن و آنتی بیوتیک برای کاهش درد، تورم و کبودی
 2. برداشته شدن پانسمان روی زخم بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت
 3. کشیدن نخ بخیه ها یک هفته تا ۱۰ روز بعد
 4. یک هفته تا ۱۰ روز، هنگام خوابیدن سر رو به بالا باشد.
 5. جلوگیری از بلند شدن یا نشستن ناگهانی و حرکت های فیزیکی شدید
 6. حمام رفتن بعد از ۲ تا ۳ روز
 7. کاهش تورم و کبودی با استفاده از کمپرس آب سرد
 8. از تابش مستقیم آفتاب به جای زخم جلوگیری کنید

هزینه عمل لیفت شقیقه:

برای تعیین این که عمل لیفت چقدر هزینه دارد باید با دکتر مورد نظر صحبت کرد. هزینه این جراحی به مواردی بستگی دارد و نمی توان برای همه افراد یک هزینه را تعیین کرد. باید اول فرد متقاضی توسط دکتر ویزیت گردد. سپس هزینه نهایی به او گفته خواهد شد.

هزینه عمل لیفت شقیقه در تهران توسط دکتر محمد مهجوری را می توانید از راه شماره تماس و دیگر برنامه های دکتر مهجوری که در زیر قرار داده ایم کسب اطلاع نمایید:

راه های ارتباطی با دکتر محمد مهجوری

موبایل: ٠٩٠٥٤٦٠٢٠٠٩

اینستاگرام: dr.mmahjouri@

کانال آپارات محمد مهجوری

کانال یوتیوب محمد مهجوری

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on facebook
لیفت شقیقه
دکتر محمد مهجوری
دکتر محمد مهجوری

عضو جامعه جراحان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *